Únor 2013

Vladimír Hron

28. února 2013 v 20:51 | Michal Všechovský

Do základní školy začal chodit až v sedmi letech v roce 1973. V letech 1982 - 1986 zde vystudoval gymnázium. Již v roce 1981 krátce působil v humoristické dvojici Hron x Jaroš. V období puberty zpíval v tanečním souboru Renesance, později pracoval jako diskžokej a člen amatérského divadla Viktora Oktábce, začal imitovat známé hlasy. Po maturitě podal přihlášku na Divadelní akademii múzických umění. Talentové zkoušky sice udělal, ale na školu se z nepochopitelných důvodů nedostal. Protože nechtěl za žádnou cenu na vojnu, zvolil alternativu B, což byla jiná vysoká škola. V září 1986 nastoupil na Pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem. Od prvního okamžiku však věděl, že tuto školu nedostuduje.

V této době si také vyzkoušel zvláštní šestiměsíční vztah, který byl ještě ke všemu orámovaný pověstnými zlatými kroužky. Toto manželství mělo i vliv na Vláďův odchod z vysoké školy (1987). Asi jeden měsíc poté pracoval Vláďa Hron jako pokrývač, ale když se ukázalo, že by se manuální prací neuživil, šel učit. Dostal se na základní školu, kde fungoval pár měsíců jako suplent. Poté přišel povolávací rozkaz a to, čeho se bál Vláďa nejvíc, se stalo realitou. Uvažoval o emigraci, ale cítil, že je k této zemi přivázaný. Rozhodl se proto, že udělá vše proto, aby to s ním měli na vojně co nejtěžší. Řešení nakonec našel na psychiatrii. Naprosto přesvědčivě sehrál roli duševně nemocného.V blázinci přežíval jak se dalo až do té chvíle, kdy lékaře přesvědčil a ti ho poslali do vysněného civilu. Od roku 1989 působil jako loutkoherec Divadla rozmanitostí v Mostě. V roce 1993 získal místo moderátora v rádiu Most, v roce 1997 se stal programovým ředitelem rádia Agara Chomutov. Od roku 1998 je entertainerem "na volné noze". S vlastním zábavným pořadem začal jezdit po celé České republice.

S vystupováním v Praze Vláďovi velmi pomáhal Stanislav Procházka ml. V roce 2000 se Vladimír seznámil s režisérem Františkem Polákem a poprvé vystoupil před televizní kamerou České Televize v zábavném pořadu Šance. V roce 2001 začal na ČT 1 moderovat vlastní pořad "Jsou hvězdy, které nehasnou". V prosinci 2002 uváděl společně s Jiřinou Bohdalovou Silvestrovský pořad ČT. V únoru 2004 poprvé zvítězil v televizní anketě TýTý jako moderátor zábavných pořadů. V lednu 2005 byl odvysílán poslední díl pořadu "Jsou hvězdy, které nehasnou" a v únoru měl již premiéru pořad nový - "Hvězdy letí do století". V květnu téhož roku vyšlo Vláďovi první sólové album s názvem "Zpívám". V prosinci 2005 byl pořad "Hvězdy letí do století" nahrazen zcela novou show "Abeceda hvězd". Abeceda se vysílala až do roku 2007.

V současnosti Vladimír hostuje v česko - slovenských zábavných pořadech (všechny tv a rozhlasové stanice).

Vladimír Hron je ženatý (manželka Michaela) a má dvě děti z předchozího manželství (syn Vladimír a dcera Renata).

Mariah Carey

28. února 2013 v 12:08 | Michal Všechovský

Slavná popová zpěvačka Mariah Carey, která za svoji karieru prodala víc než 215 milionu alb a singlů.

Mariah se narodila Alfredovi Royovi Careymu, venezuelskému leteckému inženýrovi a Patricii Carey, operní zpěvačce. Mariah má dva starší bratry Morgana a Alisona. Její rodiče se rozvedli, když jí byli tři roky. Již od dvou let se začala věnovat zpívání a od čtyř začala navštěvovat hodiny zpěvu. V roce 1987 dokončila střední školu Harborfields v New Yorku. Poté se přestěhovala na Manhattan, kde přes den pracovala jako servírka a v noci se věnovala hudebné kariéře.

V osmnácti letech šla Mariah se svou přítelkyní zpěvačkou Brendou K. Starr na party CBS Record. Starr přesvědčila Mariah, aby přinesla jednu z jejích demonstračních nahrávek. Demo nahrávku dostal Mottola (president Columbia Records, později Sony), který s ní v roce 1988 podepsal smlouvu. Mariah brzy nato vydala první singl "Vision of Love", který se po svém uveřejnění stal hitem číslo 1. Ihned nato dokončuje své debutové album "Mariah Carey" (1990). Své druhé album "Emotions", které obsahuje hity "Can\'t Let Go" a "Make it Happen", vydává o rok později.

Mariah vystoupila ve vlastním pořadu MTV Unplugged. Díky kladnému ohlasu na její vystoupení se rozhodla vydat speciální album "MTV Unplugged". Své další album "Music Box" (1993) obsahuje singly "Dreamlover" a "Hero." Před vánocemi 1994 vydala speciální album "Merry Christmas", na kterém jsou tradiční vánoční písně a několik nových songů. O rok později vydává album "Daydream", na kterém spolupracovala s umělci stylu R&B a hip-hop jako Wu-Tang Clan a Boyz II Men. Na dalším albu "Butterfly" Mariah sama vytvořila 11 písní a ukázala svůj zájem o hip-hop a R&B. Dokonce byla nominována na cenu Akademie za duet s Whitney Houston "When You Believe" v kresleném filmu "The Prince of Egypt".

V červnu 1993 se vdala za Mottolu ve velkolepém obřadu v Manhattanském kostele svatého Tomáše. Po pětiletím manželství se rozvedli. Mariah pak tři roky chodila s latinským zpěvákem Luisem Miguelem.

Po fyzickém a emočním zhroucení v červenci 2001 byla Mariah hospitalizována na psychiatrickém oddělení v jedné New Yorkské nemocnici. Mariah se připravovala na propagaci svého celovečerního filmu "Glitter" a jeho soundtracku, ale vše musela zrušit. Uvedení filmu "Glitter" bylo odloženo ze srpna na září 2001. Po čtrnáctidenní hospitalizaci ji z nemocnice propustili.

Po kontraktu na 80 milionů dolarů s Virgin Records (vlastník EMI) v dubnu 2001, Mariah a Virgin Record ukončili své vztahy. Důvodem byl finanční neúspěch filmu "Glitter" a jeho soundtracku, který prostě nedokázal generovat dostatečné zisky. Mariah údajně odešla od Virgin s 28 miliony dolarů, které měla zakotvené ve smlouvě. Alba Glitter se celosvětově prodalo okolo 3 milionů kusů a album se stalo jejím nejméně prodávaným albem v USA.

V květnu 2002 podepsala smlouvu s Universal Music a v prosinci se vrátila zpět na hudební scénu se svým dalším albem "Charmbracelet". Album se v USA dostalo na pěkné třetí místo, někteří kritici ho ale po neúspěchu Glitteru označili, za nepovedné album. Celosvětově se ho prodalo okolo 5 milionů kusů, i přesto je toto album označováno za prodejní propadák... zbytečně.

