Srpen 2012

Olympijské hry v Londýně 2012

20. srpna 2012 v 11:32 | Michal Všechovský

Olympijské hry v Londýně 2012

V dnešním světě asi neexistuje žádná akce, která by měla větší celospolečenský dopad, než mají právě olympijské hry. Od 27. července do 12. srpna se tak zraky stovek miliónů (nejen) sportovních fanoušků po celém světě se zájmem upřou do Londýna, kde proběhne XXX. letní olympiáda. Pojďme se na následujících řádcích podívat, v jakých sportovních areálech budou probíhat souboje o cenné kovy, jaké zajímavosti se k londýnské olympiádě vztahují a co můžeme od letošního největšího sportovního svátku v metropoli nad Temží očekávat.

Zkušenosti napovídají, že svědomití britští pořadatelé neponechají nic náhodě a celkem již třetí olympijské hry, které se v Londýně odehrají, budou stát za to! Jistě se bude jednat o honosnou akci globálního významu, organizátoři však slibují, že její bombastičnost nebude tak okatá, jako tomu bylo v případě některých olympiád v nedávné minulosti. Důkazem tohoto trendu budiž například skutečnost, že u všech nově budovaných sportovišť a dalších staveb se myslí na jejich post-olympijské využití. Řada sportovišť bude po skončení her rozmontována, jejich části poslouží například k vybudování menších sportovišť na jiných místech Velké Británie a nehrozí tak, že by v Londýně po konci her zůstaly nesmyslně předimenzované stadióny, které se stanou němým svědkem zašlé slávy, již si užily v šestnáctidenním období na přelomu července a srpna roku 2012.

Epicentrem londýnské olympiády bude Olympic Park, rozkládající se na ploše 200 hektarů ve východní části města, ve Stratfordu. Tato oblast s bohatou industriální historií v posledních letech dosti chřadla a rozhodně nepatřila k dobrým londýnským adresám. Právě příslib vybudování sportovišť na území East End, které by znamenalo příliv investic do této opomíjené části britské metropole, byl důvodem, proč kandidaturu Londýna na pořádání letošní olympiády podpořil v roce 2003 tehdejší londýnský starosta Ken Livingstone. Z celkem tří desítek sportovišť, na nichž se budou odbývat sportovní klání londýnské olympiády, jich osm nalezneme právě v Olympijském parku.

Jeho středobodem je pochopitelně Olympic Stadium, který je schopen pojmout 80 tisíc diváků. Na tomto nádherném stadiónu se odehraje zahajovací i závěrečný ceremoniál a atletické soutěže. Moderní stánek, jehož stavba trvala tři roky, splňuje nejpřísnější bezpečnostní předpisy a zdobí jej membránová střešní konstrukce. Na území Olympijského parku se dále nachází Aquatics Centre, kde budou cenné kovy z bazénu lovit plavci a skokani, cyklistům zaslíbené stadióny Velodrome a BMX Track, Copper Box, která přivítá moderní pětibojaře a házenkáře, Riverbank Arena pro pozemní hokejisty, a konečně Water Polo Arena. Velmi zajímavá je Basketball Arena, v níž proběhnou kromě basketbalových utkání i házenkářské mače. Specifičnost této dvanáctitisícové víceúčelové haly spočívá v tom, že se jedná o největší sportoviště letošní olympiády, které bude po skončení her rozmontováno.

Kromě samotných sportovišť se na území Olympijského parku nachází i olympijská vesnice, v níž budou během her ubytováni sportovci a stopatnáctimetrové umělecké dílo jménem Orbit. Tato ocelová rozhledna, jeden ze symbolů her, poskytne výhled nejen na olympijský park, ale i na celé okolí.

Zápolení o medaile se bude odehrávat i na sportovištích, ležících za hranicemi areálu Olympijského parku. Několik sportovišť se nachází jižně od Olympijského parku, rovněž ve východní části města, poblíž břehů Temže. Jedná se například o Royal Artillery Barracks, tradiční kasárny britského dělostřelectva, v jejichž blízkosti byly vystavěny moderní střelnice. Nedaleko střelců budou zápolit o medaile gymnasté, skokané na trampolíně a basketbalisté; tito všichni sportovci se totiž vystřídají ve známé víceúčelové O2 Areně, která po dobu olympiády ponese jméno North Greenwich Arena. Greenwich Park potom poslouží jako kulisa pro jezdecké závody i pro některé disciplíny moderního pětiboje. O nesmazatelný zápis do olympijské historie ve stolním tenise a úpolových sportech se bude soutěžit i na sportovištích na území londýnské veletržní a konferenční oblasti ExCeL.

Z hlediska nevšedních diváckých zážitků skýtají velký potenciál disciplíny, které se budou konat přímo v historické části metropole nad Temží, tedy v místech, která obvykle nebývala, alespoň v posledních letech, svědky sportovních klání. To platí například o Horse Guards Parade, přehlídkovém prostranství na westminsterské ulici Whitehall, kde se za Jindřicha VIII. konaly rytířské turnaje. O zhruba půl milénia později si to zde na dvou tisících tunách písku, dovezeného z jihovýchodního pobřeží Anglie, rozdají o medaile plážoví volejbalisté. Známý Hyde Park, respektive jezero Serpentine, ležící v jeho západní části, bude hostit olympijský triatlon a dálkové plavání na 10 kilometrů. Trasa olympijského maratonu by pak měla odstartovat i skončit na známé ulici Mall, poblíž Buckinghamského paláce a závodníci poběží kolem Big Benu, Trafalgarského náměstí, katedrály svatého Pavla i Toweru. V hale Earls Court se bude soupeřit o cenné kovy pod vysokou sítí a Lord's Cricket Ground, za normálních okolností kriketový stadión, známý svou moderní budovou mediálního centra od architekta Jana Kaplického, bude hostit lukostřelbu. Tenisté se budou ke zlaté medaili turnajovým pavoukem prokousávat na kurtech ve Wimbledonu a finálový zápas fotbalového olympijského turnaje proběhne ve Wembley.

Přestože tíha zodpovědnosti za organizační zajištění bezproblémového průběhu her spočívá při každé olympiádě primárně na bedrech hostitelského města, bývá běžným zvykem a z hlediska nutnosti zajistit pro všechny disciplíny vhodné přírodní podmínky vlastně nezbytností, že určité disciplíny se konají i v jiných částech státu, na jehož území leží hostitelské město. V případě letošní olympiády se za hranice Londýna musejí vydat fotbalisté, veslaři, kanoisté, jachtaři a cyklisté.

V blízkém okolí Londýna se nacházejí sportoviště Eton Dorney, Lee Valley White Water Centre a Hadleigh Farm. Areál u městečka Dorney, který je schopný pojmout 30 tisíc diváků a jehož středem je více než dvoukilometrový kanál s osmi drahami, přivítá veslaře a rychlostní kanoisty. Fanoušci divoké vody pak vyrazí podporovat své krajany do městečka Waltham Cross, kde se v areálu Lee Valley White Water Centre nachází třísetmetrové koryto pro vodní slalom a tribuna pro 12 tisíc diváků. Město Hadleigh přivítá závody horských kol. Těm, kdož budou chtít na vlastní oči uzřít jachtařské závody, nezbude nic jiného, než se vydat dále od Londýna, až na pobřeží Lamanšského průlivu, do jihoanglického města Weymouth a na blízký ostrůvek Portland. Zápasy úvodních skupin i vyřazovací fáze fotbalového turnaje, který, jak bylo řečeno, vyvrcholí ve Wembley, se odehrají na pěti stadiónech po celé Velké Británii. Konkrétně se jedná o stadión v Coventry, Old Trafford v Manchesteru, St James' Park v Newcastlu, Millennium Stadium v Cardiffu a Hampden Park v Glasgow.

Londýnská hromadná doprava, respektive její schopnost absorbovat příliv obrovského množství fanoušků, s nímž je nutné během olympiády počítat, je jednou z věcí, která budí před zahájením her určité obavy u organizátorů i návštěvníků. Organizátoři nicméně tvrdí, že jsou na hordy fanoušků připraveni a optimizmus jim dodává nedávné zvládnutí náporu, kterému byla síť hromadné dopravy vystavena při oslavách 60 let panování královny Alžběty II. Během her dojde k posílení několika páteřních linek městské dopravy, i k zavedení speciálních olympijských spojů.

Pokud máte vstupenku na určité sportovní klání, váš lístek platí v den konání akce zároveň jako lístek na městskou hromadnou dopravu, kterou tak můžete celý den využívat zadarmo. Při vstupu na sportoviště je třeba počítat s obdobnými bezpečnostními prohlídkami, na jaké jsme zvyklí z letišť. Pokud jde o ubytování, nezbývá než se smířit s tím, že už tak dosti vysoké londýnské ceny z důvodu zvýšené poptávky během olympiády ještě porostou.

Antonio Tarver

6. srpna 2012 v 12:12 | Michal Všechovský

herec, profesionální boxer


Věk:
43
Narození:
21. 11. 1968, Orlando, Florida, USA
Znamení:
štír | aktuální horoskop

Charakteristika znamení Štír

Štír Nápadně připomíná znamení Raka, avšak má jistou odlišnost. Nosí totiž s sebou zbraň, což se symbolicky odráží i v jeho povaze, jak si ještě řekneme. Jste-li narozeni v intervalu 24. říjen (podzimní rovnodennost) - 22. listopad, pak se jedná právě o Vás! Štíři jsou často povahy tiché (ba tajnůstkářské), drží se stranou (avšak ne úplně mimo, jen tak ve stínu, aby jim nic neuniklo a byli svědky všeho). Nicméně pozor na ně (Štíři, teď se neurazte, mějte nadhled, však sami dobře víte, o čem mluvím), pokud se vyburcují k činnosti, jdou jednoznačně, nesmlouvavě, s jistou dávkou agresivity a přímočaře za svým. Situace pak povětšinou dopadá v jejich prospěch.

Pokud se jedná o záležitosti celku, dokáží se za něj postavit a okolnosti dopadají pro kolektiv dobře. Tito lidé jsou pak velice váženi, ale je to většinou samolibost a panovačnost, jíž se izolují. Vystačí si sami se sebou. Nekompromisnost, cit (nejednou i chuť) pro boj, svárlivost - atributy vodního znamení, jenž alchymisté nazývali Scorpio. Často se pod jejich ohnivou maskou skrývá chlad a kamenná trpělivost, to může jejich vítězství jen prospět. Štíři musí mít prostě vždy navrch. Úspěchu a naplnění dojdou snad na všech vedoucích místech. Ředitelé, vyšetřovatelé, právníci, manažeři - skvělé uplatnění jejich vlastností a dispozic.

Rak a Ryby bývají vhodnými partnery, ale Býka nepředčí nikdo. Obecně lze říci, že Štír přináší do vztahu energii a podnikavost. Je-li Štír spojen s Pannou či Lvem, soužití může rovněž klapat.

Horoskop na rok 2012 - Štír

stir

Vztahy:

Budete chtít jezdit na výlety a navštěvovat známé. Tento rok ale na lásku tolik času mít nebudete. Musíte si především vylepšit vztahy doma. Březen nebo červenec může být dobrým měsícem na nalézání dobrého vztahu, ale nemusí trvat příliš dlouho. Pozor, abyste kvůli vlastním rozmarům nerozbíjeli něco fungujícího, co doposud máte.

Peníze:

Financí budete potřebovat dost, zdá se, že těžce pracujete a nezískáte je jen jako dar nebo dědictví. Umíte dobře pracovat pro udržení dobrých pracovních postů. Vaše nápady ve službách nebo reklamní oblasti budou zajímavé, ale velký příjem si vyžádá závist ve vašich sousedských i rodinných vztazích. Měli byste objevovat nové možnosti.

Práce:

Tento rok jste zvlášť pracovití. Na vaši povahu to je až enormní. Máte rádi práci doma, kde je klid. To ale může být na úkor mezilidských vztahů. Zdravotní sestry a lékaři podlehnou vábení změny. Nebraňte se nové zkušenosti, především pokud umíte cizí jazyky, na cesty se vydejte v březnu nebo červenci. Budete úspěšní ve službách a kosmetice, klientela bude solventnější a bude s ní lepší jednání.

Zdraví:

Dávejte si dobrý pozor na stav vašich kostí. Častější nachlazení musíte hlídat, jezte více ovoce a přijímejte vitamín C. V létě hodně plavte. Díky nejistotě budete plní stresu. Dieta vám pomůže více, než sami očekáváte. Zajímejte se více o power jógu a posilující a uklidňující zdravotní cvičení, na vaší práci to bude brzy poznat.

Štír

24.10. až 22.11
stir

Horoskopy na pondělí 6. 8. 2012

Postavení Luny poblíž Pluta dnes odpoledne ještě vylepší vaše jednací možnosti. Umíte fungovat na veřejnosti i při tvrdých jednáních o prosazení nějakého nápadu nebo potřebě získat nové finance. V tom se vám vyloženě daří. Více peněz ve vaší domácnosti taky znamená schopnost pořídit si spoustu praktických věcí. Planety ale naznačují, abyste si nechali poradit od partnerů, ne vždy se vám dostává vkusu. Lákají vás starožitnosti.

Dnešní vztah štíra ke znamení

Beran:

Můžete se věnovat flirtování.

Býk:

Dokážete se naladit na příjemnou hladinu.

Blíženci:

Přemýšlíte, jak potěšit svého partnera.

Rak:

Jste aktivní, zvlášť co se týče večera.

Lev:

Budete cítit, že nespokojenost partnera nepramení z mysli.

Panna:

Partner vás dokáže přesvědčit o kvalitách lásky.

Váhy:

Máte pochopení pro problémy a dokážete se naladit na stejné vlny.

Štír:

Váš partner je otevřený všem možným nápadům.

Střelec:

Nenechejte s sebou eroticky manipulovat.

Kozoroh:

Večer můžete očekávat něco velmi exotického.

Vodnář:

Dejte si spíš odstup a snažte se spíš partnera pobavit.

Ryby:

Dobře se rozmyslete, po čem vlastně toužíte.
Narodil se 21. listopadu 1968 v Orlandu na Floridě, jako Antonio Deon Tarver. Kromě několika rolí v dokumentárních filmech a postavy Masona Dixona ve filmu ROCKY BALBOA je známý hlavně jako profesionální boxer. Do profi ringu vstoupil, když mu bylo 28 let v únoru roku 1997, kdy měl zápas s Joaquinem Garciou ve Filadelfii, který vyhrál již v druhém kole. Velmi důležitý zápas ale Antonia čekal v dubnu 2003, utkal se totiž o pás mistra středně těžké váhy a to s Montellem Griffinem v Connecticutu. Tento zápas Tarver vyhrál a stal se tak mistrem.

Půl roku poté ho ale čekal další důležitý zápas o titul mistra v těžké váze, který Antonio vybojoval v roce 2002. Utkal se s Roy Jonesem v Las Vegas. Tento zápas Tarver prohrál ve dvanáctém kole. V květnu 2004 následovala ale odveta, též v Las Vegas. Tuto odvetu již Antonio vyhrál a to v druhém kole technickým KO. Díky této výhře mu stoupla popularita, byl pozván do několika nočních talk-show a objevil se na titulních stránkách časopisu Ring a KO Magazine.

Ještě v prosinci 2004 vyzval Tarvera Glencoffe Johnson na zápas o titul mistra ve středně těžké váze. Zápas se konal v kalifornské Temecule. Tarver tento zápas prohrál, přesto, že byl velikým favoritem na výhru. Titul ale vyhrál nazpět, když Johnsona porazil v odvetě, která se konala o šest měsíců později ve FedExForu, v Tennessee. V červnu 2006 se utkal s Bernardem Hopkinsem o titul mistra v těžké váze v Atlantic City, v New Jersey. Hopkins tento zápas vyhrál na body a Tarver byl navíc nucen zaplatit 250 000 dolarů Hopkinsově charitě. Po této porážce si Antonio rozhodl dát roční pauzu.

Do ringu se ale vrátil, když dokázal porazit Elvira Muriqiho v Connecticutu a získat tak pás mistra středně těžké váhy organizace IBO. Následoval zápas s Danny Santiagem, který Tarver vyhrál technickým KO ve čtvrtém kole a titul ze zápasu s Muriqim si udržel a zápas s Clintonem Woodsem, který také vyhrál a získal navíc titul organizace IBF. Sérii výher ale překazil zápas s Chade Dawsonem. Ten se uskutečnil 11. října 2008 v Las Vegas. Dawson tento zápas vyhrál, když porazil Tarvera na body a ten tak ztratil tituly mistra středně těžké váhy organizací IBO a IBF. Tarver nedokázal Dawsona porazit ani v odvetě, která se konala v květnu 2009, opět v Las Vegas.

Nyní se Antonio věnuje komentování zápasů na stanici Showtime.

