Duben 2011

Ladislav Lakomý

11. dubna 2011 v 16:54 | Michal VšechovskýZemřel herec Ladislav Lakomý

Po dlouhé nemoci v pondělí zemřel brněnský herec Ladislav Lakomý. Bylo mu 79 let. Oznámila to mluvčí Národního divadla Brno Šárka Motalová. Doménou Lakomého bylo divadlo, ale nasbíral také desítky filmových a televizních rolí. Působil jako uznávaný divadelní pedagog, recitátor a dabér.

Dnes 14:46
Poslední Lakomého divadelní rolí byla postava Walta v konverzační komedii Dobře rozehraná partie. Městské divadlo Brno ji poprvé uvedlo loni v prosinci, Lakomý se na scéně naposledy objevil 28. ledna. Poté musel jeho roli nastudovat v alternaci jiný herec. "Jeho stav už bohužel nebyl takový, aby mohl účinkovat na jevišti," řekla mluvčí Městského divadla Brno Lucie Broučková.
Lakomý se narodil v roce 1931 v Náměšti na Hané. Vystudoval Janáčkovu akademii múzických umění a většinu života spojil s brněnskými scénami. Začínal v Divadle bratří Mrštíků. V druhé polovině 60. let byl krátce uměleckým šéfem divadla v Uherském hradišti. Poté zakotvil v Národním divadle Brno, které se stalo jeho domovskou scénou.
Podle encyklopedických hesel Lakomého herectví vynikalo vnitřní silou a neokázalou přesností, jež mu umožňovala vytvářet nejrůznější psychologické typy. Vynikal například při ztvárnění postav s hlubokým vnitřním životem, hledajících či rozpolcených. Brněnská jeviště neopustil ani v pozdním věku. Pravidelně se objevoval například v komorních inscenacích Divadla U stolu. Ztvárnil tam třeba hlavní postavy v představeních Láhev je prázdná, zůstalo jen trošínku na dně podle Antona Pavloviče Čechova, v Boží duze podle Jaroslava Durycha a dramatizaci prózy Julia Zeyera Dům u tonoucí hvězdy

Učil i budoucí herce

Do Národního divadla Brno se naposledy vrátil v roce 2006 rolí kuráta v představení Matka Kuráž a její děti. Už tehdy pochyboval o tom, zda roli na velkém jevišti fyzicky zvládne. "Miloval jsem vždycky hereckou práci s detailem, který se na velkém jevišti těžko uplatňuje. V malém prostoru stačí jeden pohled, zvlhlé oči, kdežto jinde se můžete uplakat a nikdo si toho nevšimne," řekl tehdy ČTK Lakomý.
V Lakomého filmografii je bezmála 80 filmových a televizních postav, jde ale většinou o méně významné role. Objevil se například ve válečném dramatu Oznamuje se láskám vašim, ve filmu Člověk proti zkáze ztělesnil Vladislava Vančuru, zahrál si v pohádce Kouzelný měšec a koprodukčním snímku Podzimní návrat. Objevoval se také v politicky podbarvených dílech Dny zrady, Sokolovo a seriálu Gottwald.
Lakomý řadu let vyučoval budoucí herce. Když z politických důvodů musel za normalizace opustit brněnskou akademii, učil na místní konzervatoři. Po roce 1989 se vrátil na akademii a dočkal se jmenování docentem. Jako dabér Lakomý propůjčil svůj hlas hvězdám jako byli Jean Marais, Alain Delon a Horst Buchholz. V roce 1998 získal za celoživotní mistrovství v dabingu Cenu Františka Filipovského.

Vladimír Dvořák

11. dubna 2011 v 15:23 | Michal VšechovskýCharakteristika znamení Býk

Hlavním a dominantním rysem tohoto znamení je síla a energie. Nadbytek síly znamená v důsledku tvrdohlavou, neústupnou povahu. Často jdou "přes mrtvoly". Venuše, třímající vladařské žezlo, svým vlivem způsobuje emotivní a iracionální jednání.V zaměstnání dokáží Býci díky daru praktického uvažování uspět ve všech mechanických oborech. Tedy jako inženýři, stavitelé a projektanti. Bývají z nich také schopní účetní a pokladní s mimořádným citem pro peníze.

Jakmile vyjde najevo jejich důvěryhodná povaha a charakter, může jim to vynést vysoké postavení v peněžních kruzích. Pokud zabrousí do umělecké oblasti, mají tendenci býti praktiky - věnují se filmu, fotografii apod. Ideálními partnery Býků jsou Štíři, protože se jejich povahy navzájem skvěle doplňují. Porozumět spletité povaze Býka umožňují analytické schopnosti Pannám. Váhy sice přinášejí do soužití pozitiva, nicméně i prvek jakési váhavosti a nestability. Relativně výhodnou kombinaci pro manželství tvoří Taurus s Kozorohem.

Horoskop na rok 2011 - Býk

byk

Vztahy:

Hodně pracujete a vaší hlavní snahou je upevnit si vztahy v zaměstnání. Už začátek roku může být zajímavý. Jste někdy příliš nejistí a vaše nervozita se přenáší na partnera. Především březen a červen bude problematický, pozor na rozchody. Pokud chcete rozvinout zajímavý vztah, vydejte se v květnu nebo říjnu k moři. Víc si vás oblíbí vaši rodiče, častěji je navštěvujte.

Peníze:

Víte, že musíte pracovat, i když vám zaměstnanecký poměr nevyhovuje. Jako jedni z mála budete mít po Vánocích peníze, abyste nakupovali s výhodnou slevou. V červenci se vydejte na chvíli za hranice, dosáhnete zisků při nákupu i prodeji. Víc vyděláte taky jako pojišťovací agenti a bankéři, nemáte větší konkurenci. Ale nevydávejte příliš financí za nábytek v domácnosti.

Práce:

Vaše pracovní schopnosti jsou nesmírně vysoké. Hodně času věnujete administrativě. V kancelářských profesích a v učitelství vám hrozí problémy, ale zdá se, že budete úspěšní a dokonce se naučíte lépe vyjadřovat a prezentovat vlastní schopnosti. Na podzim, nejspíše v říjnu, už budete sbírat podnětné výsledky.

Zdraví:

Máte problémy, hodně pracujete v knaceláři a málo odpočíváte. Dejte si pozor, abyste to neodmarodili! Zeleninu jako česnek nebo lilek a minerální látky užívejte pro posílení organizmu mnohem víc než dosud. Podle všeho se v květnu můžete cítit hodně šťasně, choďte na výlety. Na konci léta nepřehánějte práci, naučte se nová jógická cvičení.

Horoskopy na pondělí 11. 4. 2011

Máte velmi dobrý vztah k veřejnosti, která je sice dnes podrážděná, ale vy sami víte, kdy se lidé můžou chovat dobře. Když se jim nabídne kvalitní finanční nebo jiný pojišťovnický produkt, který je zaujme vlastní výhodností. Večer ale příliš aktivní nebuďte. Dnes máte docela zajímavou možnost, jak ze silné podpory planetou Uran pro sebe vytěžit to dobré a žádoucí. Jste dobře naladěni jak na nakupování bílé techniky, tak na utrácení vlastních zásob.

Dnešní vztah býka ke znamení

Beran:

Dejte si pozor, aby se pro vás vztah nestal jenom zvykem.

Býk:

Raději se rozveselte někde daleko od partnera.

Blíženci:

Vaše drahá polovička dnes neočekává vůbec nic.

Rak:

Nebojte se vsadit si na své blízké.

Lev:

Vaše citové snahy naplňují váš partnerský vztah.

Panna:

Dnes přisel ten správný den, kdy si můžete s vaším partnerem leccos vyřešit.

Váhy:

Měli byste si ujasnit své priority a zapracovat na vašem vztahu.

Štír:

Zvažte všechna pro a proti.

Střelec:

Milostná katastrofa je doslova na spadnutí.

Kozoroh:

Nebojte se, váš milostný život nepotkala žádná krize.

Vodnář:

Neočekáváte nic méně, ale ani nic více, než v jiné dny.

Ryby:

Hledejte více emocionálních jistot, které vám ve vašem vztahu chybí.
Vladimír Dvořák se narodil 14.května 1925 v Písku. Tento charismatický textař, konferenciér, scénárista i příležitostný herec byl příkladem dobře vychovaného bohéma. S klasickým vzdělaním se dostal nejprve na Fakultu žurnalistiky Vysoké školy politické a sociální, kde nebyl spokojen s mnohým a proto již po prvním ukončeném roce odešel na Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde se pokouší studovat sociologii a estetiku. Ani tam však příliš dlouho nesetrvá a ukončuje studium po uzavřeném druhém ročníku. Jak sám později přiznal ve své autobiografii, "když to tak vezmete, mám vlastně ukončené bakalářské studium, tak co.!" Promluvila tolik pozitivistická nátura Vladimírova.