Mariah si dala na chvili přestávku, a zárověn chystala nové materiály na nové album. Píše se rok 2005 a 4.března vychází nové album The Emancipation Of Mimi, první singl It´s Like That se sice v USA dostal "jen" na 16.místo ale do vydání zbývalo ještě pár dnů. Druhým singlem se stala krásná balada We Belong Together, která se okamžitě stala v USA hitem číslo jedna a Mariah si tak mohla ke svým patnácti jedničkám připočíst další, šestnáctou. Singl We Belong Together je hodně úspěšný, na prvním místě se drží neuvěřitelných 14.týdnů! Album dosáhlo prvního místa a týdenní prodej je nejvyšší v celé její kariéře. Album je většinou kritiky cháváleno, ikdyž někteří ještě stále nemůžou překousnout Glitter. Fandové však nové album milují a prodáva se výborně. Před Vánoci roku 2005 se oznamují nominace na Grammy, Mariah jich dostala osm! Neuvěřitelných osm nominací! Poslední Grammy dostala v roce 1991. Po novém roce vychází další balada Dont Forget Abou Us, ta se také dostává na první místo a Mariah tak předčila Elvise Presleyho. Už jsou před ní jen Beatles (ti mají dvacet jedna hitů). Mariah nakonec na Grammy proměnila tři ceny, i tak si může říct, že to je byl úžasný úspěch. Album The Emancipation Of Mimi se stalo nejprodávanějším album roku 2005, celkově se ho prodalo 12 milionů kusů, což je v dnešní době nevídané, a Mariah tímto číslem zastínila Madonnino Confessions on a Dance Floor.

Rok 2007 pro ní bude zlomový. 4.12.2007 jí vychází nové CD, zatím se spekuluje o dvou názvech: Illusions: The Butterfly Within nebo The Sweet Soul Odyssea. Jisté je to, že na album pracuje nejlepší tým producentů, mezi nimi nechybí producent, který napsal hit Umbrella pro Rihannu. Úspěch alba bude určitě skvělý, přesně to si Mariah zaslouží.

Zdeněk Žíla

27. února 2013 v 18:31 | Michal Všechovský

Tento známý a úspěšný parkurový jezdec se narodil v roce 1972.
Jezdit začal v Olešnici u Blanska v 10-ti letech. Jeho prvním trenérem byl Pavel Žíla. Do 18-ti let si skočil tak 3x L s výsledkem 20 a víc trestných bodů.

Jak s úsměvem podotýká, absolvoval vojnu u parašutistů, ihned po vojně v roce 1992 nastoupil v Německu a jezdil pod drezurním trenérem Düsterfeldem. Vrátil se v roce 1993. Na inzerát se mu ozval Rudolf Skřivan st., v jehož hřebčíně Suchá u Litomyšle působil 4 roky. Spolupracoval také s Jiřím Skřivanem. Dva roky jezdil za JK Smrček u Chrudimi, poté 2 roky v Karlových Varech a před působením ve Stáji Mustang ještě pár měsíců u Bohumila Starnovského, kde měl k dispozici i výborné koně Krise a Kolumbii.

Úspěchy sbíral nejdříve s Ferronem a Petardou. S Dietwardem I - 2. 2. místo na MČR (Kris, 2001), 2. místo v GP Budapešť (Kris, 2001), 2. místo v ČSP (Gomera, 2002). Za sezonu 2005 se Pinot Grigio díky výsledkům stal Koněm roku, 3. místo na MČR (Pinot Grigio, 2006), start na WEG Cáchy 2006. Nyní má do nejvyššího skákání výborného koně Le Patrona a Carlose, z mladých koní šestiletého Eibische (Escudo), pětiletého Satisfaction (Stakkato), čtyřleté El Pasa (Escudo) a Simplexe (Stakkato). V roce 2007 se umístil v ČSOB Poháru jezdectví celkově na 2. místě s 14 930 b. hned po Aleši Opatrném. Úspěchy sbírá jeden za druhým a patří k nejlepší špičce jezdeckého sportu.

Bob Frídl - Josef Frídl

26. února 2013 v 17:09 | Michal Všechovský

Bob Frídl, vlastním jménem Josef Frídl byl český písničkář, zpěvák, kytarista a skladatel.

Svoji hudební kariéru začal v roce 1967 se skupinou Green Spaedars, o rok později příležitostně hrál zejména v mládežnických a studentských klubech v Brně a okolí, po vzoru Boba Dylana hrál na kytaru a na foukací harmoniku. Zpočátku vystupoval sólově, později také několik let spolupracoval s pěveckým duem Marta & Tena. Od roku 1971 začal pravidelně vystupovat doma i v zemích někdejší RVHP, jeho popularita stoupala. Na vrcholu své umělecké dráhy v polovině 70. let 20. století hrál a zpíval s doprovodnou hudební skupinou Jana Sochora. Od roku 1978 vystupoval opět sólově nebo jako host s různými folkovými skupinami jako byla např. skupina Folk Team, někdejší jeho známost a popularita postupně upadala. V polovině 80. let emigroval do Řecka (odkud pocházela jeho žena), kde se věnoval podnikatelské činnosti v cestovním ruchu. Po listopadu 1989 se vrátil zpět do vlasti, pokusil se o umělecký návrat a vystupoval sólově po různých hudebních a společenských klubech.

V časných ranních hodinách zemřel v úterý po těžké nemoci písničkář, zpěvák a kytarista Bob Frídl, autor mnoha hitů pop music v 70. a 80. letech. V listopadu by mu bylo 66 let. V brněnském hospicu podlehl rakovině v pokročilém stadiu. Jeho úmrtí Právu potvrdil zpěvákův přítel Jiří Sedláček.

Zpočátku vystupoval sólově jako písničkář ovlivněný Okudžavou nebo Dylanem, po němž si také nechával říkat Bob, jeho vlastní jméno bylo Josef. Později spolupracoval s pěveckým duem Marta & Tena Elefteriadu.
Vrchol umělecké kariéry ho čekal v polovině 70. let, kdy hrál a zpíval s doprovodnou hudební skupinou Jana Sochora. Za tímto uskupením se skrývali členové skupiny The Progress Organization, později Progres 2. V té době mu u vydavatelství Panton vycházejí nejzásadnější alba Jen vítr to ví (1973), Abeceda (1974) a Všem starým láskám (1976).
V roce 1978 se s kapelou rozešel a zpíval s folkovými skupinami, ponejvíce s Folk Teamem. Jeho hvězda však začala pomalu hasnout.

V polovině 80. let emigroval do Řecka, odkud pocházela jeho žena, podnikal tam v cestovním ruchu. Po listopadu 1989 se vrátil do vlasti a pokusil se o comeback, ale výraznějších úspěchů už nedosáhl.


Karel Gott

26. února 2013 v 11:07 | Michal Všechovský

Karel Gott je jeden z nejvýznamnějších českých zpěváků, nejmenovaný král české pop music, jehož jméno už pět desetiletí zdobí přívlastek "Zlatý hlas z Prahy. Je jednou z největších legend české hudební scény celé historie a to jak moderní, tak klasické. Současně i jedním z nejvýznamnějších neanglicky zpívajících interpretů populární hudby také ve světovém měřítku a vlastně jediným českým zpěvákem, který se výrazně prosadil i v zahraničí. Neuvěřitelná byla a je jeho popularita, která zasáhla prakticky všechny generace a trvá bez větších výkyvů nebo přestávek už více, než 50 let. Na poli toho hudebního žánru jen těžko najdeme podobná srovnání - v tomto směru je opravdovým fenoménem. Gottovi však rovněž často bývá vyčítána jeho spolupráce s komunistickým režimem.