Ladislav Trojan

1. srpna 2012 v 10:06 | Michal Všechovský


herec

Věk:
80
Narození:
1. 8. 1932, Praha, Československo
Znamení:
lev | aktuální horoskop
Výška:

Charakteristika znamení Lev

Lev je považován za krále zvířat - je tedy stavěn nad ostatní či do středu. Stejně tak i člověk s datem narození od 23. července do 22. srpna má tendence klást důraz na vlastní Já, chovat se jako král. Král v tomto případě není ekvivalent negativních vlastností, ale naopak, jako synonymum pro sebejistotu, sebevědomí, výraznou osobnost. Synonymum zdravého jáství v pozitivním a tvůrčím smyslu. Obdobně můžeme vykládat přirovnání ke Slunci. Lva tedy budeme prezentovat jako ohnivé znamení. Idealismus, sny, ambice, velkomyslnost - atributy podporované žhnoucí tvůrčí energií, které máji "děti Slunce" dostatek.

Avšak pozor, každá mince má dvě strany, vše je relativní. Propadne-li Lev vlastním nedostatkům, je-li panovačný a pyšný - následky jsou katastrofální. Stejně jako může být energie Slunce tvůrčí, může se rázem proměnit ve spalující, ničící a nekontrolovaný živel. Na své pouti vpřed smete vše, co stojí v cestě.Stejně jako lev zahyne bez smečky, osobnost "dítěte Slunce" zahyne bez společnosti.

Jsou blaženi, když se na ně upírají zraky ostatních, zatímco oni stojí ve středu či v čele. Pokud se Lev někdy stáhne do ústraní, je to proto, aby nabral sílu a zazářil ještě oslnivěji. Do života si nedají mluvit. Oni si jej plánují, oni jej řídí. Svých nedostatků si často nejsou ani vědomi, považují je za své, přirozené.Stejně jako by nebyla růže bez světla a tepla, "nerozkvete" bez něj ani Lev. Miluje život pod širým nebem, Slunce je nezbytné.

Zřejmě nejhorší stránkou Lví povahy je pohodlnost. Neznají pro sebe omezení a budou si tak dlouho užívat a vychutnávat, až je k činnosti vyburcuje buď nezbytí (třeba finanční), či jejich sny, cíle nebo příležitost. Správná je pak představa Lva coby dravého podnikatele a iniciátora. Excelují ve všem, co vyžaduje entuziasmus, rozvoj a podporu. Často až nakažlivě dobrá nálada a vyloženě vůdčí schopnosti z nich dělá vedoucí pracovníky, majitele restaurací, agenty realitních společností, právníky. Prostě se uplatní všude tam, kde je třeba reagovat rychle, správně a účinně. Do čela kolektivu je často vymrští krizová situace, kdy si poradí právě jen oni a stávají se vůdci. Ne však na dlouho. Po uklidnění a zvládnutí problému ustoupí trochu do ústraní a vedení předají někomu jinému. Ne z neschopnosti, ale z chytré vypočítavosti a trochu i pohodlnosti. Pokud se jim vývoj situace nezamlouvá, znovu zasáhnou a uvedou vše na pravou míru ("pravou míru" určují zase oni).

Spousta významných herců se narodila právě v tomto znamení zvěrokruhu. Mají cit pro efektní show a doslova strhnou obecenstvo na svou stranu. Nemám teď na mysli jen herce divadelní či filmové, ale i ty v běžném životě. Prostě si nasadí masku a sehrají malé "divadélko". Talent strhávat ostatní na svou stranu je nesporný. V manželství však lví pohodlnost a nevázanost nepřispívá k harmonii. Možná nejvíce se hodí k Beranům, ale šťastný vztah najdou i v náruči jiného Lva, Panny nebo Raka.

Horoskop na rok 2012 - Lev

lev

Vztahy:

Měli byste být méně sebevědomí, a přátelštější. Budete mít štěstí v lásce, především pánové budou dobývat ženy ze svého okolí, buďte proto vnímavější. Možná najdete někoho, kdo vás bude víc podporovat. V březnu nebo dubnu přijde dobrá příležitost. Přátele se snažte získávat hlavně v období srpnových dovolených. Zažijete sice méně radosti a vtipných situací, avšak víc rychlého sexu.

Peníze:

Je pravděpodobné, že vyděláte v rámci týmu. Máte sklon ne všechno dobře stihnout, proto si dejte dobrý pozor a snažte se dělat všechno včas. Především v oblasti elektroniky hodně vyděláte, v červnu díky společníkům a kolegům. V listopadu musíte dost zabrat. Přesto máte náladu děkovat partnerům.