Laďka Kozderková

11. dubna 2011 v 14:51 | Michal Všechovský


Povolání: Herečka, zpěvačka
Datum narození: 26. 06. 1949
Datum úmrtí: 17.11.1986
Místo narození: Brno, Československo
Místo úmrtí: Praha, Československo
Důvod úmrtí rakovina
Znamení: Rak aktuální horoskop »

Ladislava Kozderková byla přední česká muzikálová zpěvačka a herečka. Vystudovala na brněnské konzervatoři, působila v divadle Rokoko, poté v Hudebním divadle v Karlíně. Z jejích rolí na této scéně zůstaly nezapomenutelné zejména černoška Queenie z muzikálu Loď komediantů, Dolly Leviová v Hello Dolly! a její role poslední - Judita Čuprová ve Zvonokosech autorů Jindřicha Brabce a Petra Markova.

Ve filmu a v televizi byla obsazována zejména do komediálních rolí či do rolí starostlivých matek. Jednou z výjimek byla role zhrzené milenky v Olmerově filmu Jako jed, kde i na malém prostoru ukázala šíři dramatického talentu ve vážné roli. Podlehla zhoubné nemoci v pouhých 37 letech.

Ladislava Kozderková (* 26. června 1949 v Brně - 17. listopadu 1986 v Praze) byla přední česká muzikálová zpěvačka a herečka. Její otec Ladislav Kozderka byl hudební skladatel, dirigent a klavirista [1].

Ze života

Jako jedenáctiletá nahrála v brněnském rozhlase svojí první píseň za doprovodu Gustava Broma [2], [3]. Vystudovala na brněnské konzervatoři, působila v divadle Rokoko, poté v Hudebním divadle v Karlíně. Z jejích rolí na této scéně zůstaly nezapomenutelné zejména černoška Queenie z muzikálu Loď komediantů, Dolly Leviová v Hello Dolly! a její role poslední - Judita Čuprová ve Zvonokosech autorů Jindřicha Brabce a Petra Markova. Ve filmu a v televizi byla obsazována zejména do komediálních rolí či do rolí starostlivých matek. Jednou z výjimek byla role zhrzené milenky v Olmerově filmu Jako jed, kde i na malém prostoru ukázala šíři dramatického talentu ve vážné roli.
Jejím prvním manželem byl trumpetista Richard Kubernát, se kterým měla dceru Laďku. Po rozvodu se v roce 1972 vdala za herce Vlastimila Bedrnu a v roce 1976 se jim narodila dcera Vlasta [4].
Podlehla zhoubné nemoci v pouhých 37 letech. Místem jejího posledního odpočinku je Vinohradský hřbitov v Praze.

Diskografie

Kompilace

Filmografie
Přehrát videoklip

Přehrát videoklip

Přehrát videoklip

Přehrát videoklip

Přehrát videoklip

Přehrát videoklip

Přehrát videoklip

Přehrát videoklip

Přehrát videoklip

Přehrát videoklip

Přehrát videoklip

Přehrát videoklip

Přehrát videoklip

Přehrát videoklip

Přehrát videoklip

Přehrát videoklip

Přehrát videoklip

Přehrát videoklip

Jako herečka
1989 -Vlak dětství a naděje role: Deaf and dumb dancer
1986 -Veselé vánoce přejí chobotnice role: Woman in theatre
1985 -Jako jed role: Vlasta
1984 -Fešák Hubert role: Curiková
1982 -Když rozvod, tak rozvod role: Komárková
1981 -Křtiny role: Hlívová
1980 -Blázni, vodníci a podvodníci role: Jarmila
1980 -Princové jsou na draka role: Lady-in-waiting
1980 -Trhák role: Postman Zuzka, Tichácek's sister
1979 -Hodinářova svatební cesta korálovým mořem
1979 -Láďo, ty jsi princezna!
1977 -Čekání na déšť
1977 -Modrá planeta role: Neighbour


Viktoria Modesta Moskalova

8. dubna 2011 v 12:46 | Michal Všechovský


Povolání: Modelka, zpěvačka, skladatelka
Věk: 23
Datum narození: 25. 02. 1988
Místo narození: Daugavpils, Latvia
Znamení: Ryby aktuální horoskop »

Charakteristika znamení Ryby

Ryby mají v porovnání s ostatními jedenácti znameními specifickou povahu. Vynikají zvláště svým nesobeckým a citlivým přístupem k ostatním. Agresivita a spekulace je jim španělskou vesnicí, jsou až příliš opatrní. Často jsou pochybovační o svých schopnostech a mají nedostatek sebevědomí. I malé popichování okolí berou velice vážně a stávají se tak terčem posměchu. Přes skutečnost, že jsou to lidé spolehliví, upřímní a důvěryhodní, kolektiv jim právě díky jejich vlastnostem vyčítá chyby a problémy, jež nastaly. I ty, za které nemohou. Spoléhají na sliby ostatních a nejednou naletí. Pozor na intriky!

Možná by bylo vhodné, aby si nalezli jakéhosi "obránce", který se za ně postaví. Skuteční přátelé a dobří lidé snad dokáží poznat jejich pozitiva a cenné vlastnosti. Na profesionální úrovni a v zaměstnání si Ryby dobře vedou v kolektivu lidí, kteří jsou jim nakloněni, kteří dokáží ocenit jejich schopnosti a výkon. Hodí se do státní správy a do vědeckého výzkumu (tedy tam, kde se tak trochu "ztratí v davu"). Mají zvláštní cit pro přírodu (přírodovědci, chemici, ekologové) a historii.

Ryba s Rybou k sobě v manželství jde, je to vztah harmonický a vyrovnaný. Chtějí-li však něčeho dosáhnout, není to spojení ideální. Jeden druhého totiž nedokáží dost dobře podpořit a podnítit. Jako vhodný "ochránce" se hodí Štír, Rak nebo Panna.

Horoskop na rok 2011 - Ryby

ryby

Vztahy:

Budete přitažliví pro vaše nadřízené, především cizince, kteří o vás mají sexuální představy. Dejte si pozor na vyzývavost. V květnu si můžete vybírat milence nebo partnery podle nálady, ale pokud se probere z pasivity milovaný partner, budete nejraději. V listopadu můžete zažít velký uragán vášní, které vás dokážou hluboce uspokojit.

Peníze:

Finance budou mít rychlý oběh, proto si dejte pozor, jak s nimi nakládáte. Umíte si najít dobré partnery. Pozor na krádeže, peněženku mějte dobře uschovanou. Nebojte se o penězích jednat s odborníky v bankách. V tuto chvíli ještě nečekejte rychlé zisky. Postupujte opatrně.

Práce:

Budete se muset naučit lépe jednat s lidmi. Pokud pracujete v kontaktních povoláních, musíte si dát pozor na nepříjemné chování a nálady. Může vás to stát místo. Na konci března vše vyřešíte. Štěstí přeci jen budete mít celý rok. Hodně získáte, pokud umíte cizí jazyky, nebojte se prezentovat v říjnu a listopadu.

Zdraví:

Můžete úspěšně držet diety. Chronické problémy se žaludkem musíte řešit, už únor vám přinese nejistotu. Můžete se zranit při nakládání s těžkými předměty ve vašem domově nebo v práci. Hlavně v listopadu ale budete svěžejší, choďte pravidelně plavat nebo do sauny, Neptun přeje relaxaci. Problémy řešte bylinnými preparáty.

Horoskopy na pátek 8. 4. 2011

Pokud už máte vyhlédnutou osobu svého srdce, tak se jí dnes snažte naladit třeba cestou do ciziny. Asi vám to nevyjde, ale aspoň ji dokážete potěšit, zvlášť když spolu pracujete. Vaše touhy po dobrých náhodách se můžou vyplnit, Merkur a Jupiter vám přejí. Nemějte nikomu za zlé, pokud se za vás rozhodl dělat věci, které vám dělají problémy a vydělají na tom peníze. Večer si ale jistě najdete čas na přátele i příjemné pobavení, ale bez přehánění v pití.

Dnešní vztah ryb ke znamení

Beran:

Vaše dobré rozpoložení přitahuje hodně cizích osob.

Býk:

Můžete se věnovat různým milostným zážitkům.

Blíženci:

Máte spoustu dobré nálady a váš partner ani nestačí zírat.

Rak:

Partnerský život se jakoby utápí v mlze, tak ho tam nechejte.

Lev:

Dnes dokážete svého partnera udolat svým charizmatem,

Panna:

Chápete, že láska musí občas trápit, aby byla pravá.

Váhy:

Váš milostný a partnerský život nebude působit příznivě.

Štír:

S přítelem si opravdu hluboce rozumíte.

Střelec:

Zvláště v sexu si dokážete užívat opravdu naplno.

Kozoroh:

Přichází k vám skutečná láska.

Vodnář:

V partnerovi dokážete vyvolat pocity neskutečné blaženosti.