Dětství a mládí Karla Gotta
Karel Gott se narodil 14. července 1939 v Plzni. V mládí toužil stát se malířem a po ukončení školní docházky se v Praze neúspěšně pokoušel o studium výtvarného umění. Když nebyl přijat, odešel do učení (ČKD) v oboru elektromontér. Během účňovských let se věnoval své druhé velké lásce - hudbě a zpěvu. V 50. letech příležitostně vystupoval zároveň jako zpěvák - amatér a účastnil se různých pěveckých soutěží. Poprvé na sebe upozornil už v roce 1957, tedy v době, kdy v Československu stále ještě doznívala éra swingu a rock´n´roll bylo možné slyšet snad jen v klubech (Akord klub, Reduta). U poroty sice zcela propadl, avšak dostalo se mu mimořádné nabídky na angažmá v pražských tanečních kavárnách, kde tehdy hrály k tanci ty nejlepší české orchestry (např. K. Krautgartner). Vedle svého zaměstnání v ČKD tak stačil ještě poloprofesionálně vystupovat jako zpěvák.

Počátky jeho působení
V roce 1958 získává první místo v soutěži amatérských zpěváků, ale teprve až v roce 1960 definitivně odchází z ČKD a věnuje se profesionálně již pouze zpěvu. Na pražské státní konzervatoři studuje až do roku 1963 operní zpěv u prof. Karenina (žáka nejslavnějšího ruského pěvce všech dob - Šaljapina) a do roku 1966 potom dálkově. První opravdové úspěchy ovšem nepřicházejí nijak rychle, u publika budí spíše smíšené a kontraverzní pocity, obecenstvo si těžko zvyká na jeho projev, který se zcela vymyká zažitým trendům v tehdejší taneční hudbě, která tehdy v Česku byla ještě i začátkem 60. let příliš ve stínu staré doby. Teprve až éra twistu v letech 1962 - 64 přinesla do české pop music výrazné oživení ze kterého vzešlo mnoho hvězd a hvězdiček, přestože drtivá většina z nich časem zapadla. Byla to však také šance, na kterou čekal i Karel Gott. Éra divadel malých forem, v nichž se rodila moderní populární hudba.

První úspěchy
V roce 1962 dostal Karel Gott nabídku na angažmá do toho nejslavnějšího, tehdy ještě nového divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. A právě tento fakt znamenal zásadní zlom v jeho karieře. Už v tomto roce díky duetu s Vlastou Průchovou "Až nám bude dvakrát tolik" zvítězil v rozhlasové hitparádě. V roce 1963 se jeho píseň "Oči sněhem zaváté", z autorské dílny Semaforu, stává doslova dynamitem, když je vyhlášena absolutně největším hitem roku. S mnohými dalšími hity se Karel Gott poprvé ocitá na samotném vrcholu a je vyhlášen Zlatým slavíkem 1963, což pro něho znamená doslova raketový start.

Americké angažmá
V roce 1965, po odchodu ze Semaforu zakládá se svými novými spolupracovníky textařem a skladatelem - bratry Štaidlovými vlastní divadelní scénu Apollo a stává se její hlavní hvězdou až do roku 1967, když je divadélko rozpuštěno a Karel Gott odchází na 7měsíční angažmá do Spojených států (Las Vegas). Končí tak éra začátku 60. let a také začátků Karla Gotta, doba prošpikovaná celou plejádou hitů, nastává čas odejít "na zkušenou".

Růst popularity
Koncem 60. let je už éra divadel malých forem a jejich písniček pryč, jejich největší sláva vzala za své. V pop music vzniká pozdější styl zvaný "střední proud" nebo-li "mainstream". (Rok 1967, kdy Karel Gott pobývá v USA je také na mnoho let už jediným rokem, kdy se podařilo jeho největšímu "rivalovi", Waldemarovi Matuškovi mu "ukrást" cenu Zlatého slavíka). Ze Spojených států se Karel Gott vrací jako úplně vyměněný, pryč je náhle ten poněkud nejistý, skromný mladík. Přichází úplně nový Karel Gott, dokonalý a sebevědomý profesionál, který o třídu převyšuje své kolegy. Po počátečních úspěších v USA, Kanadě, východní i západní Evropě, kde mu vychází jeho první (a hned zlaté !) album a kdy jeho jméno začíná zdobit ozdobný přívlastek "Zlatý hlas z Prahy", se s plnou vervou pouští do nové práce také na domácí scéně. Opět jsme svědky jednoho hitu většího než druhého, je tu doba slavné Lady Carneval. V tomto období pak popularita Karla Gotta dosáhla mezinárodního rozměru do té míry, že jí nebylo možné ignorovat. Nic na tom proto nezměnily ani srpnové události roku 1968 a nástup tzv. normalizace.

Zlatá éra Karla Gotta
V 70. a 80. letech pokračuje hvězdná dráha Karla Gotta lemovaná desítkami těch nejvýzamnějších ocenění, zlatých, stříbrných, diamantových a platinových desek, které sbírá doslova jako "na páse", včetně Zlatých slavíků. Vstupuje ve vrcholné formě doma, stejně jako jinde v Evropě, v zámoří i Asii, cestuje od jednoho konce světa ke druhému, svůj repertoár rozšiřuje prakticky na všechny žánry, od popu, před lidovky až po klasikou hudbu. Vydává jeden hit za druhým, jedno album stíhá druhé, stejně jako TV show, ale dokonce se objevuje i v několika celovečerních jak hraných, tak dokumentárních filmech.

V polovině 80. let popularita Karla Gotta v Česku i v zahraničí dosahuje vrcholu a kulminuje, na domácí scéně mu vůbec poprvé roste mohutná konkurence v podobě mladých zpěváků, která však jen nakrátko přerušuje dobu jeho kralování, a koncem 80. let ustupuje zpět. Mnozí upadli v zapomnění a tak je Karel opět na vrcholu. V roce 1989 slaví těsně před revolucí své 50. narozeniny, stává se pomalu zpěvákem v letech, který má ta nejlepší za sebou, neusiluje za každou cenu o první příčky v hitparádách mladých, naopak dává přednost pečlivějšímu a decentnějšímu výběru repertoáru před líbivostí.

Filmové písně
Nazpíval kromě jiných titulní písničku do české, německé i slovenské verze animovaného seriálu Včelka Mája (na hudbu skladatele Karla Svobody).

Zpíval jednu z melodií ve filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera a ve filmu Tři oříšky pro Popelku zpíval píseň Kdepak ty ptáčku, hnízdo máš.

Zamýšlený konec kariéry
V roce 1990 se rozhoduje ukončit svoji kariéru a pořádá mamutí turné na rozloučenou po sportovních halách v Československu a Německu. Úspěch turné byl však tak velký, že své rozhodnutí přehodnocuje. Není pochyb o tom, že by změna politického režimu a nové možnosti, kdy většina "normalizačních" hvězd upadla v zapomnění, případně se začala věnovat podnikání, měla nějaký vliv na oblibu Karla Gotta. V roce 1992 se jeho album Když muž se ženou snídá stává nejprodávanější deskou roku (stejný úspěch slavil ještě v letech 1995 a 1997). Během 90. let se věnuje také stále víc své druhé lásce - malování a své obrazy mimořádně úspěšně vystavuje v Česku i v zahraničí. V obnovené anketě Zlatého slavíka "Český slavík" obsazuje v roce 1996 opět s velkým náskokem první pozici, kterou si drží dodnes (2009). Celou dekádu úspěšných 90. let završuje famózním koncertem ve Spojených arabských emirátech a v Číně před 600 miliony diváky Eurovize a v Carnegie Hall v New Yorku.

Na své dřívější úspěchy navazuje i v současnosti a nové příznivce si získává dokonce i mezi nejmladší generací, v době, kdy ty největší staré legendy zůstávají a nové hvězdy se mají teprve narodit.

Co se týče soukromí, tak je Karel Gott od 7.ledna 2008 manželem své dlouholeté přitelkyně Ivany Macháčkové s níž má dceru Charlotte Ellu a Nelly Sofii.
Autor: elen-lilly, dkek, CommonsDelinker, VolkovBot, Elm, Xqbot, Horst, ArthurBot, JAnDbot, A0, Dinybot, Zacatecnik, TheAnkopinko15, SilvonenBot, Mercy, Sevela.p, Fay, MiroslavJosef, SieBot, Escarbot, Ben Skála, Japo, Zirland, Porthos, Honza Záruba, Tlusťa, Luckas-bot, Wespecz, 93.157.130.65, Kacir, 78.24.8.222, G3ron1mo, FaktneviM, 84.42.178.124, Martin Kotačka, 213.195.215.190, Harold, Grmelino, 89.24.132.161, 62.168.13.98, 78.31.25.36, PastoriBot, 195.47.51.119, 109.80.64.78, 194.228.47.197, 90.178.113.172, Vithradecky, K123456, 62.197.198.102, 89.102.251.53, 193.165.151.186, 93.185.62.38, David Sedlecký, 93.185.62.254, 85.71.165.55, 90.176.240.94, J. M., 90.179.218.64, 46.13.64.50, 90.177.126.173, Jowe, 70.36.121.22, Wefigyft4454, Podzemnik, 217.196.215.225, 77.78.69.132, 82.150.161.17, 90.178.92.59, 90.177.66.148, 90.181.87.54, Gumruch, Sonic, 90.178.71.190, Milda, 62.209.230.86, Rumczeis, Romanzazvorka, 90.176.105.247, Jirka O., 77.104.245.101, BrckoGOS, 85.216.191.154, 89.176.152.177, Zdendarybak, 90.176.28.149, 188.175.7.113, Lalina, Senimo, 213.195.215.130, Faigl.ladislav, JanSuchy, Zdenekk2, 194.228.48.2, 78.24.15.71, 94.113.127.225, TchoŘoBot, Ragimiri, Ovba, 62.177.77.249, 213.194.240.2, 77.48.27.232, Josef Plch, Bsadowski1, 88.100.40.235, 195.113.47.79, Ioannes Pragensis, ButkoBot, 213.29.127.250, 195.113.58.251, 78.136.191.202, Jan Polák, Tchoř, 78.136.191.46, Spock lone wolf, 85.160.85.155, 78.136.166.164, PB0305, 85.70.36.189, 82.100.0.34, 88.103.113.201, 82.117.143.119, 212.96.178.82, Saltzmann, Postrach, 195.113.58.212, Zet, 88.102.25.40, 217.197.149.73, 62.77.121.120, 195.113.58.16, ZajDee, Ladin, 195.113.58.163, Pastorius, Jarba, Mormegil, 89.103.51.233, 217.117.215.57, Sumivec, 85.207.3.194, 82.117.130.3, 89.248.248.129, Mr. Richard Bolla, Poko, 85.71.164.138, Hugo Draslík, Packa, Libor Pacovský, Palu, 90.178.44.17, Dook10, JAn Dudík, 81.91.219.10, 62.245.67.94, Genius920308, 89.248.248.136, Che, Orange.man, 217.75.209.214, 89.103.66.203, 88.146.200.152, 217.117.215.11, 85.71.100.72, Terminator101, Snek01, 93.99.61.44, 193.165.184.50, Tom778, 88.103.32.184, Cowdelka, 83.240.99.115, 81.226.244.154, 212.71.189.174, Seraffina, 78.45.52.181, 85.160.7.57, 88.102.83.10, 85.207.202.8, 85.13.73.20, RICHARDVERES, Andilek, 80.188.165.205, 84.226.18.31, 62.177.68.163, BumlaBot, 207.58.140.188, 89.103.86.158, Oso, Reaperman, Dezidor, Neteres, Li-sung, 193.179.44.120, Ozzy 14, Adam Hauner, Slady, Adam Zivner, Kf, 163.1.149.40, 84.242.88.107, Zoner57, 83.240.10.220, 81.221.122.143, 88.102.76.194, 194.228.87.128, 189.142.235.97, 193.179.144.150, Yes, Ludek, BL stop, Vrba, Nolanus, Jedudedek, 213.211.37.76, 80.188.79.90, 82.142.109.9, Bohemianroots, Mirekk, Tedmek, 193.165.4.170, 213.220.213.221, Jakopastelka, 85.70.65.142, 89.24.6.34, 84.46.147.1, 217.197.152.143, Kakadu24, 84.244.120.241, Zkf, Pluto, 194.212.148.17, Egg, 85.70.224.120, Hcz, 89.102.66.215, Kelovy, Sveter, 87.67.41.9, 66.65.150.103, Nádvorník, JanBlanicky, 80.221.28.163, 83.208.26.231, 85.160.137.38, Macronyx, Rosta, -df-, Palica, 193.179.41.19, Cinik, Luke, -jkb-, Sumil, 85.70.90.181, 62.77.119.62, Mojza, PS-2507, Lzur

Jiří Menzel

24. února 2013 v 19:37 | Michal Všechovský

Jiří Menzel je významný český režisér, herec a spisovatel. Narodil se narodil v roce 1938 jako syn spisovatele a scénáristy Jozefa Menzela. V roce 1962 ukončíl studium režie na FAMU v Praze. V šedesátých letech 20. století byl spoluzakladatelem filmové nové české vlny. Menzelův první celovečerní film Ostře sledované vlaky z roku 1966 získal Oscara za nejlepší zahraniční film. Další z jeho filmů Vesničko má středisková byl na Oscara nominován v roce 1985.

Od sedmdesátých let se Jiří Menzel věnuje i divadelní režii. Spolupracuje s pražskými divadly - Činoherní klub, Vinohradské divadlo.

Režie
- Dalších deset minut II. (2002)
- Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina (1994)
- Žebrácká opera (Beggar´s Opera) (1990)
- Konec starých časů (End of Old Times) (1989)
- Vesničko má, středisková (My sweet little village) (1985)
- Slavnosti sněženek (1983)
- Postřižiny (1980)
- Báječní muži s klikou (1978)
- Na samotě u lesa (1976)
- Kdo hledá zlaté dno (1974)
- Skřivánci na niti (Larks on a String) (1969)
- Rozmarné léto (1968)
- Zločin v šantánu (1968)
- Ostře sledované vlaky (Closely Watched Trains) (1966)
- Zločin v dívčí škole (1965)
- Perličky na dně (1965)
- Umřel nám pan Foerster (1963)
- Sluha dvou pánů (2007)
- Mnoho povyku pro nic (2008)
- Veselé paničky Windsorské (1999)
- Sen noci svatojánské (1994)

Karel Svoboda

23. února 2013 v 20:51 | Michal Všechovský

Karel Svoboda se narodil 19.12.1938 v Praze. Hudební nadání a první umělecké úspěchy měly zásadní vliv při volbě jeho profesionální dráhy. Opustil studium stomatologie na Karlově univerzitě v Praze a plně se začal věnovat hudbě.

V padesátých a šedesátých letech byl členem české populární rockové skupiny Mefisto. Nevěnoval se pouze hře na klavír, ale s úspěchem komponoval své první skladby. Karel Svoboda byl členem uměleckého souboru experimentální divadelní scény Laterna Magika a divadla Rokoko, kde poprvé uvedl svoji scénickou hudbu.

Z pera Karla Svobody pocházejí největší hity Karla Gotta a jeho skladby se objevují v repertoáru všech předních českých zpěváků. Písně Lady Carneval, Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš, Stín katedrál, Hej, hej baby, Yveta, Čau lásko, Jsi můj pán a další slavné hity se hrály a dodnes hrají po celé Evropě. Jeho skladby získaly ceny na nejznámějších hudebních festivalech - v Tokiu, Rio de Janeiru či v Cannes.

Jméno Karla Svobody není svázáno pouze s písňovou tvorbou, ale také s velmi úspěšnými televizními produkcemi a hudbou k celovečerním filmům, ať již domácí nebo zahraniční produkce.
Osobitá melodičnost Svobodovy hudební tvorby posílila romantiku českých filmových pohádek - Sůl nad zlato, Jak se budí princezny, Z pekla štěstí a Tři oříšky pro Popelku.

Ústřední píseň z posledně jmenovaného filmu, Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?, v podání Karla Gotta byla u příležitosti 100. výročí české kinematografie vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií v historii českého filmu.

Televizní seriály s hudbou Karla Svobody jsou oblíbené nejen v evropských zemích - patří k nim například Včelka Mája, Cirkus Humberto, Létající Čestmír, Pinocchio, Tao Tao, Návštěvníci, Kačenka a strašidla. Především kreslený seriál pro děti Včelka Mája podle románu Waldemara Bonselse zaznamenal obrovský úspěch po celém světě a písně ze seriálu vydané na deskách v celé řadě zemí (včetně Japonska, Jižní Ameriky či Austrálie; ve Francii se v loňském roce prodalo 150 tisíc CD singlů s francouzskou verzí Včelky Máji a titul patřil celou řadu měsíců mezi nejprodávanější CD v zemi) přinesly Karlu Svobodovi dlouhou řadu ocenění.

Úspěchy Svobodovy hudby v tvorbě pro děti přinesly celou řadu nabídek domácích a zahraničních producentů na zkomponování filmové hudby i k filmům a seriálům pro dospělé.
Mezi nejúspěšnější patří seriál Big Man z produkce Taurus Film s Budem Spencerem a Ursulou Andressovou v hlavních rolích, Flash (s Claudií Cardinalovou a Fabio Testim, ústřední melodii nazpívala a na deskách pod názvem Two Hearts vydala Suzi Quatro), Dobrodružství kriminalistiky, Což takhle dát si špenát a další.

Karel Svoboda je autorem filmové hudby k úspěšnému projektu německého režiséra Josepha Vilsmaiera A nikdo slzu neuroní, který byl i v nominaci na Oscara Americké filmové akademie.
Autorské úspěchy Karla Svobody v oblasti písňové a filmové hudební tvorby jej na počátku sedmdesátých let inspirovaly k prvnímu velkému muzikálovému projektu Noc na Karlštejně, jehož filmová i divadelní podoba je úspěšnou až do dnešní doby.

Za svou hudební tvorbu obdržel Karel Svoboda doma i v zahraničí celou řadu zlatých a platinových desek i jiných ocenění. Získal tak například 5 zlatých desek německé firmy Polydor, od českého Supraphonu poté diamantovou desku za více než 10 miliónů prodaných zvukových kopií s jeho hudbou a od Akademie české populární hudby tři České hudební ceny.

Velmi úspěšným hudebním dílem Karla Svobody je původní český muzikál Dracula (text Zdeněk Borovec, námět Richard Hes), který měl premiéru 13. října 1995 v Praze. Více než 1,5 miliónů diváků, kteří představení zhlédli v Praze, Bratislavě, Prešově, jihokorejském Soulu a Moskvě, a více než 250 tisíc prodaných zvukových kopií s nahrávkou muzikálu jsou nejlepším důkazem obrovského úspěchu Draculy. Zájem o uvedení tohoto muzikálu projevili partneři v Belgii, Francii a Německu. V příštím roce by se měla uskutečnit premiéra ve Švýcarsku a v Polsku.

Posledním hudebním dílem Karla Svobody je původní český muzikál Monte Cristo. Na přípravě muzikálu se opět sešel osvědčený autorský tým složený vedle Karla Svobody z textaře Zdeňka Borovce, choreografa Richarda Hese, scénografa Daniela Dvořáka, režiséra Jozefa Bednárika a kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka, se kterým spolupracuje jeho syn Jan. Muzikál měl světovou premiéru 13. prosince 2000 v KCP a za dva roky provozování jej shlédlo více než 550 tisíc diváků.

Karel Svoboda se 28.1.2007 zastřelil ve svém sídle v Jevanech, kde ho také našla jeho manželka Vendula Svobodová.

Petra Kvitová

23. února 2013 v 18:11 | Michal Všechovský


Petra Kvitová je česká profesionální tenistka.

- Jejím prvním větším úspěchem mezi profesionály bylo vítězství nad V. Williamsovou na turnaji v Memphisu nebo nad Shahar Peerovou ve Fed Cupu v roce 2008.
- Jejím trenérem je David Kotyza.
- Trénuje ve stejném klubu jako Berdych a Šafářová.
- K tenisu ji přivedl její otec Jiří, který se živý jako učitel.
- Má dva bratry Jiřího a Libora.
- Petra hovoří česky, rusky a anglicky.
- Její nejoblíbenější filmový žánr je komedie a její nejoblíbenější herečka Julia Roberts.
- Ráda poslouchá populární muziku a skupinu U2.
- K jídlu miluje pizzu a těstoviny a k pití jablečný džus.
- Její tenisový idol je Martina Navrátilová, protože také hraje levou rukou.

Žebříček WTA:
- 2012 5. místo
- 18.01 2009 - vyhrála svůj 1. titul na okruhu WTA v australském Hobartu.
- Vyhrála turnaje V Hobartu, Brisbane, Madridu, Wimbledonu, Linzi, Istanbul (Turnaj mistryň), Montrealu, New Havenu

Paul Hogan

21. února 2013 v 20:35 | Michal Všechovský

Jeho otec byl nejprve vojákem z povolání a později řídil poštovní zasílatelství. Vyrůstal v Sydney. Nedokončil střední školu a vystřídal řadu zaměstnání, pracoval např. jako řidič kamionu, přístavní dělník, boxer a montér při stavbě mostů. Prosadil se v TV show, hledající nové talenty, a díky producentovi Johnu Cornellovi získal první větší příležitost v pravidelném TV pořadu A Current Affair (Denní událost) a zanedlouho měl vlastní The Paul Hogan Show (1973-84; + spol. sc.), která mu zajistila velkou popularitu.

Stal se nejoblíbenějším australským komikem, často se objevoval v reklamních spotech a získal dokonce titul Australan roku 1985. Světovou hvězdu a držitele Zlatého glóbu 1986 z něho rázem učinila titulní role neohroženého australského zálesáka Michaela "Krokodýla" Dundeeho, jehož život se zásadně změní po setkání s atraktivní americkou novinářkou (Linda Kozlowská), v komerčně úspěšné dobrodružné komedii Krokodýl Dundee (r. P. Faiman).

S žádným dalším snímkem už však nedosáhl takové odezvy u diváků, jako se mu to podařilo v případě film. debutu. Po delší odmlce se připomenul jako herec, scenárista a spoluproducent westernovou komedií Bleskový Jack (r. S. Wincer), v níž vytvořil titulní postavu stárnoucího krátkozrakého pistolníka, který se po smrti svých schopných bratrů rozhodne pokračovat s němým komplicem černé pleti (Cuba Gooding jr.) v přepadávání bank.

Excentrickými rysy se vyznačuje také jeho svérazný samotář Porter, pomáhající svému synovci (Elijah Wood) zachránit osiřelého delfína před zlotřilým rybářem (Jonathan Banks), v dobrodružném snímku Delfín Filip (r. A. Shapiro). Jeho druhou manželkou se 1990 stala jeho film. partnerka Linda Kozlowská.

Stopař z filmu Krokodýl Dundee: Záhadná smrt v parku!

Jako domorodý stopař byl v australské divočině věrným druhem Krokodýla Dundeeho v podání Paula Hogana.
Ve filmu Austrálie se objevil po boku Nicole Kidman (44) a Hugha Jackmana (42). Teď ale herecká dráha australského herce Davida Ngoombujarry skončila.
Jeho mrtvola byla nalezena v parku v západoaustralském městě Fremantle. Bylo mu 44 let. Až pitva odhalí, na co u protinožců tak populární herec vlastně zemřel.

"Krokodýl Dundee" zažaluje australskou vládu za pomluvu!

Australský herec Paul Hogan (70), známý po celém světě jako Krokodýl Dundee, hodlá zažalovat australskou vládu za to, že poškodila jeho pověst během neúspěšného vyšetřování jeho údajných daňových úniků.

Hoganův právník Andrew Robinson uvedl, že jeho klient bude požadovat až 80 milionů dolarů za ztráty příjmů, které v důsledku pět let trvajícího vyšetřování utrpěl. "Jeho příjmový potenciál a pověst byly poškozeny v rámci mezinárodního společenství a mělo to dopad na jeho postavení," řekl právník.
Australští vyšetřovatelé zastavili prošetřování údajných daňových úniků Paula Hogana loni v listopadu po pěti letech, kdy se marně snažili prokázat podezření, že využil bankovní účty v zámoří, aby nemusel přiznat část zisků z trojice filmů Krokodýl Dundee, které se staly mezinárodním hitem po premiéře prvního ze snímků v roce 1986.
Vloni australský daňový úřad sedmdesátiletému herci dokonce kvůli obvinění zakázal opustit Austrálii a vrátit se do Los Angeles, kde nyní žije. Po dvou týdnech se ale Hoganovým právníkům podařilo zajistit hercův návrat do USA.

"Krokodýl Dundee" už může domů, Austrálie ho pustila za rodinou

Patálie herce Paula Hogana, hlavní hvězdy snímku Krokodýl Dundee, už jsou konce. Hogan před 14 dny přicestoval do Austrálie na pohřeb své matky, ale zpět do USA, kde žije, ho už úřady pustit nechtěly. Podle nich totiž v zemi dluží milióny na daních. Nakonec byl propuštěn, ale kauza ještě zcela vyřešená není.

Sedmdesátiletý Hogan, jenž žije v Los Angeles, přicestoval do Sydney před dvěma týdny a úřady mu neprodleně oznámily, že zemi nesmí opustit, dokud nevyřeší svůj několikamiliónový dluh. [celá zpráva]
V neděli ho úřady nakonec propustily, ale podle herce to bylo jen z důvodu, že to dělalo zemi špatné renomé ve světě.
"Neprobíhalo to v přátelském duchu. Bylo to, jako bych měl být vinen až do chvíle, než se prokáže má nevina. Ale ne všichni se ke mně chovali špatně. Na Vánoce se tam vrátím, ale znovu už mě neuvězní. Na to by si netroufli," řekl Hogan.
Australští vyšetřovatelé bojovali pět let u australských a amerických soudů o možnost prověřit Hoganovy offshoreové účty, jejichž prostřednictvím podle nich tajil skutečnou výši svých příjmů. Daňový úřad informoval, že herec nezaplatil daň z 38 miliónů australských dolarů (přes 660 miliónů korun), které zatajil po úspěchu filmové trilogie Krokodýl Dundee.
Hogan však nikdy nebyl formálně obviněn.

Paul Hogan známý z filmu Krokodýl Dundee nesmí kvůli dluhu z Austrálie!

Australský daňový úřad zakázal herci Paulu Hoganovi (70) opustit území Austrálie, dokud nezaplatí daňový dluh v řádu milionů dolarů. Hogan je známý hlavně z filmů o Krokodýlu Dundeem a žije nyní v Los Angeles.

Do Austrálie přijel v pátek na matčin pohřeb. Australské úřady ho viní z toho, že převedl nepřiznané příjmy v hodnotě 37,6 milionu australských dolarů (652 milionů korun) do tzv. daňových rájů. Hogan to však popírá a tvrdí, že v Austrálii zaplatil na daních mnoho peněz.

Nepustí ho, dokud nezaplatí

Podle příkazu nesmí opustit Austrálii, dokud dluh nevyrovná, nebo dokud ho nebude zbaven. Jeho právník řekl, že je herec postupem úřadů ohromen a zklamán. Pochybení v placení daní písemně odmítl, ale daňový úřad na to podle právníka nezareagoval.
Spor o nezaplacené daně se táhne v Hoganově případu pět let, úřady mu požadavek na doplacení dlužné částky poslaly před měsícem.
Hogan ztvárnil Micka ve filmu Krokodýl Dundee z roku 1986, z něhož se stal vůbec nejúspěšnější australský film, a byla natočena dvě pokračování. Jeho manželkou je teď herečka Linda Kozlowská, která byla jeho partnerkou také v "krokodýlovi".

"Krokodýla Dundeeho" drží v Austrálii

Herec Paul Hogan nesmí opustit Austrálii, kam z USA, kde žije, přicestoval na pohřeb své matky. Podle úřadů dluží představitel filmového Krokodýla Dundeeho v zemi milióny na daních.

Sedmdesátiletý Hogan, jenž žije v Los Angeles, přicestoval do Sydney minulý týden a hned dostal vyrozumění, že zemi nesmí opustit, dokud nevyřeší svůj několikamiliónový dluh, citovala agentura AFP hercova právníka Andrewa Robinsona.

Zástupce zároveň kritizoval nepatřičnost chování úřadů v souvislosti se smrtí Hoganovy matky Florence. Připomněl též, že na Hogana v LA čeká manželka a partnerka ze slavného filmu Linda Kozlowski a jejich dvanáctiletý syn Chance.
Australští vyšetřovatelé bojovali pět let u australských a amerických soudů o možnost prověřit Hoganovy offshoreové účty, jejichž prostřednictvím podle nich tajil skutečnou výši svých příjmů. Daňový úřad minulý měsíc uvedl, že herec nezaplatil daň z 38 miliónů australských dolarů (přes 660 miliónů korun), které zatajil po úspěchu filmové trilogie Krokodýl Dundee.
Hogan nikdy nebyl formálně obviněn.

Krokodýl Dundee Paul Hogan dluží na daních 676 milionů

Herec a režisér Paul Hogan (70) se sice uměl popasovat s krokodýly i lidskými padouchy, ale neví si rady s vlastními účty.

Hlavní představitel filmového trháku Krokodýl Dundee totiž dluží domovské Austrálii na daních téměř tři čtvrtě miliardy korun.
Hogan, který dlouhodobě žije v USA, je obviněn, že využíval soukromé fondy a daňové ráje, aby se vyhnul uhrazení daní 676 milionů korun z nepřiznaných příjmů. Dosud nejúspěšnější australský film Krokodýl Dundee vydělal sedm miliard korun. Pak ještě následovala pokračování.

Platit dluhy se nechystá

Naposled se Hogan jako lovec krokodýlů představil v roce 2001. A co si o obvinění myslí? "Jen přijďte a dostaňte mě, vy ubozí bastardi," vzkázal přes oceán australskému daňovému úřadu ze svého kalifornského domu, kde žije s manželkou, americkou občankou Lindou Kozlowski (51).

