Zdeněk Rytíř

3. října 2013 v 10:50 | Michal Všechovský

Zdeněk Rytíř byl český textař, hudební skladatel, hudebník - basový kytarista, hráč na klávesy, banjo a harmoniku a zpěvák. Písně s jeho texty nazpívali např. Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Václav Neckář, Petr Spálený, Michal Tučný, Olympic, Karel Gott, Lenka Filipová, Jitka Zelenková a další.

Byl autorem kongeniálních překladů textů k písním Boba Dylana, například Jako solnej sloup (Like A Rolling Stone), se kterou se proslavil Petr Kalandra nebo Časy se mění (The Times They Are A changing). Byl autorem textu k titulní písni Den, kdy se vrátí láska pro televizní seriál Pojišťovna štěstí s hudbou autorského dua Petra a Pavla Ormových.

Po maturitě na gymnáziu studoval angličtinu a japonštinu na Karlově univerzitě, studium ale z osobních důvodu nedokončil. Už při studiu psal poezii a v několika skupinách hrál na baskytaru a foukací harmoniku. Profesionálně se začal textařině věnovat jako člen skupiny Mefisto.

V roce 1992 (Necenzurované Noviny č.11/1992, str. 22, seznam prominentních agentů StB) a v roce 2000 (Necenzurované noviny č.04/2000) byl uveřejněn na seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti (StB), jako agent, krycí jméno "Skladatel", evidenční číslo 30 018. Podal žalobu proti Ministerstvu vnitra ČR, které ho evidovalo ve svých materiálech, ačkoliv s StB úmyslně ani z nedbalosti prý nespolupracoval. Rozsudek Vrchního soudu tuto skutečnost potvrdil.

Zdeněk Rytíř zemřel po dlouhé nemoci na srdeční infarkt 1. října 2013. Média se v několika předchozích letech věnovala jeho chronické plicní nemoci (Rytíř byl dlouhodobý kuřák), kvůli které byl několikrát hospitalizován.

Rodina
Jeho manželkou byla Helena Rytířová, má syna Zdenka a dvě dcery Vendulu (matka Evelyna Steimarová) a Alenu. Vendula se stala herečkou, tanečnicí a divadelní pedagožkou.Zemřel hudební skladatel Zdeněk Rytíř (†69)Ve věku 69 let zemřel v noci na dnešek po dlouhé nemoci textař, hudební skladatel a muzikant Zdeněk Rytíř, potvrdila rodina a jeho kamarád, televizní režisér a producent Petr Soukup. Na Rytířovo úmrtí upozornilo Country Radio.

Rytíř skládal pro Martu Kubišovou, Helenu Vondráčkovou, Václava Neckáře, Petra Spáleného, Michala Tučného či pro skupinu Olympic. Byl autorem překladů textů k písním Boba Dylana, například Jako solnej sloup, s níž se proslavil Petr Kalandra, nebo Časy se mění.

Rytíř rád spolupracoval s Václavem Neckářem, před deseti lety byl dramaturgem jeho narozeninového koncerzu v pražské Lucerně, kde zpěvák oslavil šedesátiny. Hrál ve skupinách Blue Five, Hells Devils a Karkulka. Spolu s Karlem Svobodou založil Mefisto. Následně také hrál v doprovodném orchestru Golden Kids a v roce 1977 stál u obnoveného Apolla Petra Spáleného. Jako hráč hostoval i ve skupině Michala Tučného Tučňáci.
Trojnásobná zlatá slavice Petra Janů poté, co začala spolupracovat se skladatelem Otou Petřinou a textařem Rytířem, si zajistila místo na české rockové scéně. S nimi natočila desky Motorest a Exploduj.
Rytíř byl dlouho nemocen, fámy o jeho úmrtí se objevovaly od roku 2010. Byl autorem textu k titulní písni Den, kdy se vrátí láska pro populární televizní seriál Pojišťovna štěstí.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kdo byl Zdeněk Rytíř?

a) zpěvák 50% (3)
b) skladatel 16.7% (1)
c) textař 33.3% (2)
d) kytarista 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama