Červen 2009

George Sampson

30. června 2009 v 11:15 | Michal Všechovský
V pondělí stále ještě platí, opatrně v oblasti zdraví, žádné přepínání, stres a zvláště ti z vás, kteří mají slabé srdíčko a nervy by se měli na začátku týdne šetřit. V úterý se bude dařit, pěkný den spojený s příjemnými pocity na těle i duši vám dodá tolik energie, že zvládnete snad úplně všechno, na co sáhnete. Ve středu nějakým šťastným řízením osudu od vás odchází nepříjemná záležitost, kterou jste nechtěli řešit, ale moudře jste vyčkávali na příhodnější dobu a ono to nyní odeznívá samo. Gratuluji, zvládli jste lekci pokory a trpělivosti! Čtvrtek může být okouzlující den, ovšem pozor kouzla nejsou realita, takže nevěřte všemu co slyšíte a vidíte. Pátek a víkend můžete být podráždění, vzteklí.. jedna rada, pokud nechcete zůstat sami na konci řady, tak si zalezte někam do kouta a nevylézejte, věci proplují kolem vás a nic se nestane, jinak riskujete hádky, výčitky, rozchody, samotu..
Stal se vítězem soutěže Britain´s Got Talent 2008.

Přehrát videoklip
Přehrát videoklip
Přehrát videoklip
Přehrát videoklip
Přehrát videoklip
Přehrát videoklip
Olivia Munn

29. června 2009 v 12:56 | Michal Všechovský
Los Angeles - Modelka, televizní hvězda a moderátorka Olivia Munn se svlékla pro magazín Playboy.
Olivia Munn je opravdu sexy, a proto se dostala přímo až na obálku Playboye. A nutno říct, že tato půvabná brunetka vypadá opravdu skvěle a sekne jí to tak, jako snad ještě nikdy.
Playboy není první časopis, pro který tato okouzlující brunetka pózovala. Krásné snímky před časem nafotila i pro Complex magazín.
Rodačka z Oklahomy moderuje pořad Attack of the show na herním serveru G4. Její neodolatelně krásnou postavu a svůdný pohled roztoužené dračice však znají i filmoví fajnšmekři.
Zahrála si například v hororu Insanitarium, ve kterém si střihla roli sestřičky v blázinci. Objevit se má i ve snímku Iron Man 2, tvůrci filmu však ještě neoznámili, jakou roli si kráska zahraje.
Nicky Patrick Hayden

28. června 2009 v 16:59 | Michal Všechovský
Konečně by mělo pozvolna končit "strastiplné" období měsíců předcházejících. Některé z vás sice ještě pozlobí Neptun a Jupiter. Pondělí si vyžádá konečně udělat zásadní rozhodnutí, nebojte se, už jste to tolikrát všechno zvážili, že je nutné se již rozhodnout ke změně, zvládnete to! Pokud však ještě budete dále přešlapovat na místě, tak jenom z povzdáli můžete sledovat jak všechny vlaky odjíždějí a vaše nejistoty a strachy se stupňují. Někdy je větší chybou se nerozhodnout, než-li udělat špatné rozhodnutí. Stále se ohlížet, přemýšlet, hledat podporu, struktury, informace a omlouvat se slůvkem kdyby vás může úplně paralyzovat. Přemýšleli jste nad prodlouženým víkendem? Udělejte to dříve než onemocníte, už to potřebujete! Vhodné by bylo odjet někam do přírody a relaxovat, nechat věci plynout a uvidíte kam vás to odnese. Odpočiňte si od lidí a od neustálých rad, porad, diskusí... Koncem týdne můžete zažít pocit, že jste chodící pokladnička, rodina si vyžádá opět své. Možná by bylo fajn naznačit jim, že i oni by si mohli začít vydělávat. Od víkendu se kolo osudu přetočí a uvidíte, že vám bude hej!
Nicolas Patrick Hayden se narodil 30. července 1981. V roce 2006 vyhrál mistrovský titul v královské kubatuře MotoGP. Před letošní sezónou změnil tým,z Repsol Hondy, kde působil od roku 2003 přešel k továrnímu týmu Ducati, kde jede společně s Australanem a rovněž mistrem světa Caseym Stonerem.