Práce:

Máte šanci se realizovat. Ať už se věnujete kreativním povoláním, obchodu nebo průmyslové činnosti, ve všem získáte více úspěšných chvil. Duben vám dá příležitost, jak začít něco znovu. Podnikatelské aktivity vám vyjdou, pokud vše můžete zaručit silou vlastní rodiny. Na konci roku všechno potvrzujte přesnou administrativou.

Zdraví:

Minulý rok jste se potýkali s chronickými problémy, ale tento vám vás zahrnuje optimistická nálada. Nebudete už podléhat tolik nemocím, ale nepodceňujte první příznaky. V červnu a červenci pozor na stav v oblasti hrudníku a lýtek, mohli byste si přetrhnout svaly, a taky na krevní tlak. V září sport omezte, hrozí vám zlomeniny, věnujte se jen běhání a lehčím cvikům.

Lev

23.7. až 22.8.
lev

Horoskopy na středu 1. 8. 2012

Musíte si nejdřív díky Marsu ujasnit, co vlastně chcete. Mohli byste rozdávat poměrně velké množství financí na nové projekty, to všechno ale zůstává někde za vaším obzorem. Nesnažte se být nepřirození, afekty vyměňte za upřímnost. Normálně byste měli dobrou náladu, ale za těchto poměrně složitých okolností nevíte dobře, co dělat. Chybí vám možnost prožívat štěstí, stejně tak nedokážete být opravdu milí, jak jste vždycky chtěli. Proto se příliš neuplatňujte.

Dnešní vztah lva ke znamení

Beran:

Musíte být ve spojení s rodinou, která vás potřebuje.

Býk:

Ještě že vás umí partner tak chápavě držet za ruku a povzbuzovat vás.

Blíženci:

Stačí si jen příjemně popovídat.

Rak:

Myslete však na svého partnera jenom v dobrém.

Lev:

Svým kritickým zrakem vždycky dokážete najít chybičku, ať už se týká vašeho partnera nebo vztahu.

Panna:

Pro partnera asi nebudete příliš příjemní, musí se však spokojit i s málem.

Váhy:

Pocítíte závan svobody a uvolněné duše.

Štír:

Někteří z vás můžou mít náladu na milování.

Střelec:

Dnešní večer bude velmi příznivý pro celou škálu vašich citů. Věnujte se duševní i tělesné blízkosti s partnerem.

Kozoroh:

Můžete své lásce koupit dárek.

Vodnář:

Někdy se chováte příliš jako ptáci, kteří jakoby nemají závazky.

Ryby:

Umíte rozebírat vztahy, ale to všechno se nemůže podařit.
Ladislav Trojan se narodil 1. 8. 1932 v Praze. Jeho první hereckou zkušeností byla role princezny již v obecné škole. Herectví ho zaujalo až na gymnáziu, kde dostal šanci si zahrát v Gogolově Ženitbě. Po dokončení studií na gymnáziu se začal věnovat klasickému baletu. Po čase toho nechal a uspěšně prošel přijímacím řízením na DAMU. Jako čerstvý absolvent nastoupil do tehdejšího Realistického divadla v Praze, kde zůstal 7 let. Dále působil v Městských divadlech pražských a v současné době v Divadle Na Fidlovačce.

Ladislav Trojan je otcemIvana Trojana a Ondřeje Trojana, kteří se věnují také herecké, režisérské a scénaristické činnosti.

Jeho snad nejznámějším filmovým počinem je ztvárnění syna Potůčka v seriálu Tři chlapi v chalupě (režie František Filip, 1963). Také jsme ho mohli vidět ve snímcích Hříšní lidé města pražského (režie Jiří Sequens, 1968), Na kolejích čeká vrah (režie Josef Mach, 1970), F.L. Věk (režie František Filip, 1971), Můj brácha má prima bráchu (režie Stanislav Strnad, 1975), Parta Hic (režie Hynek Bočan, 1976), Princ a Večernice (režie Václav Vorlíček, 1978), Smrt krásných srnců (režie Karel Kachyňa, 1986), Kamarád do deště (režie Jaroslav Soukup, 1988), nebo Učitel tance (režie Jaromil Jireš, 1994) a Světla pasáže v roli Josefa Lampla.