Jindřich Šťáhlavský

20. února 2013 v 18:26 | Michal Všechovský

Jindřich Šťáhlavský je zpěvák legendární české country skupiny Fešáci, s kterou nazpíval mnoho hitů - například Jaro, Osud, Pojedou, Dívka z Rocky Moutain, Ohio, Plavá Jane nebo Poslední veřejné oběšení. Občas vystupuje také se skupinami Starý Fóry nebo Kliďánko z Ústí nad Labem... Na české country scéně působí téměř 40 let.

Ve zkratce:
Číslo bot: 43
Oblíbená kapela: Bellamy Brothers
Oblíbená fešácká píseň: Fešácký song
Oblíbené jídlo: řízek, španělský ptáček, česká kuchyně
Oblíbená kniha: Rytíři nebes
Záliby,koníčky: domácí kutil
Nástroje: kytara Takamine , klávesy YAMAHA

Pohřeb »Fešáka« Jindřicha Šťáhlavského: Proč nepřišel jeho přítel Petr Novotný?

Jen pár dnů před narozeninami měl pohřeb zpěvák skupiny Fešáci Jindřich Šťáhlavský (†67). Zazněly na něm jeho největší hity Dívka z Rocky Mountains a Ohio.

Ještě loni v prosinci se Šťáhlavský zúčastnil turné skupiny Fešáci k 45. výročí kapely. V pražské Hybernii vystoupil na vozíčku, na nějž ho upoutala těžká nemoc. Letos 5. února jí podlehl. Smuteční síň v ústeckém Střekově se zcela zaplnila muzikantovou rodinou, přáteli, fanoušky i kolegy. Nechyběli například zpěváci Tomáš Linka a Jindra Malík. Jen Petr Novotný (65), jehož jméno k Fešákům dvacet let patřilo, se nedostavil. "Táta odletěl na dovolenou do Egypta," řekl deníku Aha! bavičův syn Pavel Novotný. "Smrt Jindry ho ale vzala," dodal.

Jindra Šťáhlavský (24. února 1945 Ústí nad Labem5. února 2013)[1] byl zpěvák country začínající v ústecké skupině The Strangers Ústí nad Labem (C studio Jiřího Šosvalda)songy: Ohio a Jak mít rád. Následně ve skupině Bluegrass Hoppers, později se stal členem legendární české country skupiny Fešáci, s kterou nazpíval mnoho hitů - například Jaro, Osud, Pojedou, Dívka z Rocky Moutain, Ohio, Plavá Jane nebo Poslední veřejné oběšení. Občas vystupoval také se skupinami Starý Fóry nebo Kliďánko z Ústí nad Labem. Na české country scéně působil téměř 40 let. Kvůli těžké nemoci byl od roku 2008 upoután na invalidní vozík. Naposledy vystoupil v prosinci 2012 na vzpomínkovém koncertu k 45. výročí Fešáků v Ústí nad Labem.

Odešel Fešák Jindřich Šťáhlavský, muž se sametovým hlasem


Ústí nad Labem - Moderátor rádia i člen skupiny Fešáci, který nenapodobitelným způsobem zpíval smutně podmanivé písně "Jaro" či "Pojedou", zemřel v úterý 5. února po těžké nemoci ve věku 67 let.
Velká osobnost české country muziky, zpěvák legendární ústecké country kapely Fešáci i bývalý spíkr Českého rozhlasu. To byly role Jindry Šťáhlavského, narozeného 24. února 1945 v Ústí nad Labem. Za pár týdnů by slavil 68. narozeniny, ale bohužel - v úterý 5. února tento svět navždy opustil.

Poslední potlesk ve stoje

Jindra Šťáhlavský se dlouhé roky pral s těžkou nemocí. Ač byl na invalidním vozíku, Fešáci či pořadatelé jejich koncertů zdaleka nejen v Ústí nad Labem jej na vystoupení často zvali. Vždyť bez něj by to nešlo! A on na svých později již jen skromných vystoupeních dělal radost svým příznivcům především písničkami "Jaro" a "Pojedou". Na víc než na tyto dva velké fešácké hity, které zpíval sametovým hlasem, moc sil nemíval. Naposledy za ně sklidil mohutný potlesk vděčného publika vestoje loni v prosinci na velkém vzpomínkovém koncertu ke 45. narozeninám Fešáků v narvaném velkém sále Domu kultury v Ústí nad Labem. Kdo by tenkrát tušil, že Jindru vidí zpívat už úplně naposledy?

Jindro, máš s sebou kytaru, že?

Na toto vystoupení moc rád vzpomíná i jeho pořadatel Zdeněk Kymlička z agentury For. Zesnulému muzikantovi dnes vzkazuje: "Jindro, znali jsme se osobně skoro 40 let. Budu na Tebe vzpomínat rád, na písničky zpívané Tvým charakteristickým hlasem, kterým jsi přiváděl ženy v němý úžas a nás muže tak odstavil na druhou kolej. Nezapomenu na Tvůj trochu nezúčastněný postoj na jevišti, ani na Tvoji práci rozhlasového reportéra. Doufám, že si tam nahoru bereš také kytaru a spustíš tam to své Jaro. Jsem rád, že jsi ještě vystoupil 17. prosince 2012 na jubilejním koncertu Fešáků a že Ti Ústečané aplaudovali vestoje. Měli Tě rádi, já též."
Předčasný skon skvělého countrymana hodně mrzí také Jindřicha Šrejbera z Mezinárodního festivalu Porta. "Chtěl jsem ho příští týden navštívit, pozvat ho do poroty autorské Porty. Ale už to bohužel nestihnu," je smutný.

Na Portě jsem vyrostl

"Když jsme dělali nějaké větší koncerty, vždy jsme počítali s tím, že nám tam ještě zazpívá. Ať už to bylo loni v Ústí, v Praze nebo předloni na mých sedmdesátinách," ohlížel se v úterý zpěvák Robert Moucha, spoluzakladatel Fešáků. "Chtěli jsme ho navštívit ještě s Radkem Stankou, ale bohužel: Je v nemocnici, i já jsem nemocný. A teď se i ke mně doneslo, že Jindra bohužel zemřel," dodal pro Deník.
Ani Josef Vejlupek, šéf realizačního týmu Mezinárodního festivalu Porta, na Jindru Šťáhlavského nezapomene. "S Portou je už navždy spjatý. Získal na ní vavříny jako zpěvák, spoluzakládal skupinu Fešáci, hrál v kapele Jiřího Šosvalda, zakladatele Porty. Portu samozřejmě i moderoval a byl v její porotě," vzpomínal včera se smutkem v hlase.
"Víte, ona taková práce nikdy nebyla žádný velký džob. Dělal to jen ´za hubičku´, vždycky říkal: Já jsem Porťák, já na Portě vyrostl," dodal Josef Vejlupek.


Oscar Pistorius

14. února 2013 v 22:02 | Michal Všechovský

Nejpopulárnější paralympijský sportovec na světě Oscar Pistorius podle jihoafrických médií omylem zastřelil svou přítelkyni, když si ji spletl s zlodějem. Policie ho zadržela a ještě ve čtvrtek by se měl postavit před soud.


Reeve Steenkamp byla střelena do paže a do hlavy. Zemřela na místě. Šestadvacetiletý atlet byl zadržen a skončil ve vazbě, uvádí Herald.
Reeve přidala na twitter krátko před smrtí romantický příspěvek.