Jako malý jezdil v závodech CMRA (Central Motorcycle Roadracing Association). Byl tak malý oproti ostatním jezdcům, že motorku mu musel na startu držet někdo z dospělých, protože nedosáhl nohama na zem.

Později, v 17 letech, přešel do amerických supersportů (AMA). V roce 1999 na stroji Honda RC45 celou soutěž AMA Supersport 600 vyhrál. O tří roky později vyhrál závod Daytona 2002 a stal se nejmladším vítězem závodu AMA Superbike v historii.

Po vydařených letech v soutěži AMA byl rozhodnut udělat krok kupředu. Přešel do královské kubatury 500 ccm (dnes MotoGP) k tovární stáji Repsol Honda a stal se týmovým kolegou Valentina Rossiho. V premiérové sezóně se umístil celkově pátý v šampionátu a získal ocenění "Nováček roku". V roce 2005 už si dojel pro celkově třetí místo, když se před ním umístili na druhém místě Marco Melandri a vítěz Valentino Rossi.

Rok 2006 už pro něj byl vítězný. Až v posledním závodě si zajistil mistrovský titul před Rossim, ten totiž ve Valencii startoval se zlomenou rukou, a když krátce po startu ještě k tomu spadl, byl konec nadějí. Hayden si podržel třetí místo v závodě za jezdci na Ducati Bayllisem a Capirossim a o pět bodů vyhrál titul.

V roce 2007 jako by se všechno změnilo, a Nicky nestačil tempu ostatních jezdců. Stěží se umísťoval v horní polovině tabulky, a bylo jasné, že mistrovské číslo jedna bude muset předat Caseymu Stonerovi na Ducati, který sezónu 2007 vyhrál. Druhý se umístil Haydenův týmový kolega Dani Pedrosa ze Španělska.

Zpátky s číslem 69 na své kapotáži odstartoval dobře do nadcházející sezóny, bohužel štěstí se k němu obrátilo zády. V třetím závodě v Holandském Assenu mu na cílové rovince došel benzín, a Nicky ztratil třetí příčku. Nejlepším výkonem v sezóně pro něj bylo druhé místo na domácí trati v Indianapolis, kde se jely závody MotoGP poprvé v historii. Hayden si uhájil svou pozici před dotírajícím mladíčkem Jorge Lorenzem na Yamaze a po předčasném ukončení kvůli deště se mohl radovat z nejlepšího umístění v sezóně. Ještě před americkým závodem oznámil Dani Pedrosa, jeho týmový kolega přechod kvůli nespokojenosti od Michelinu ke konkurenčním Bridgestonům. Nickyho však z jednání vynechali, což vedlo k jeho narůstající nespokojenosti. Po závodě oznámil ukončení svého desetiletého působení u Hondy a podepsal smlouvu s továrním týmem Marlboro Ducati, kde je od roku 2009 týmovým kolegou Caseyho Stonera.

Přezdívky: Kentucky Kid, Trick Daddy.

Nicky je 173 cm vysoký a váží 68 kg. Má 2 bratry a 2 sestry.

Rodiče: Earl a Rose Haydenovi
Sourozenci: Roger Lee, Tommy, Kathleen a Jenny
Oblíbené jídlo: Zmrzlinu, maminčiny koláče a pizzu
Oblíbené místo: Panama city Fl. USA
Oblíbené auto: Bentley Continental GT
Oblíbený film: Ace Ventura: Zvířecí detektiv
Oblíbení herci(herečka): Martin Lawrence, Jim Carey, Danzel Washington, Jessica ALba
Oblíbená hudba, interpreti: Hip-Hop/ Nappy Roots, 2Pac a Eminem
Zájmy: Ping Pong, Basketball, Racing Flat Track (??)