Ryby:

Vy i váš partner si umíte přinést vždy spoustu radostí.

Horoskopy na pátek 8. 4. 2011

Pokud už máte vyhlédnutou osobu svého srdce, tak se jí dnes snažte naladit třeba cestou do ciziny. Asi vám to nevyjde, ale aspoň ji dokážete potěšit, zvlášť když spolu pracujete. Vaše touhy po dobrých náhodách se můžou vyplnit, Merkur a Jupiter vám přejí. Nemějte nikomu za zlé, pokud se za vás rozhodl dělat věci, které vám dělají problémy a vydělají na tom peníze. Večer si ale jistě najdete čas na přátele i příjemné pobavení, ale bez přehánění v pití.

Narodila se jako Viktoria Moskalova Modesta ve městě Daugavpils v Lotyšsku. V důsledku nedbalosti lékařů při jejím narození měla problémy se svou levou nohou a většinu svého dětství strávila po nemocnicích.
V roce 1999 se s rodiči přestěhovala do Londýna. Tam byla outsiderem, kvůli své extravaganci. Ve 14 letech se poprvé dostala do londýnského klubu Torture Garden a to ovlivnilo její budoucí kariéru. Během příštích let tam Viktoria pomáhala organizovat přehlídky a navrhovala oblečení pro modelky-a stala se jednou z nich. Také se věnovala svému dalšímu koníčku- zpěvu a hudbě.
V roce 2007 si nechala dobrovolně amputovat svou levou nohu pod kolenem, s cílem zlepšit svou mobilitu a zdraví. Viktoria to nevnímá jako handicap. Změnila tak moderní náročné vnímání krásy.

Blažena Holišová

8. dubna 2011 v 11:04 | Michal VšechovskýPovolání: Herečka
Věk: 80
Datum narození: 11. 07. 1930
Místo narození: Nenkovice, Československo
Znamení: Rak aktuální horoskop »

Charakteristika znamení Rak

Tomuto vodnímu znamení vládne oběžnice naší rodné Země Měsíc (odtud tedy pojmenování jedinců narozených v tomto znamení - "měsíční lidé (děti)".Měsíční děti jsou smýšlením spíše tradicionalisté, však jejich povaha jest proměnlivá (dalo by se říci "jako sama Luna"). Panuje spíše představa o Raku jako o znamení domáckém, milujícím teplo rodinného krbu. Ale právě Raci bývají na cestách výteční společníci, kterým není dobrodružství a vzrušení z neznámého cizí. Díky další "račí" vlastnosti - obrovské nadšení pro věc - bývají Raci velmi úspěšnými osobnostmi. Musí se však naučit smýšlet poněkud liberálněji a s určitým nadhledem (měli by překonat svou vlastnost citovanou výše - díky tradicionálnějšímu smýšlení totiž často tíhnou spíše k minulosti a ověřeným postupům).

Z Raků bývají schopní vědci, archiváři, historici i učitelé. Nejeden Rak vynikl i jako právník či politik. Díky jejich citlivosti a trpělivosti tíhnou i k umění - hudba, literatura apod. V podnikání jsou úspěšní věnují-li se určitému řemeslu nebo působí-li jako kupci. Mají totiž mimořádný cit pro kvalitu a poctivost. Spekulace je jim cizí. To by ale mohl být problém (zvláště v dnešní době), měli by se naučit jisté zdravé agresivitě a soutěživosti, jinak zůstanou pozadu. Pro manželský život zdá se být nejvhodnější kombinací Rak a Kozoroh. Hodí se k sobě i s Rybami, Štírem a Váhami. Pozitivem jest domácká povaha Raků.

Horoskop na rok 2011 - Rak

rak

Vztahy:

Do středu zájmu se dostanou majetkové otázky. Nezdá se, že byste byli zrození pro spokojený partnerský život, měli byste ale i tak potvrdit déletrvající vztahy. Březen a červenec pro to můžou být ideální. V tomto roce milostně příliš aktivní nebudete. Hledejte jistotu v přátelství se staršími lidmi, kteří vám vždy dobře poradí.

Peníze:

Budete mít šanci si pořádně si vydělat, pokud se nebudete bránit obchodu a výměně zboží přes internet. Hlavně díky úvěrovým produktům získáte větší jistotu, především při jednání se zahraničními bankami. Snažte se nakupovat více potravin a oblečení a taky něco investovat do moderního zabezpečení. Může se vám to nečekaně vyplatit. Budete se cítit bohatší a úspěšnější.

Práce:

Rádi pracujete v exportu a importu komoditního zboží. Bude se to týkat strojního zařízení, zajímavých přírodních a potravinářských produktů. Můžete podnikat v oblasti počítačů a ekonomiky, rozumíte jim. Potřebujete pracovat taky o letních prázdninách, v tu dobu oželte dovolenou, poznáte změny, kterých se vám dostane. Nevěnujte se však příliš riskantním a náročným povoláním.

Zdraví:

Budete se muset dobře starat o své zdraví, pozor na nervy, především v oblasti krku. Nechejte si provádět masáže a hlavně bylinné zábaly. V září byste měli navštívit urologa, půjde o praktickou věc, protože nečistoty ve vodě vám mohly ublížit. V říjnu pozor na stav vašich třísel! Dávejte si pozor na zbrklé pohyby.

Horoskopy na pátek 8. 4. 2011

Dnes máte dobrou možnost zažít úspěch, pokud pracujete s cizinci nebo jako tlumočníci či recepční. Můžete se dostat do uvolněné atmosféry, ale zároveň si také najít nějakou osobu, která vás stále obdivuhodně sleduje. Raději se připravte na velké věci. Máte nadání využít proměn vztahů, které se týkají vašeho života, ale dejte si pozor, s kým si právě připíjíte na dobré výsledky. Máte tendenci se dobře bavit a radovat se z budoucnosti.

Dnešní vztah raka ke znamení

Beran:

Své koketní triky chcete pro pobavení využít na svého partnera.

Býk:

Dnes můžete být eroticky hodně aktivní.

Blíženci:

Dnes musíte trochu ustupovat přáním ostatních.

Rak:

Dobře si rozvrhněte den a pak si můžete povídat.

Lev:

Po včerejším pěkném dni bude dnešek vztahově výbušný.

Panna:

Snažte se nic nepřehánět a počkejte si raději.

Váhy:

Pokud zůstanete doma, věnujte se partnerově lásce.

Štír:

Důležité místo v dnešním dni pro vás mají cizinci.

Střelec:

Mějte strpení s partnerem a věci stejně přijdou.

Kozoroh:

Vsaďte na nějaké blízké duše, že vás podpoří.

Vodnář:

Dobře si pamatujte, kdo k vám jakým způsobem přistupuje. Věnujte se svému partnerovi naprosto oddaně.

Ryby:

Normálně byste si užívali, ale spíš vás čekají starosti.

Jako herečka
1997 -Doktor Munory a jiní lidé role: Reif's Wife
1996 -Hospoda role:
1991 -Svědkyně
1989 -Dobrodružství kriminalistiky (Dobrodružství kriminalistiky) role: Marcou
1989 -Jed role: Marcou
1987 -Jak básníkům chutná život role: Hubácková
1987 -Kam doskáce ranní ptáce role: Mrázová
1987 -Mág role: Máchova matka
1986 -Panoptikum města pražského role: Mrs. Havlíková
1985 -Rozpaky kuchare Svatopluka role: Women
1984 -Rozpuštěný a vypuštěný role: Hlavacek's Mother
1984 -Slavnosti sněženek role: Wife of Franc
1983 -Býk na zír role: Valentová
1983 -Láska a úklady role: Valentová
1983 -Svatební cesta do Jiljí
1983 -Verejné osvetlení role: Valentová
1982 -Doktor z vejminku role: Valentová
1982 -Poslední vlak
1981 -Pozor, vizita! role: Katka
1981 -Zahrada dětí
1980 -Julek role: Director of Arena
1980 -Půl domu bez ženicha role: Francová
1980 -Úteky domu role: Matka
1980 -Zlatá slepice
1979 -Indiáni z Větrova
1978 -Báječní muži s klikou role: Evzenie
1978 -Brácha za všechny peníze role: Vránová
1976 -Prodaná nevesta role: Krusinová
1975 -30 případů majora Zemana role: Vera Wimmerová
1975 -Můj brácha má prima bráchu role: Vránová
1974 -Byl jednou jeden dům role: Stovícková
1974 -Dvacátý devátý
1974 -Kdo hledá zlaté dno
1969 -Kladivo na čarodějnice role: Sattlerová
1966 -Dva tygri role: Lebedová
1965 -Zlatá reneta
1964 -Marie
1963 -Smrt si říká Engelchen (Smrt si rika Engelchen) role: Schwester Alzbeta
1961 -Pohled do ocí role: Hanka Vitáková
1960 -U nás v Mechově
1958 -Touha
1957 -Skola otcu role: Andulka Novotná

Ve věku 80 let zemřela herečka Blažena Holišová

Ve věku 80 let zemřela ve čtvrtek 7. dubna po dlouhé nemoci v jedné z pražských nemocnic dlouholetá členka činohry Národního divadla v Praze Blažena Holišová, oznámil mluvčí činohry Tomáš Staněk.