Temná stránka atleta Pistoria: útoky na ženu a vyhrožování násilím

Jihoafrickému běžci Oscaru Pistoriovi, který byl v pátek formálně obviněn z vraždy své přítelkyně, přitěžuje, že byl v roce 2009 stíhán za násilí proti jiné ženě. Případ útoku se záměrem způsobit vážné poškození zdraví nakonec k soudu nešel, po tragické smrti Reevy Steemkapové, která bude pohřbena v úterý, ale opět vyšel na povrch. Podrobnosti přinesly listy Mail & Guardian a The Star.

Pistorius v roce 2009 skončil na sedmnáct hodin v policejní cele kvůli napadení studentky Cassidy Taylor-Memmoryové, která byla u něj na večírku. Ta uvedla, že ji po vzájemné hádce záměrně přibouchl mezi dveřmi, které to nevydržely, praskly a část jich dopadla na její nohu. Pistorius zpočátku čelil obvinění z napadení, jehož cílem bylo způsobit vážné poškození zdraví, což bylo později překvalifikováno na běžné napadení. Atlet se hájil, že studentku musel z domu vyvést, protože byla opilá a chovala se nepřístojně.
Případ se ale nikdy nedostal k soudu a policie se později atletovi omluvila, že šlo o administrativní chybu. Policie nenašla důkazy, že by dívku napadl. Taylor-Memmoryová ale obvinění stáhnout odmítala.
Pistorius později vyčíslil škody, které mu svým obviněním způsobila, na 2,2 miliónu randů (4,5 miliónu korun). Mezi jinými přišel o sponzora, banku Nedbank, které vadila velká publicita okolo případu. Musel také zrušit veřejná vystoupení, na nichž měl hovořit. Za každé inkasoval 40 000 randů.
Chtěl také odškodné ve výši 5,6 miliónu randů po ministru policie za nezákonné zatčení.
Velmi kritická k němu byla i jeho předchozí přítelkyně Samatha Taylorová, se kterou chodil 18 měsíců a která se s ním objevila v pořadu Top Billing, jenž ukazoval jejich život na Seychellách jako zhmotnělý sen. Když se začal objevovat po boku Steenkampové, Taylorová hrozila, že by mohla zveřejnit všechno, čím si s Pistoriem prošla.

Vyhrožování a násilí

V Pistoriově případě však nešlo jen o vyhrožování odvržených zhrzených milenek, popřípadě mediálně neznámých žen. Divokých událostí kolem Pistoria bylo více, například útočil na fotografy, kteří chtěli pořídit snímek nehody na dálnici N4, do které byl zapleten jeho kamarád. Když se ptali, jak si to může dovolit, údajně odvětil: "Protože jsem Oscar Pistorius".

V roce 2012 se Pistorius zapletl i do vážnějšího případu, kdy se kvůli vyhrožování dokonce musel obrátit na speciální jednotku jihoafrické policie Hawks.
Obvinil televizního producenta a majitele uhelného dolu Quintona van der Burgha, že "unesl" nejmenovanou dívku, která si dávala schůzky s oběma a o Pistoriovi s uhlobaronem mluvila. Vyhrožoval tehdy, že přeláme nohy van der Burghovu příteli, bývalému fotbalistovi Marku Batchelorovi. Výhružky byly vzájemné a dosáhly takové intenzity, že se Pistorius raději obrátil na Hawks. Speciální jednotka to potvrdila. Pistorius to ale poté odmítl komentovat.

Pistoriova přítelkyně měla prázdný měchýř, detektiv nenašel rozpory ve výpovědi

Ve čtvrtek má soud v Pretorii rozhodnout o tom, z jakého činu bude stíhán atlet Oscar Pistorius a zda bude moci býti propuštěn na kauci. Ve středu vypovídal u soudu v Pretorii detektiv Hilton Botha, který vyšetřoval střelbu v domě. Pokusil se zpochybnit výpověď Oscara Pistoria, který tvrdí, že si svou přítelkyni Reevu Steenkampovou spletl se zlodějem, a proto ji zastřelil. Křížový výslech však detektiv neustál a musel korigovat mnohá svá tvrzení.

Botha nakonec připustil, že verze dění v domě, kterou popsal atlet, tedy, že se v noci vzbudil, aby zavřel dveře na balkón, slyšel ruch v koupelně a vzal si pistoli, protože si myslel, že je tam vetřelec, je možná. Na otázku, zda je s ní něco v rozporu, Botha uvedl, že ne: "Zní konzistentně."
Pro obhajobu také mluví fakt, že pitva prokázala, že Steenkampová měla prázdný močový měchýř, což by potvrzovalo, že se v noci šla vymočit, a nikoli, že se ukryla na WC před běsnícím atletem. Podle obhajoby se zamkla na záchodě, když slyšela Oscara Pistoria křičet, že je v domě vetřelec.

Minely policistů

Detektiv uvedl, že v domě se těsně před střelbou svítilo a byla z něj slyšet hádka. Pak se ale ukázalo, že svědkyně byla v domě vzdáleném šest set metrů. Připustil, že si myslel, že to bylo jen tři sta metrů. [celá zpráva]
I tvrzení, že v domě se našly steroidy, bylo postupně zmírňováno. Botha napřed hovořil o dvou krabičkách steroidů, pak to ale upřesnil, že šlo o dvě balení testosteronu, jehly a stříkačky. Obhájce Barry Roux poté uvedl, že šlo o rostlinný výtažek, který není zakázaný a nejde o steroid.
Zpochybněno bylo i detektivovo tvrzení, že atlet nevolal záchranku. Policie našla dva iPhony v koupelně a dva přístroje blackberry v ložnici. Ani z jednoho se nevolalo. Obhájce Roux ale uvedl, že Pistorius měl ještě jeden telefon a že se ho policie ani nezeptala na jeho číslo.
Policie také oznámila, že v Pistoriově domě našla náboje pro zbraň, jakou nevlastnil. Detektiv ale přiznal, že nezjišťoval, komu mohly patřit. Podle některých zpráv mohla být Pistoriova otce.
Policie navíc selhala i při shromažďování důkazů. Nenašla nábojnice na záchodě na toaletě, které našli detektivové najatí obhajobou.
Přesto ale zůstávají některé pochybnosti a rozpory. Obhajoba nedokázala vyvrátit Bothovo tvrzení, že střely byly vypáleny z výšky, což by znamenalo, že Pistorius měl na nohou protézy, i když říkal, že ne.
Neodkázala také vysvětlit, jak to, že si nevšiml, že vedle něj neleží přítelkyně, když si navíc sahal pod postel pro zbraň a okolo postele musel jít do koupelny.

Ladislav Chudík

12. února 2013 v 21:07 | Michal Všechovský

Ladislav Chudík je slovenský herec a divadelní pedagog. Studoval gymnázium v Kremnici, filozofickou fakultu bratislavské univerzity (1943 - 1944) a dramatické oddělení Státní konzervatoře v Bratislavě. Od roku 1944 působí v činohře SND. Stal sa uznávaným a velmi populárním hercem doma i v zahraničí. Věnoval se i pedagogické práci (roku 1964 získal titul docent). Roku 1968 na čas emigroval do Vídně, ale vrátil se zpět do vlasti.

Z množství jeho televizních rolí patří k nejúspěšnějším postava primáře Sovy v seriálu Nemocnice na kraji města (1982). V rozhlase taktéž ztvárnil řadu postav a recitoval literární díla. Za své herecké mistrovství získal mnohá ocenění. V roce 1965 titul zasloužilý umělec, roku 1982 národní umělec a roku 1999 se stal prvním držitelem Ceny Jozefa Kronera za celoživotní dílo.

V letech 1989 - 1990 byl ministrem kultury slovenské republiky. Je podruhé ženatý, jeho manželka Alena je právničkou.