Kariéra:
1985 : Poprvé na minibiku (dirt track race)
1992 : Poprvé na minibiku silniční závody
1997 : Vítěz Horizon dirt track award (Harley Davidson)
Poprvé AMA National roadrace (Kawasaki)
1998 : Čtvrtý v AMA 750 Supersport Series
1998 : Čtvrtý v AMA 600 Supersport Series
1999 : AMA 600 Supersport Champion
1999 : Druhý v AMA Formula Xtreme Series
1999 : AMA Dirt Track \'Nováček roku\'
1999 : Ocenění \'Speedvision Pro Athlete of the Year\'
2000 : Druký v AMA Chevy Trucks Trucks Superbike Series
2000 : Čtvrtý v AMA Pro Honda Oils 600 Supersport Series
2001 : Třetí v AMA Superbike Series
2002 : AMA Superbike Šampion …1
2003 : Pátý v MotoGP (Resol Honda) - \'Nováček roku\'
2004 : Osmý v MotoGP (vždy Honda)
2005 : Třetí v MotoGP - První vítěztví (US GP-Laguna Seca)
2006 : Mistr světa MotoGP - Dvě vítěztví (TT Assen, Laguna Seca)
2007 : Osmý v MotoGP (Repsol Honda)
2008 : Šesté místo v MOTO GP se 155 body
Thomas "Tommy" Mikael Salo

27. června 2009 v 9:08 | Michal Všechovský
Stále se vás může držet lenost z minulého týdne. I když tempo změn ve vašem okolí je převratné, tak vás jako by se to netýkalo. Zkuste se rychle probrat, protože by se lehce mohlo stát, že důležité a významné věci přehlédnete a to by vás mohlo stát i pracovní pozici. Zrevidujte si ještě jednou své životní plány, zda by nebylo vhodné něco pozměnit. Ve čtvrtek a pátek se můžete cítit mírně sentimentálně, mohou to být známky přepracování a únavy. Vzpomeňte si, kdy jste měli poslední příjemnou odpočinkovou dovolenou. Vezměte o víkendu děti do kina.
Thomas "Tommy" Mikael Salo je bývalým profesionálním hokejovým brankářem. Nejlepší roky své kariéry strávil v NHL v dresu Edmonton Oilers. Několik let také působil jako brankářská jednička ve švédské reprezentaci.

Kariéra:

Svoji kariéru začal ve švédském týmu Västerås IK. Za svého působení v tomto týmu si mimo jiné zachytal i na MSJ 1991. Po pár letech strávených v SEL si ho jako číslo 118 vybral v draftu NHL 1993 tým New York Islanders. Představitele klubu zaujal svojí vytrvalostí, vynikajícími instinkty a v neposlední řadě také svým úspěchem na ZOH 1994, kde Švédsko vybojovalo ve finále proti Kanadě zlaté medaile. Strhující podívaná, vrcholící až na nájezdy, vstoupila do historie, stejně jako Salův rozhodující zákrok proti Paulu Kariyovi. V tom samém roce si Salo navíc zachytal i na MS 1994, kde získal se svými spoluhráči bronz.

I přes tyto mezinárodní úspěchy byl v Islanders až na místě třetího brankáře za Ericem Fichaudem a Tommym Soderströmem a proto ve své první sezoně v nejslavnější lize světa nastoupil jen k šesti zápasům. Svůj debut si odbyl v zápase proti Tampa Bay Lightning, kterým Islanders podlehli 2:5. Většinu sezony tak strávil na farmě, v týmu Denver Grizzlies, působícím v IHL. Zde se mu velmi dařilo a hned ve své první sezoně v této soutěži získal James Gatschene Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče. Zároveň byl vybrán do prvního All-Star Teamu a obdržel James Norris Memorial Trophy pro brankáře s nejnižším průměrem obdržených branek na zápas, a Garry F. Longman Memorial Trophy pro nejlepšího nováčka. Kontroverzního trenéra Islanders Mikea Milburyho však jeho úspěchy příliš nezaujali a tak i další sezonu strávil z velké části na farmě. Jedinou změnou pro Sala bylo to, že se farmářský klub přesunul z Denveru do státu Utah. V tomto roce Salo obhájil James Norris Memorial Trophy a navíc byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem play-off. V tu chvíli už bylo jasné, že Salo nebude moci být nadále opomíjen.

V sezoně 1996-97 si nejprve zachytal na World Cupu a poté si v předsezonním kempu NHL vybojoval post jedničky. Za svého působení coby jedničky Islanders získal mnoho úspěchů na mezinárodní scéně. Nejprve získal s reprezentací získal stříbrné medaile na MS 1997 v Helsinkách, kde byl jmenován do All-Star Teamu a navíc byl i vyhlášen nejlepším brankářem. V dalším roce si zachytal i na ZOH 1998 v Naganu, kde bylo Švédsko vyzařeno překvapivě už ve čtvrtfinále, když podlehlo Finsku 1:2. Salo si však zpravil chuť titulem mistra světa a obhajobou své pozice v All-Star Teamu. Ve finále se Švédsku podařilo udolat Finsko 1:0, a tak si z Curychu odvezli zlaté medaile.

Sezonu 1998-99 začal v Islanders znovu jako jednička, ale v květnu 1999 byl vyměněn do kanadského klubu Edmonton Oilers za Matse Lindgrena a volbu v osmém kole v draftu, kterou Islanders později uplatnili na českého beka Radka Martínka. V dresu Oilers se zařadil mezi brankářskou elitu NHL. Poprvé si také zachytal v play-off, kde však byli Oilers vyřazeni už v osmifinále, když podlehli Dallasu. Salo se tak podíval na MS 1999, kde Švédsko získalo bronzové medaile. Salo byl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje a znovu jmenován do All-Star Teamu. V další sezoně si Salo poprvé ve své kariéře zachytal na NHL All-Star Game. Jinak se však situace na vlas opakovala. Oilers znovu vypadli v osmifinále s Dallasem a tak Salo znovu putoval na Mistrovství světa. Dallas se postupem času stával velkým rivalem Edmontonu. V sezonách 2000-01 i 2002-03 se mu totiž znovu podařilo Oilers vyřadit už v osmifinále. Díky tomu se však Salo mohl zúčastnit dalšího Mistrovství světa. Z Německa si odvezl bronzové medaile.

Další rok byl pro Tommyho Sala přelomovým. Konaly se ZOH 2002 v Salt Lake City a Švédsko bylo jedním z favoritů hokejového turnaje. V základní skupině rozneslo Kanadu 5:2 a Německo 7:1. Českou Republiku pak udolali 2:1. Salo se ukazoval ve skvělé formě a přiváděl soupeřovi útočníky k šílenství. Ve čtvrtfinále se Švédsko dle křížového pravidla utkalo s nejslabším celkem druhé skupiny - Běloruskem. S postupem hráči neměli mít nejmenší problém, ale tým byl jako vyměněný. Bělorusové je jasně přehrávali a Švédsko muselo pořád dotahovat. Vrchol toho všeho přišel ve třetí třetině za stavu 3:3, když Sala překvapil střelou od červené čáry běloruský hráč Vladimí Kopat. Švédsko už vyrovnat nedokázalo a překvapení bylo na světě. Salo byl psychicky naprosto na dně. Přstože kapitán Mats Sundin prohlásil, že za vyřazení může celý tým, Salo byl v rodné zemi prohlašován za národního zločince.

Jeho kariéra nabrala strmý spád a Salo už nikdy neměl jisté místo jedničky a to jak v Edmontonu ,tak ve švédské reprezentaci. Vše vyvrcholilo v roce 2004, kdy byl vyměněn do Colorada, kde působil už jako jasná dvojka za Davidem Aebisherem. V reprezentaci už to také nebývalo jako dřív. Na MS 2003 sice získal stříbro, ale jako náhradník Mikaela Tellqvista. Zúčastnil se i World Cupu 2004, ale tam Švédsko vypadlo už ve čvrtfinále.

To byla jeho poslední reprezentační štace a po sezoně se vrátil domů do SEL. V sezoně 2005-06 se mu s týmem Frölunda HC podařilo dostat do finále. Ve Švédsku odehrál ještě jednu sezonu, než svoji kariéru definitivně uzavřel.

Individuální úspěchy:

IHL First All-Star Team (1995)
Garry F. Longman Memorial Trophy (1995)
James Norris Memorial Trophy (1995)
James Gatschene Memorial Trophy (1995)
James Norris Memorial Trophy (1996)
N.R.Bud Poile Trophy (1996)
All-Star Team MS (1997, 1998, 1999)
Nejlepší brankář MS (1997, 1999)
NHL All-Star Game (2000, 2002)
Elizabeth Gladys Dean "Millvina"

26. června 2009 v 16:30 | Michal Všechovský
Stále se vás může držet lenost z minulého týdne. I když tempo změn ve vašem okolí je převratné, tak vás jako by se to netýkalo. Zkuste se rychle probrat, protože by se lehce mohlo stát, že důležité a významné věci přehlédnete a to by vás mohlo stát i pracovní pozici. Zrevidujte si ještě jednou své životní plány, zda by nebylo vhodné něco pozměnit. Ve čtvrtek a pátek se můžete cítit mírně sentimentálně, mohou to být známky přepracování a únavy. Vzpomeňte si, kdy jste měli poslední příjemnou odpočinkovou dovolenou. Vezměte o víkendu děti do kina.
Elizabeth Gladys Dean "Millvina" byla poslední žijící osoba, která se plavila na lodi Titanic. Na Titanicu byla nejmladší pasažérkou (v té době ji bylo zhruba 9 týdnů).

Na Titanicu se plavila společně se svou nejbližší rodinou - otcem Bertramem Frankem Deanem, matkou Georgettou Evou Light, a se svým (tehdy dvouletým) bratrem Bertramem Verem Deanem, který zemřel roku 1992.
Elizabeth Gladys Dean "Millvina" (2. února 1912 Londýn Spojené království - 31. květen 2009 Hampshire) byla poslední žijící osoba, která se plavila na lodi Titanic. Na Titanicu byla nejmladší pasažérkou (v té době ji bylo zhruba 9 týdnů).
Na Titanicu se plavila společně se svou nejbližší rodinou - otcem Bertramem Frankem Deanem, matkou Georgettou Evou Light, a se svým (tehdy dvouletým) bratrem Bertramem Verem Deanem, který zemřel roku 1992
Lenka Zahradnická

25. června 2009 v 20:17 | Michal Všechovský
Zářivý vstup do nového týdne by vám nemělo nic pokazit, možná trošku vás znepokojí narůstající tlak v práci, ale z toho vás hlava bolet nebude. Výtečná nálada vám vydrží bezesporu až do úterního večera. Středa ovšem může být náročná, dva dny v týdnu jste si užívali a to celkem pořádně, ale dnes se už budete muset podřídit systému a pořádně začít "makat". Nebojte se, všechno půjde hladce, jen vám se nechce. Nepodceňujte náhlou kontrolu z vedení. Ve čtvrtek se připravte na nějaké zajímavé setkání, které na vás natolik zapůsobí, že ještě v noci ve snech můžete pokračovat v dojmech a objevování. Pátek a blížící se víkend bude v dynamickém rytmu, pozor v sobotu buďte více vnímaví ke svému okolí, pokud by vás to vedlo k nějakému neuváženému vyřizování si účtu, zvláště v neděli, tak to nedělejte tentokrát by to už bylo nevratné.
Lenka Zahradnická si zahrala v seriálu Světla pasáže barmanku Lindu Sojkovou. Hraje v pražském divadle Disk. Zahrála si epizodní roli ve filmu Vratné lahve. Dále potom v šestém díle seriálu Hraběnky na Čt1.

Školní role:
Maria (G. Greene: Moc a sláva), Charlotta (W. Faulkner: Divoké palmy), Ismena (Sofoklés: Antigona), Číča (G. Feydeau: Dáma od Maxima), Nora (H. Ibsen: Domeček pro panenky), Marie, Jenny (I. Bergman: Tváří v tvář), Lady Macbeth (W. Shakespeare: Macbeth), Viola (W. Shakespeare: Večer tříkrálový), Vanda (J. Tošovský, L. Málková: Daniel Ježíš Baťa), Komtesa de Crouseilles (V. Dyk: Poražení), Kristýna (A. Strindberg: Slečna Julie)

Role v absolventských inscenacích (premiéry do září 2007):
Jasmin (R. Finger: Ledový hrot / Kaltes Land), Grušeňka (F. M. Dostojevskij, D. Špinar: Bratři (Karamazovi))

Absolventské inscenace plánované po září 2007:
Patnáctka 2 - Láska vole (P. Kolečko: Pud(l))
Jana Bauduová - L. Málková, J. Tošovský, M. O. Štědroň: U štěstí dam)

Mimoškolní činnost:
Luna (E. Rostand: Cyrano z Bergeracu, Národní divadlo Praha), Slečna Eynsfordhillová (G. B. Shaw: Pygmalion, Národní divadlo Praha, Tamora (B. Strauss: Zhanobení), Dcera (2+1 s Miroslavem Donutilem, Česká televize), Lucie (3+1 s Miroslavem Donutilem, Česká televize), Anette (To horké léto v Marienbadu, film J. Cieslara), Lenka (To nevymyslíš, TV Nova), barmanka Linda Sojková (seriál Světla pasáže, TV Nova), sestra Alenka Veverková (seriál Ordinace v růžové zahradě, TV Nova)

Roxana (M.Trnavský: Roxana, Divadelní spolek Frida - Brno), Gerda (Sněhová královna: Hans Christian Andersen, Dora Viceníková: Divadlo Gong, Praha)

Epizodní role: Vratné lahve, seriál Hraběnky (šestý díl), seriál Kriminálka anděl (šestý díl)

Lenku jsme také mohli vidět v televizní reklamě na T-mobile na tarif Girls Talk, zde si zahrála v pasáži "Výloha".

Sestřičky z Ordinace si hrály na doktorky

Sestřičky ze seriálu Ordinace v růžové zahradě Miluše Bittnerová, Lenka Zahradnická a jejich mužská posila Jakub Gottwald si do nemocnice v Motole přišli vyzkoušet, jaké to je být opravdovým doktorem.
Nejdříve byli přítomni u chirurgických zákroků, poté si vyzkoušeli, jak správně měřit tlak, a nakonec se naučili, jak pracovat s evidencí a výdejem léků. "Motol je velmi moderní nemocnice. Překvapilo mě, že v suterénu jezdí roboti, kteří rozvážejí různé věci," řekla po návštěvě Miluše Bittnerová.
Miluše Bittnerová, Lenka Zahradnická (vpravo) a Jakub Gottwald
takhle ji diváci ordinace neznají

Veverka z Ordinace svádí Vydru

Takhle diváci Ordinace v růžové zahradě 2 herečku Lenku Zahradnickou určitě neznají. Vyzývavá sekretářka Natálie z divadelní komedie Příbuzné si nevybíráme se ani trochu nepodobá zakřiknuté seriálové sestřičce Veverce.

Naopak srší neskrývanou erotikou. "Když to Lenka na jevišti rozjede, nejsem v podezření u manželky jen já, ale všichni chlapi v divadle," ocenil sex-appeal kolegyně Vydra. Ten hraje po boku Zahradnické zámožného záletného zubaře a má tak svádění z první ruky.

Jako herečka
2009 -"Proc bychom se netopili"
2008 -Zaríkávacky role:: Strange Girl
2007 -Světla pasáže role:: Linda Sojková
2007 -To horké léto v Marienbadu role:: Komorná Anette
2007 -Vratné lahve
2006 -Strídavá péce role:: Klátová
2005 -Ordinace v Růžové zahradě role:: Alenka Veverková
2005 -To nevymyslís! role:: Klátová


Michal Červín

25. června 2009 v 13:59 | Michal Všechovský
Michal červín je rozvedený. Má jednoho syna, s nímž tráví velkou část svého volného času. Jeho záliby jsou cestování, rychlá kola - auta, motorky, sport.

Milionář Michal Červín: Kdybych chtěl sex třikrát denně, můžu!