Holišová se narodila 11. července 1930 v Nenkovicích u Kyjova. V roce 1956 absolvovala Janáčkovu Akademii múzických umění, v letech 1956-1959 byla angažována v Brně. V roce 1960 získala angažmá v pražském Národním divadle, kde působila až do listopadu 1992 a ztvárnila tu přes šest desítek rolí. Těmi posledními byly koncem 80. let Paní Kvačková v inscenaci Král Jindřich IV. a Chrobačka ve hře Ze života hmyzu.

V roce 1957 si Holišovou vybral režisér Ladislav Helge pro hlavní ženskou roli Andulky ve svém filmovém debutu Škola otců, kde ztvárnila partnerku Karla Högera. Hrála také ve válečném dramatu režisérů Kadára a Klose Smrt si říká Engelchen, vytvořila postavu barvířovy ženy ve Vávrově snímku Kladivo na čarodějnice, objevila se v komedii Rozpuštěný a vypuštěný či ve filmu Pozor, vizita!.

Na divadle i ve filmu Holišová nejprve představovala rozmanité dívčí typy, které pojednala s civilní střídmostí a s velkým smyslem pro autenticitu. Od poloviny 60. let byla obsazována do postav rozšafných a energických manželek a matek (Můj brácha má príma bráchu, Slavnosti sněženek). Ve filmové roli se naposledy objevila v roce 1987 jako paní Hubáčková ve snímku Dušana Kleina Jak básníků chutná život.

Reklama


Jules Verne

7. dubna 2011 v 11:54 | Michal Všechovský
Datum narození: / datum úmrtí:
08.02. 1828 / 24.03.1905
Místo narození:
Nantes, Francie

Znamení:
Vodnář

Jules Verne byl francouzský romanopisec a dramatik. Je považován za jednoho ze zakladatelů věděckofantastické literatury.

Jules Verne se narodil v Nantes jako první z pětí dětí pařížského právníka Pierra Verna. Roku 1839 se Verne nechal najmout jako plavčík na loď do Indie, jeho rodiče to však zjistili a jeho cestě zabránili.

Jules Verne studoval práva v Nantes a v Paříži, po ukončení studií pracoval na burze. Roku 1857 se oženil s Honorií Morelovou, se kterou měl syna Michela. Ten po jeho smrti dopsal Vernova nedokončená díla.

Jules Verne hodně cestoval a některé zážitky z těchto cest zapracoval do svých románů. Od mládí měl literární ambice a jako tajemníka pařížského Théátre lyrique ho Alexandr Dumas starší uvedl do literárního světa.

V roce 1862 se seznámil s nakladatelem Pierrem-Julesem Hezelem, který vydal jeho dobrodružný román Pět neděl v balóně. Ten měl tak obrovský úspěch, že nakladatel nabídl Vernovi exkluzivní smlouvu na dvacet let. Hezel také vymyslel souhrnný název pro Vernovo dílo - Podivuhodné cesty.

Smlouva s Hetzelem Verna finančně zajistila a umožnila mu věnovat se jenom psaní. Stal se světoznámým spisovatelem pro mládež, třebaže jeho ambicí bylo původně vytvořit "román o vědě" pro dospělé.

Roku 1864 uzavřeli Hetzel a Verne druhý kontrakt na napsání dějin velkých objevů. Na tomto díle Verne spolupracoval s Gabrielem Marcelem, knihovníkem ve francouzské Národní knihovně v Paříži.

Od roku 1879 bydlel Jules Verne v Amiensu, kde také zemřel. Příčinou smrti byl jeho bratranec, čistil pušku a omylem ho zabil.

Dílo Jules Verna:

Jules Verne psal na počátku své literární dráhy básně, povídky i divadelní hry, např. Zlomená stébla - 1849, ale bez většího ohlasu.

Jules Verne je společně s anglickým spisovatelem H. G. Wellsem považován za zakladatele žánru vědeckofamtastické literatury - science-fiction. Ve svých dílech předpověděl řadu technických a vědeckých objevů, npař. dálkové lety řiditelným balónem, velkorážní dělo, skafandr, videofon, elektrický motor, tank, vrtulník, kosmické lety a další.

Vernův syn Michel se po jeho smrti postaral o vydání posledního orifinálního románu Zatopená Sahara.
Poté zahájil dlouhodobé vydávání dalších otcových svazků Podivuhodných cest. V těch však prováděl velké změny, takže originály byly vydány až koncem 20. století.

Pět neděl v balóně - 1863
Cesta do středu Země - 1864
Dobrodružství kapitána Hatterase - 1864 - 65, 2 svazky
Ze Země na Měsíc - 1866
Děti kapitána Granta - 1867 - 68, 3 svazky
Dvacet tisíc mil pod mořem - 1869 - 70, 2 svazky
Okolo Měsíce - 1870
Plující město - 1871
Dobrodružství tří Rusů a tří Angličanů - 1872
Země kožešin - 1873
Cesta kolem světa za 80 dní - 1873
Tajuplný ostrov - 1875
Le Chancellor - 1875
Michail Strogov (Carův kurýr) - 1876
Černá Indie - 1877
Na kometě - 1877
Patnáctiletý kapitán - 1878
Ocelové město - 1879
Číňanovy trampoty v Číně - 1879, v češtině i jako O život
Zemí šelem - 1880, česky také jako Nana Sahib nebo Ocelový olbřím
Tajemství pralesa - 1881, česky také Osm set mil po Amazonce
Škola robinsonů - 1882, česky i Dva Robinsoni
Zelený paprsek - 1882
Deset hodin na lovu - 1881
Paličatý Kéraban - 1883, česky také jako Tvrdohlavý Turek
Hvězda Jihu - 1884
Archipel v plamenech - 1884
Matyáš Sandorf - 1885, česky také Nový hrabě Monte Christo
Vzducholodí kolem světa - 1886
Los číslo 9672 - 1886
Sever proti Jihu - 1887
Cesta do Francie - 1887
Dva roky prázdnin - 1888
Zmatek nad zmatek - 1889
Bezejmenná rodina - 1889
Oceánem na kře ledové - 1890
Zajatec pustin - 1891
Tajemný hrad v Karpatech - 1892
Claudius Bombarnac - 1893
Malý Dobráček - 1893
Dobrodružná závěť - 1894
Plovoucí ostrov - 1895
Vynález zkázy - 1896, česky také jako Tváří v tvář praporu vlasti
Milionář na cestách - 1896
Ledová sfinga - 1897
Na vlnách Orinoka - 1898
Hra o dědictví - 1899
Druhá vlast - 1900
Ves ve vzduchu - 1901
Záhadné dobrodružství velrybářské lodi - 1901
Brtaři Kipové - 1902
Cestovní stipendia - 1903
Pán světa - 1904
Drama v Livonsku - 1904
Zatopená Sahara - 1905
Maják na konci světa - 1905
Zlatá sopka - 1906
Trampoty páně Thompsonovy - 1907
Honba za meteorem - 1908
Lodivod dunajský - 1908
Trosečníci z lodi Jonathan - 1909
Tajemství Viléma Storitze - 1910
Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy - 1919

Další díla Jules Verna:

Cesta pozpátku do Anglie a Skotska - 1859, román, námět získal Verne na své cestě do Anglie a Skotska, poprvé byl vydán až v roce 1989

Paříž ve dvacátém století - 1863, román, Hetzel ho odmítl vydat kvůli jeho velkému pesimismu. Verne však rukopis založil a teprve roku 1990 ho objevil Vernův pravnuk, v roce 1994 byl román vydán

Ilustrovaný zeměpis Francie - 1866, dílo započal profesor Théophil Lavallé (žil v letech 1804 - 1866), Verne ho po profesorově smrti dokončil

Historie velkých objevů - 1870 - 80, několikadílný historický a geografický spis, česky také Objevování Země

Doktor Ox - 1874, sbírka Verneových novel a povídek, která obsahuje i Drama ve vzduchu, Mistr Zachariáš nebo Zajatci polárního moře

Trosečník z Cynthie - 1885, román napsaný společně s André Lauriem

Včera a zítra - 1910, sbírka posmrtně vydaných povídek a novel, mimo jiné i Den amerického novináře v roce 2889 nebo Věčný AdamNové knihy - Jules Verne, Svatopluk Čech a Hergé

Knižními novinkami tohoto týdne jsou mimo jiné Příběh kurtizány od spisovatelky Christie Phillipsové, historický román Josefa Svátka nazvaný Poslední Budovec, komiks Tintinova dobrodružství 20: Tintin v Tibetu, román Nový hrabě Monte Christo převyprávěný Ondřejem Neffem anebo Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století s ilustracemi Pavla Koutského.

Christie Phillipsová: Příběh kurtizány

Christie Phillipsová: Příběh kurtizány

Autorka mísí fakta a fikci, napětí a smyslnost ve vzrušujícím románu plném tajemství. Moderní historička v něm odhaluje tajnou úlohu kurtizány v Benátkách 17. století. Claire Donovanová vždycky snila o návštěvě Benátek. Nepředstavovala si však, že se tam poprvé podívá jako gardedáma protivné dospívající dívky.
Potřebuje dopsat disertační práci o tajemné benátské kurtizáně Alessandře Rossettiové, a tak využívá příležitosti. Alessandra v roce 1618 napsala benátské radě tajný dopis odhalující španělské spiknutí, které mělo za cíl svržení Benátské republiky.
Claire se v Benátkách setká s profesorem cambridgeské univerzity, který má na krásnou kurtizánu jiný názor… Kouzlená atmosféra Benátek a muži, kteří se jí dvoří, blahodárně působí nejen na Claire, ale i na její svěřenkyni Gwen.
Plejáda publishing, přeložila Viktorie Košnarová, 320 str., váz., 299 Kč
Josef Svátek: Poslední Budovec

Josef Svátek: Poslední Budovec

V historickém románu ze 17. století se autor soustředí na tragický příběh Václava Budovce z Budova. V díle se nacházejí zajímavé údaje o historických událostech, osobách, ale i informace z oblasti kulturní historie.
Když je rytíř Václav Budovec z Budova, poslední potomek starobylého rodu Budovců, nespravedlivě potupen a vyhoštěn ze své vlasti, cítí touhu pomstít se. V jeho srdci plane pouze nesmírná bolest a nenávist k ženě, kterou kdysi miloval, a k těm, kteří pošpinili jeho čest a zneuctili slavné jméno jeho předků.
Ušetřeni nemohou zůstat ani ti, kteří jen nečinně přihlíželi, aniž by se ho jediným slovem zastali. Co v něm podnítilo tak obrovskou zášť a vedlo k tomu, aby se v přestrojení, pod falešným jménem a s četou zběhlých císařských vojáků vrátil nazpět, aby vykonal tu nejstrašnější pomstu, která byla dovršena obrovským požárem Starého a Nového Města pražského?
Alpress, 312 str., váz., 249 Kč
Hergé: Tintinova dobrodružství 20: Tintin v Tibetu

Hergé: Tintinova dobrodružství 20: Tintin v Tibetu

V pořadí dvacátém dobrodružství se nebojácný reportér Tintin vydává do Tibetu, kde nechtěně objeví stopy po bájném yettim. Příčinou pro tak nebezpečnou výpravu je letecké neštěstí a vzpomínka na přítele Čanga, s nímž se Tintin poprvé setkal v příběhu Modrý lotos.
Skvělou roli v tibetských velehorách opět sehraje kapitán Haddock, který se tu představí jako odvážný, ale značně nešikovný horolezec. V komiksu se také poprvé setkáváme s psím snem - Filutovi se zdá strašidelný sen poté, co si lízl kapky whisky.
Albatros, přeložila Kateřina Vinšová, 62 str., paperback, 159 Kč
Jules Verne - Ondřej Neff: Nový hrabě Monte Christo

Jules Verne – Ondřej Neff: Nový hrabě Monte Christo

Podle románu Julese Vernea převyprávěl příběh český publicista a spisovatel Ondřej Neff. Ve svém nejrozsáhlejším a nejbarvitějším románu vyjádřil Jules Verne poctu a lásku svému učiteli a vzoru Alexandru Dumasovi, který jako první zpracoval téma zrady a následné pomsty. Žák šel o krok dál.
Už ne pouhá pomsta, ale spravedlnost, to je cíl doktora Antekirta a jeho přátel. Strhující popis útěku z vězení, detektivní pátrání v přístavech Středozemního moře, divy fantastické techniky spojené s magií hypnózy, to vše přitahuje cele generace čtenářů na celém světě.
Albatros, 256 str., váz., 279 Kč
Svatopluk Čech: Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století

Svatopluk Čech: Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století

Tentokrát se Svatopluk Čech soustředí především na samotného pana Broučka. Ten se tajemnou podzemní chodbou ocitne náhle v patnáctém století, v husitské Praze připravující se na boj s křižáky. Ujme se jej pan Domšík, provádí ho po Praze a ubytuje Broučka ve své domácnosti.
Autor důkladně využívá v pozdější době běžný prvek fantastických příběhů - konfrontaci obyčejného člověka s cizím prostředím, s jinou časovou rovinou. Při srovnání měla vyniknout Broučkova zbabělost a nedostatek morálky v protikladu s hrdinstvím husitů.
Reálnost prožitého dobrodružství je v závěru opět zpochybněna Broučkovým procitnutím na dvorku hospody Vikárka. Co všechno potká pana Broučka připomínají také ilustrace Pavla Koutského.
Nakladatelství XYZ, 264 str., váz., 289 Kč

Na cestě do Karibiku Středomoří. Užívají si tam král i Hippies


O nejmenším Baleárském ostrově psal i Jules Verne. Teď se můžete s námi vydat na plavbu do jednoho z posledních panenských míst Evropy.
Když se řekne Ibiza, vybaví se našinci kromě malého seatu diskotéky, koupání u moře a spousta sluníčka na ostrově ve Středozemním moři.

Už jen fajnšmekři ale ví, že právě Ibiza má menší sestřičku, která je neposkvrněná hlukem decibelů techna. Jmenuje se Formentera a spíše než španělský temperament dává na odiv přírodní krásy a klid lidmi nepříliš poznamenané krajiny.

Pokud byste chtěli na ostrov doletět letadlem, pak na to rychle zapomeňte. Dokonce i Bob Dylan, či španělský král Juan Carlos rádi plují na místo, kde se aspoň na chvíli zastavil čas.

Na Formenteru se nejsnadněji dostane lodí, plavbu zahájíte v Ibize, hlavním městě stejnojmenného ostrova. Z přístavu se můžete kochat pohledem na pevnost, která odolávala náporů pirátů i dobyvatelů, kterých bylo v místě mezi Pyrenejským poloostrovem a Afrikou přehršel.

Když nasednete na loď, můžete si vychutnávat plavbu, která trvá necelou hodinku.

Moře je blankytně modré, při pohledu do výšky by vás neměli překvapit rackové, kteří se snaží od turistů získat něco na zub.

Něco pro cyklisty

Plavba uplyne jako voda a už přistáváte na Formenteře. V přístavu La Salina si můžete objednat kolo. I když teploty nejsou v létě úplně nejpříznivější pro cykloturistiku, ostrov je zhruba 20 kilometrů dlouhý, šlapat do pedálů tedy zvládnou i ti, kteří bicyklům příliš neholdují. Pokud máte přeci jenom raději pohodlí, objednejte si autobus. Ten vás může odvézt do nedalekého městečka San Francisco.

Byť hlavní město Formentery ani zdaleka nedosahuje věhlasu kalifornského hrnce národů, uchovává si osobitou atmosféru. Na náměstíčku by vás neměl překvapit opevněný kostel, ve kterém se skrývaly ženy s dětmi před nájezdy pirátů.

Ochočené jedinečné ještěrky

Novodobá Formentera je také oblíbeným letoviskem pro Hippies. Místní, kterých není více než 10 tisíc, si na lidi volných mravů rychle zvykli, protože přivedli na ostrov turistický ruch.

Přes Formenteru vede silnice, která nabízí vyhlídku téměř na celý ostrov. Když dojedete k majáku na nejvýchodnější bod ostrova, připravte si fotoaparáty. Jsou tam ochočené ještěrky, které najdete pouze na Formenteře. Rádi si pochutnají na laskominách od turistů.

Pláže jako na Jamajce

Formentera je navíc rájem pro ty, kteří holdují slunění na písečných plážích. Na ostrově je bílý písek a průzračně čisté moře. K nejznámějším patří pláž Es Pujols.

Jen se připravte na to, že na Formenteře jsou proti Ibize ceny zhruba dvojnásobné, ty méně movité z vás by ceny mohly nepříjemně překvapit. Dát 17 euro za pronájem dvou lehátek a slunečníku na pláži není nic příjemného. "To víš, jsi na Formenteře, tady je všechno drahé," říká bezelstně plavčík Juan, jehož dredy prozrazují, že si s Hippies rozumí víc než dobře.

K Formenteře také neodmyslitelně patří luxusní jachty. Vždyť jednu z přilehlých pláží si oblíbil i španělský král.

Takže pokud nevíte co s penězi, Formentera by měla být jednou ze zastávek na vaší plavbě Středozemním mořem. Vždyť o tomto polozapomenutém koutu Evropy psal i Jules Verne. Ale to jsme zase na začátku. Teď už je čas nasednout na loď a vydat se zpět na Ibizu. Adios, Formentera!

Na CD vycházejí hry Semaforu i Jules Verne

Známé i neznámé hry Semaforu včetně archívní rarity Sladký život blázna Vincka nebo klasické romány, které napsal Jules Verne, vycházejí v těchto dnech jako audioknihy na CD.

Tři hry divadla Semafor vycházejí na šesti CD k padesátému výročí této české legendy. První z nich, Člověk z půdy, vlastně nastartovala slávu divadla, Jonáš a tingl-tangl ji ještě rozšířil a jako bonus je v balíčku Sladký život blázna Vincka, nahrávka z roku 1978. Jde o archívní objev Supraphonu, který dosud nikdy nevyšel.
Všechny tři hry mají společného autora příběhu i textu písní Jiřího Suchého. Ferdinand Havlík komponoval hudbu k příběhu blázna Vincka, ostatní hudební kompozice patří Jiřímu Šlitrovi. Několik desetiletí staré záznamy zachycují dobové souznění Suchého a Šlitra.
Jen těžko si lze představit větší klasiku, při vší úctě k Semaforu, než jsou tituly jako Cesta kolem světa za 80 dní, Dva roky prázdnin a Dvacet tisíc mil pod mořem. Mnohokrát vydané a zfilmované romány geniálního fantasty Verna jsou teď k dispozici jako poslechová CD.
Namluvili je nejlepší čeští herci, mezi nimi třeba Viktor Preiss, Jiří Adamíra, Ladislav Mrkvička, Petr Nárožný, Hana Maciuchová, Svatopluk Beneš, Bohumil Švarc, Radoslav Brzobohatý, Jan Schránilec, Otakar Brousek a František Filipovský.
Stanislav Dvořák, Novinky


Martin Luther King

4. dubna 2011 v 11:01 | Michal Všechovský

Baptistický reverend

Datum narození: / datum úmrtí:
15.01. 1929 / 04.04.1968
Místo narození:
Atlanta, USA

Znamení:
Kozoroh
Narodil se v době, kdy svět, ale především jeho rodné Spojené státy nikterak nepřály černošským snahám o zrovnoprávnění a o desegregaci. Několik měsíců po jeho narození propukl na newyorské burze "černý čtvrtek" a zahájila se tak dosud největší hospodářská krize. Spojené státy byly postaveny před mnoho problémů, ale cokoliv bylo přednější než vyřešení občanských a volebních práv pro černochy. Tato osoba, která později získala Nobelovu cenu za mír, která duchovně i morálně podporovala snahy lidi černé pleti o prosazení svých základních práv a svobod, která byl kvůli těmto podporám a připravovaným protestům několikrát zavřen, tak tato osoba nakonec skončila jako oběť atentátu (byl zastřelen).

15.ledna 1929 se v Atlantě ve státě Georgia narodil jako druhé dítě reverenda Martina Luthera Kinga, syn Martin Luther King mladší. Bydleli v "lepší" černošské čtvrti. Jeho otec pocházel z chudé rodiny, která byla neustále zadlužená. Díky jeho píli a snaze se mu podařilo stát duchovním, stal se pastorem Ebenezerské baptistické obce. King mladší žil relativně mládí v dostatku, jeho život byl spjatý s děním v náboženské obci. Až ve školním věku se začal pozastavovat nad tlakem rasové diskriminace. Jeho matka se mu snažila vysvětlit danou situaci a chlácholila jej. Zato jeho otec byl nesmířen s rasovými projevy nadřazenosti bílých. Po svém otci Martin získal výborné řečnické nadání, schopnost přesvědčit i strhnout osobním příkladem své posluchače. Po své matce se u něj projevila vnitřní vyrovnanost a sebejistota. Martin nejprve navštěvoval veřejnou segregovanou školu, později ho otec dal zapsat na experimentální výuku při univerzitě.

Mezitím politická scéna vykazovala bouřlivé změny. V roce 1932 ukončil svoji politickou kariéru H.Hoover, v důsledku vážné hospodářské krize, po něm nastupuje na prezidentský úřad Franclin Delano Roosevelt. V té době se začínají nad Evropou stahovat mračna fašismu, mezinárodní napětí povážlivě začalo stoupat. Snahy fašistů a komunistů o vliv ve Spojených státech se začal povážlivě šířit. Amerika se ale snažila od všech neamerických záležitostí distancovat. Sama měla hodně vnitřních problémů. V září 1939 vypukla v Evropě válka a dávala jasně najevo, že USA budou muset chtě nechtě vystoupit časem ze své neutrality a zapojit se do odstraňování nebezpečné ideologie známé jako nacismus. Když padla Francie pod tlakem Německa a v Evropě zůstala jen Anglie, která zatím úspěšně vzdorovala tlaku Hitlerovy říše, bylo jasné, že Amerika už je jedinou nadějí pro Evropu. Než však zmobilizovala svoje síly, přišla první rána od protivníka, 4. prosince 1941 napadlo Japonsko americkou základnu Pearl Harbor na Havajských ostrovech. Následujícího dne americký Kongres vyhlásil Japonsku válku.

Období 30. let a druhé světové války představovalo významnou etapu ve vývoji černošského hnutí. Došlo k hromadnému přílivu černošských obyvatel z venkova do měst. Projevy rasové diskriminace a nenávisti se stupňovaly s rostoucí snahou černochů o zrovnoprávnění s bílými obyvateli.

Školní a studentská léta prožil King mladší v Atlantě. V 15 letech začal studovat na Morehousově koleji, což byla do jisté míry rodinná tradice. Projevovalo se u něj velmi vyvinuté sociální cítění. Přemýšlel o studiu práv nebo o lékařství, chtěl přímo pomáhat lidem. Ukázalo se však, že má přirozený řečnický dar. Nic nenasvědčovalo ale tomu, že by mohl být duchovním, protože nepatřil k asketům, chodil moderně oblečen, rád sportoval a byl vždy pečlivě upraven. Byl výborným společníkem.

V roce 1948 skončil studia na Morehousově koleji a definitivně se rozhodl pro dráhu duchovního. Na podzim odešel z Atlanty Chesteru, aby se dal zapsat do Crozerova teologického semináře. King si vedle po dobu studia velmi dobře. Měl také dar přirozené autority. Během studia nacházel zálibu ve filosofii. Navštěvoval přednášky z filosofie na Pennsylvánské univerzitě. Seznámil se s myšlenkami antických filosofů od Sokrata po Aristotela. Zajímal se o Rousseaua, Hobbese, Berithana, Milla a Locka. Se vzrušením četl Rauchenbusche a pod vlivem jeho kritiky kapitalismu sáhl i po Marxovi. V něm objevil příčiny ekonomické nerovnosti, avšak základy materialistického pojetí dějin, zákony jejich sil a pohybu, byly pro hluboce věřícího Kinga nepřijatelné.

V lednu 1949 se zúčastnil ve Philadelphii přednášky doktora Mordecaie W. Johnsona, který se právě vrátil ze šestitýdenního pobytu v Indii a seznamoval své posluchače s filosofií, učením a národně osvobozeneckým bojem Mahátmy Gándhího. Byl Gándhím uchvácen, fascinoval jej jeho způsob života, ke kterému přišel G. v průběhu své pouti, byl nadšen jeho vůlí, odvahou, odhodlaností a trpělivostí. Překvapila ho jednoduchost G. myšlenky nenásilného protestu a občanské neposlušnosti, to, jak s pomocí minimálních, ale účinných prostředků dosáhl obrovských úspěchů. Tyto myšlenky jej nadchly. Rozdíl byl ale ve většinovém protestu Indů proti menšině Angličanů, oproti tomu ve Státech se znamenal významný počet černochů jen v některých městech na Jihu. A pak, rasismus a diskriminace zde obvykle byly posvěceny zákonem, především ve formě segregace veřejných prostorů, jako oddělená autobusová doprava či školy pro bílé a pro černé. Prostě většina tehdejší americké společnosti rasismus a segregaci přijímala jako obvyklou součást jejich života.

U vlády byla konzervativní demokratická strana, prezidentem Harry S. Truman. Jejich postoj k problémům uvnitř vlastní země jim "vrásky" nedělal, vláda raději řešila poválečnou krizi ve světě. King v této době o politické ani vůdčí kariéře nesní, je rozhodnutý stát se duchovním. Ukončil Crozerův seminář jako premiant třídy, bylo mu uděleno stipendium k dalšímu studiu. Rozhodl se pro postgraduální studium na Bostonské univerzitě. Jako konzultanta si zvolil jednoho z představitelů amerického teistického personalismu - Edgara S. Brightmana. Tato personalistická škola se hlásila k dědictví Leibnizovy filosofie. Považovala osobnost za základní a nejvyšší hodnotu.

V Bostonu se King seznámil s jistou Corettou Scottovou, kterou mu "doporučila" jeho stará přítelkyně. Pocházela z prosté farmářské rodiny. Její rodiče ale nechali všechny své děti vzdělat, protože byli přesvědčeni, že právě vzdělání je cestou k lepší budoucnosti černochů. Studovala hudbu a zpěv a chtěla se později profesionálně věnovat zpěvu. Brzy po jejich seznámení King Corettě oznámil, že se s ní chce oženit. Trvalo to pak ještě nějakou dobu a v červnu 1953 se M. L. King oženil s Corettou Scottovou v rodném městečku nevěsty v Marionu.

Po svatbě si manželé Kingovi najali byt v Bostonu. Kingovi zemřel jeho profesor Brightman a studium dokončoval pod vedením profesora DeWolfa. Pro svou doktorskou práci si vybral téma: Srovnání pojetí boha u monisty Paula Tillicha a pluralisty Henry N. Wiemana. Koncem roku 1953 ukončil studia a vrátil se na jih. Požádal o místo duchovního v Montgomery ve státě Alabama. V lednu 1954 se jel představit svým věřícím, bylo mu tehdy právě 25 let, a vystoupil s jedním ze svých nejslavnějších kázání: O třech rozměrech dokonalého života. Koncem roku 1954 se King i s Corettou nastěhovali do malé vilky v South Johnson Street 309 v Montgomery. Měl mnoho povinností a musel dokončit co nejdříve svoji doktorskou práci.

Po odevzdání práce se začal energičtěji zabývat činností pro baptistickou obec. V Montgomery se King seznámil a sblížil s Ralphem Abernathym, pastorem Prvního baptistického kostela. Přestože byli tak rozdílní, velice se spřátelili a v následujících letech spolupracovali v boji za svobodu a práva černých. Na jaře 1955 byl Kingovi udělen doktorát filosofie na Bostonské univerzitě. V listopadu 1955 se Kingovým narodila dcera Yolanda. A objevila se první puklina v "demokratické společnosti amerických obyvatel". 1. prosince 1955 čtyřicetiletá černošská prodavačka, Rosa Parková, odmítla uvolnit v městském autobusu místo bělochovi.

V Montgomery platily přísná pravidla segregace autobusové dopravy. Na příští stanici ji odvedli přivolaní policisté. Důvodem neuposlechnutí bylo to, že ji jen bolely nohy. Je to již 10 let po skončení války, kdy vláda slibovala změny a reformaci a kdy slíbila novelizaci segregačního zákona o postavení černochů na veřejných prostorách a postupné zrušení. Celou tuto dobu černoši trpělivě čekali a nechávali se utěšovat sliby.Zorganizoval se tedy bojkot městské hromadné dopravy. Od pondělí 5. prosince 1955 neměl žádný černoch z Montgomery používat segregovaného autobusu. Úřady i policie neměli šanci na likvidaci protestu, lidé byli zavíráni, mezi nimi i King, zakazovala se náhradní doprava, šikana nezabírala.

Nastoupilo pak tedy hrubé násilí. Někdo podnikl bombový útok na dům Kingových. 13. prosince proběhl soudní proces s Kingem, ohledně bojkotů (zákaz bojkotů byl starý zákon z dob občanské války). Nadějí bylo pramálo, ale přišla zpráva, že Nejvyšší soud Spojených států prohlásil předpisy státu Alabama o segregaci autobusové dopravy za protiústavní a nařídil jejich zrušení. Montgomery znamenalo vítězství. I přes provokace rasistů a pumové útoky na několik kostelů nebyli žádní mrtví. King shrnul význam akce v Montgomery v knize Velký krok ke svobodě, která vyšla v roce 1958.

V lednu 1957 byla založena nová organizace, která dostala název Jižní konfederace křesťanského vedení, která měla pomáhat v boji proti segregaci a diskriminaci černochů. Do čela byl zvolen M. L. King. 17. května 1957 se před pomníkem Abrahama Lincolna ve Washingtonu konala Prosebná pouť svobody. Viceprezident R. Nixon pozval Kinga a Abernathyho na konzultaci. Na Kinga udělal pramalý dojem, později pak uznal že s ním bylo jednání jen ztrátou času. 23. června si prezident Eisenhower pozval představitele černošských organizací, takže zde byl i King a Abernathy. Předložili mu svůj manifest ohledně volebního práva, o desegregaci školství a zrovnoprávnění občanských práv pro černochy. Prezident ale tyto věci radikálně řešit nechtěl, byl pro malý postup řešení, zachoval se jako pravý konzervativec.

Kniha Velký krok ke svobodě vyšla 14. září a King odjel do New Yorku. V sobotu 20. září se ho nějaká černošská žena pokusila zabít nožem. Kingovi se přestěhovali do Atlanty. Počátkem roku 1959 dostal King pozvání do Indie k přednáškovému turné. King v únoru odcestoval i s manželkou, aby poznal vlast svého největšího vzoru - Mahátmy Gándhího. Na jaře 1960 soud státu Alabama podal na Kinga žalobu za daňové podvody. Kinga to úplně zdrtilo. Naštěstí ho jeho žena a přátelé přesvědčili, že se nemá vzdávat. Protože se jednalo o vykonstruované obvinění, pravda nakonec vyšla najevo a výrok poroty zněl >> nevinen <<. 19. října při protestní akci "seat-in" zatkla policie všechny účastníky protestu. Někteří byli propuštěni, avšak Kinga zadrželi. Měl totiž podmínku. 25. října byl odsouzen ke 4 měsícům nucených prací. Nezůstal tam však celou dobu, o Kingovo propuštění se prosadil tehdejší senátor Kennedy.

Za necelý měsíc se konaly prezidentské volby a J. F. Kennedy zvítězil snad nejtěsnějším poměrem hlasů v dějinách. Světová krize, v této době označovaná jako "studená válka", nabírala na vážnosti a každou chvíli mohla přejít ve 3. světovou válku. Na americkém kontinentě se začala probouzet mládež a především studenti. Typickým rysem studentského prostředí se stalo rozčarování a nesouhlas se schématy uznávaných společenských hodnot, kterými se řídila generace rodičů. Mladí odmítali životní perspektivu honby za penězi a úspěchem.

V roce 1961 založili studenti Michiganské univerzity organizaci Studenti a demokratickou společnost - stala se jednou z největších a nejvlivnějších v celých Spojených státech. Ustavující dokument, známý pod názvem Port Huronský manifest, jasně mluvil o stísněném pohledu studentů a mládeže do světa, který jednou bude jejich, naráží na brutalitu společnosti a staví se proti odosobnění, které dělá z člověka věc. Část studentů se proto a počátku 60. let zapojila do protestních akcí černošského hnutí, ve kterém viděli podobné myšlenky, cíle a ideály. V roce 1961 se objevila nová forma boje proti rasové diskriminaci. Kongres rasové rovnosti začal pořádat tzv. jízdy svobody. 9. května 1961 vyjely první dva autobusy z Washingtonu do New Orleans. První autobus byl v Annistonu rasisty zničen, druhý dojel až do Montgomery. Tam byl rovněž přepaden a cestující surově zbiti. King přijel 21. května do Montgomery a uspořádal s Prvním baptistickém kostele R. Abernathyho kázání o nenásilí. Kostel ale obklíčili rasisté a kameny zahnali černochy zpět do kostela a tam je drželi, dokud nezasáhla policie.

Vytvořil se koordinační výbor a do jeho čela byl zvolen M. L. King. V Albaně navrhnul protestní pochod k městské radnici, ten se konal 16. prosince 1962 a zúčastnilo se ho asi 250 demonstrantů. Policie zatkla Kinga a Abernathyho, byli postaveni před soud za podněcování nepokojů a odsouzeni ke 14 dnům vězení, nebo 178 dolarů pokuty. Odmítli zaplatit a odešli do vězení. Někdo neznámý ale pokutu zaplatil a tak byli oba propuštěni. V červnu byl King a Abernathy opět zatčeni a po několika dnech, kdy se k nim dozorci chovali slušně propuštěni. King poté začal organizovat novou masovou demonstraci, ale tady zasáhla federální vláda a demonstraci zakázala. Kingovi bylo doporučeno ministrem spravedlnosti Kennedym, aby opustil Albanu.

Byl to jeden z dílčích neúspěchů boje černochů proti diskriminaci. Na Velký pátek se King i Abernathy nechali zatknout. Uvěznili je odděleně a zakázali jim jakýkoli styk s rodinami a známými. Paní Kingové se právě narodilo čtvrté dítě - dcera Bernice. Z obavy o manželův život se pokusila zatelefonovat do Bílého domu. Nejprve ji spojili s ministrem spravedlnosti R. Kennedym, následující den jí zavolal sám prezident Kennedy a oznámil jí, že posílá do Birminghamu FBI, aby celou věc prošetřila. Po Kingově zatčení zveřejnila skupina bílých duchovních Výzvu k zákonnosti, pořádku a zdravému rozumu, kde se říkalo, že King je přivandrovalec podněcující nepokoje a násilí ve městě.

King odpověděl v otevřeném dopise, známém jako List z Birminghamského vězení. Reagoval na osočení: " Nemohu sedět v Atlantě a nereagovat na to, co se děje v Birminghamu. Nespravedlnost, ať se děje kdekoli, je hrozbou spravedlnosti všude. Všechny nás spojuje nit vzájemnosti vpletená do šatu společného osudu. To co trápí jednoho z nás, týká se nás všech…(…). Bohužel tradice vydává jasné svědectví o tom, že privilegované skupiny se velmi zřídka dobrovolně vzdávají svých privilegií. Hořká zkušenost nás naučila, že utlačovatelé nikdy nedají sami svobodu utlačovaným - je třeba si ji vyžádat." King byl propuštěn 20. dubna a okamžitě se ujal organizování dalších akcí. Dne 2. května černoši uspořádali protestní pochod mládeže, kterého se zúčastnili především studenti. Došlo k masovému zatýkání, a k brutálnímu násilí. Kennedy poslal do Birminghamu svého zplnomocněnce Burka Marshalla, aby se ujal prostředníka při komunikování.

Dne 10. května došlo k dohodě mezi zástupci městské správy a černošskými představiteli. Všechny požadavky černochů byly vyplněny a začala pracovat i komise, složená z bílých i černých starších občanů, a společná obchodní komora. Události ve státě Alabama donutily prezidenta a Kongres k větší aktivitě. Ratifikace návrhu XXIV. dodatku k Ústavě Spojených států amerických nabyla právní platnosti až 5. února 1964. Dne 19. června 1963 předložil prezident Kennedy Kongresu návrh zákona o občanských právech.

Pod vedením dvou set černošských duchovních se 28. srpna 1963 do Washingtonu sjelo kolem 1/4 miliónu demonstrantů; 1/5 z nich tvořili běloši. Královna gospelu Mahalia Jacksonová zahájila Tupili mne, posmívali se mi a pak postupně přicházeli k mikrofonu organizátoři a účastníci protestních akcí. Poslední vystoupil na pódium M.L.King a pronesl projev, který vešel do dějin pod názvem Mám sen. 15. září v Birminghamu vybuchly v jednom z baptistických černošských kostelů bomby a výbuch zabil 4 černošská děvčátka. 22. listopadu 1963 při návštěvě Dallasu ve státě Texas byl zastřelen prezident Spojených států Kennedy. King si Kennedyho vážil jako politika. Na Kennedyho místo nastoupil viceprezident Lyndon B. Johnson.

V roce 1964 se Kingovi dostalo jako vůdci černošského hnutí a veřejnému činiteli významných poct, jeho slovo mělo velký vliv, jeho autorita zchlazovala "horké hlavy". V lednu 1964 vyhlásil časopis Time M. L. Kinga za muže roku. Vydal knihu Proč nemůžeme čekat?, která rekapitulovala historický vývoj amerických černochů od dob otroctví po současnost. V říjnu 1964 přišla Kingovi nečekaná zpráva. Byla mu udělena Nobelova cena za mír. 10. prosince mu v Oslu byla cena předána za účasti krále Olafa V. Po návratu domů se hned začal věnovat další organizaci, pochodu Selma - Montgomery, měl se uskutečnit 7. března 1965. Akce byla ale brutálně zastavena polici na rozkaz guvernéra Wallace. Probíhalo zatýkání, a Johnson 15. března vystoupil s projevem, kde se snažil situaci uklidnit. Protože se situace neuklidnila, byl nucen 20. března vydat příkaz, aby ministr obrany za pomoci armády zabránil dalšímu násilí.

Pochod Selma - Montgomery byl oficiálně povolen a měl proběhnout pod ochranou Národní gardy. V sobotu 21. března vykročilo 3200 účastníků pochodu na 80 kilometrovou trasu. Do Montgomery došlo 25 000 demonstrantů. Účastníci shromáždění vyzvali guvernéra Wallace, aby přijal jejich zástupce. Nejdřív odmítl, King pohrozil hospodářským bojkotem a nakonec souhlasil. 9. srpna 1965 odhlasoval Senát i Kongres zákon o volebním právu pro černé obyvatelstvo. Léto 1965 bylo ve znamení bouří v černošských gethech, propukalo násilí a nepokoje. Důvodem byla bída, špatné životní podmínky, nezaměstnanost a nedostupnost vzdělání. V lednu 1966 se vedení Jižní konfederace přesunulo do Chicaga. King odmítl bydlet v hotelu a najal si byt v chudinské čtvrti, aby pochopil život tamějších lidí. Jeho zážitky byly otřesné, ale zkušenosti, které tam nabyl mu pak pomohly v mnoha případech. King vystoupil proti mezinárodní politice prezidenta Johnsona a jeho vlády, která se začala vměšovat do problémů v jihovýchodní Asii.

Za to byl mnoha přáteli, stoupenci a vůdci ostatních černošských organizací odsouzen. Vytýkali mu, že se jmenuje do záležitostí, jež nemají s černošským hnutím nic společného. Asi nejslavnější bylo Kingovo vystoupení 4. dubna 1967 v New Yorku, kde se kriticky vyjádřil k válce ve Vietnamu. 15. dubna se konal pochod 100 000 Američanů do Washingtonu, v čele kráčel King a pořádalo se mnoho protestních akcí pro ukončení války. Jedna z akcí, konaná 23. března 1968 v Memphisu přerostla opět v násilí a King a Abernathy se rozhodli, že odjedou do Memphisu a pokusí se situaci zvládnout. Ve středu 3. dubna King odlétá se svým doprovodem odlétl do Memphisu, ten večer ještě promluvil ke shromáždění v Claybornském kostele.

Následujícího dne se v hotelu Lorraine, kde byl ubytován, King radil se svým bratrem ohledně kázání. King vyšel na balkón, aby pozdravil své přátele, jež na něj čekali dole. V tom zazněla rána a King se svezl po zábradlí k zemi. Kinga pak odvezli do nemocnice sv. Josefa. Zachránit se ho ale nepodařilo. Zemřel 4. dubna 1968 kolem 19 hodiny. V neděli 7. dubna 1968 vystoupil Johnson s oficiálním projevem a vyhlásil den národního smutku. O dva dny později se konal v Atlantě pohřeb. Na jeho náhrobek vytesali prostá slova staré písně amerických otroků:
Konečně svoboden, konečně svoboden,
díky Bohu všemohoucímu,
konečně svoboden.

Vraha se nepodařilo najít, později se objevila jedna osoba, která byla obžalovaná z toho činu, ale důkazy nebyly zcela jasné a usvědčující. Ve stejném roce byl zastřelen i kandidát na prezidentský úřad R. Kennedy, bývalý ministr spravedlnosti.

M. L. King byl jedním z největších humanistických myslitelů, který bránil zájmy utlačovaných a jemuž se dostalo nejvíce ocenění a poct. Jeho smrt byla tragédií pro celou komunitu černochů, kteří se snažili o rovnoprávnost ve své rodné zemi.

Martin Luther King, mladší byl černošským mluvčím a politikem, duchovním a autorem. V roce 1964 mu byla udělena Nobelova cena míru.

Martin Luther King, mladší byl stejně jako jeho otec baptistickým pastorem. Vystudoval na Jihu, na Bostonské univerzitě získal doktorát. Ve světě se stal známým v roce 1956, kdy zorganizoval úspěšný bojkot segregovaných autobusů v alabamsském městě Montgomery.

M. L. King, mladší založil politicko náboženskou organizaci SCLC (Southern Christian Leadership Conference). Jedna z největších politických akcí byl pochod na Washington v roce 1963, kde King pronesl slavný projev I Have Dream (Mám sen). Byl jedním z organizátorů hnutí proti válce ve Vietnamu. Jeho zavraždění, podle všeobecného mínění, znamenalo ukončení jedné etapy boje za lidská a občanská práva amerických černochů.

Dílo Martina Luthera Kinga, mladšího:

Stride Toward Freedom - 1958 (Krok ke svobodě). V této knize Marti Luther King popisuje události a své politické filozofie.

Síla jeho kazatelského umění je slovem zachycena ve sbírkách:
The Measure of a Man - 1959, (Míra člověka)
Strength to Love - 1963, (Síla milovat)
A Martin Luther King Treasury - 1964, (Pokladnice z díla M. L. Kinga)
Trumpet of Conscience - 1967, (Polnice svědomí)

Politické eseje a rozbory situace v černošském hnutí jsou shromážděny v knihách:
Why We Cant´t Wait - 1964, (Proč nemůžeme čekat)

Where Do We Go from Here: Chaos or Community? - 1967, (A kam odsud - k chaosu, nebo ke společnému životu?). V tomto díle King podrobuje kritice bílý rasismus a černý nacionalismus.