Kdo je muž, který v televizi žádá Vem si mě!? Je sympatický, chytrý a schopný. To nejcennější na něm je, že je volný. Tu pravou se rozhodl najít v reality show Vem si mě!, ale i kdyby tam nakonec nebyla, už teď má nabídek víc, než bude kdy schopný uspokojit.
Vy jste měl někdy problémy se seznámit?
Nikdy.
Tak proč si hledáte manželku v televizní soutěži?
Šel jsem do toho, abych přišel na jiné myšlenky. Měl jsem za sebou hodně ošklivý vztah a potřeboval jsem se jím přestat zabývat. To se tedy náramně vyplnilo. Po prvních dvou týdnech jsem nevěděl, že nějaká bývalá existuje.
Nova vás do té soutěže objevila, nebo jste se jim přihlásil sám?
Žádný konkurz nebyl, obvolávali vytipované lidi. Nejdřív mi volal jeden kamarád, tomu jsem se vysmál, pak druhý a to už jsem o tom začal přemýšlet. Bylo to asi měsíc před natáčením.
Co jste zvažoval nejvíc?
Jak na mě budou reagovat lidi. Vím, jak Češi dokážou přát úspěch a fandit někomu, kdo se nestydí za to, že má peníze... Vzal jsem si na rozmyšlenou dva týdny.
A jak na vás lidi reagují?
Většina dobře. A líp ženy než muži, samozřejmě. Ale zažívám i bizarní scénky. Třeba když jsem už potřetí za týden letěl se společností Sky Europe. Přede mnou seděl starší pár a ten chlap šeptal manželce: Podívej se, milionář a lítá se Sky Europe! To asi šetří, co?
Co na vás říkají vaši známí?
Rozlišuju známé a kamarády. Kamarádů je pár a ti se nezměnili. Zato jako z nor začínají vylejzat nejrůznější známí, kteří se najednou tváří jako mí nejlepší přátelé.
A rodina?
Mně už zbyla jenom máma a ta mi fandí. Neradí mi, protože ví, že to je úplně zbytečné a já si udělám stejně jen to, co chci. A můj sedmiletý syn je na mě strašně hrdý. Zkoušel jsem ho nabádat k tomu, aby mi poradil, jenže jeho rady jsou trochu zkreslené. U něj vyhraje ta, která si s ním bude házet míčem.
V jakém bodě natáčení teď jste? Už máte vybranou nevěstu?
To v žádném případě, ale víc vám říct nesmím. Jediné, co můžu prozradit, je, že soutěž doběhne skoro ve stejném momentě jako samotné natáčení. Nova plánovala mít natáčení hotové mnohem dřív, ale kvůli utajení se to muselo natáhnout tak, aby skončilo současně. Lidi by to vyzradili.
Jak to, že zatímco soutěžící jsou odříznuté od světa, nemůžou používat mobil, nesmějí se dívat na televizi, nečtou noviny, vy ne?
Podle pravidel soutěže si mám normálně žít svůj život, jako by se nic nedělo. Což samozřejmě vůbec nejde, protože mimo natáčení mám jenom jeden den volna.
Co v něm děláte?
Jedu za synem, řídím na dálku svoji firmu, snažím se vyspat.
Už jsem si vybral. Jméno ale neřeknu
Jak vám soutěž změnila život?
Absolutně. Nic není stejné jako dřív.
Takže vy teď vlastně žijete dva životy - jeden svůj a druhý na Nově.
Je to trochu schizofrenie. Na jednu stranu se snažím normálně pracovat a fungovat, scházím se s kamarády i se synem, na druhou stranu žiju to, co pak hodně sestříhané vidíte v televizi. Ale nemyslete si, že mám zároveň někde nějakou přítelkyni. To bych opravdu nezvládl. Už tak mám někdy pocit, že se z toho množství žen zblázním.
Každý týden však o pár z nich přijdete.
Zezačátku jich bylo dvacet, to bylo opravdu nad lidské síly. Na výlety jsem jezdil se čtyřmi najednou, a když jsme jeli do zahraničí, musel jsem zvládnout tři země během šesti dnů. První den jsem ujel sedm set kilometrů do Alp. Za den a půl zase zpátky. Následoval pětihodinový spánek, po kterém jsem nasedl na letadlo směr Sardinie, kam mi kamarád po zemi přivezl ferrari. Po dvou dnech jsme zase letěli na výlet do Čech. V televizi to nepostřehnete, ale je to všechno strašně rychlé.
Na vás tedy žádná únava není znát.
Není? Vždyť jsem tam jedné holce usnul v náručí.
To jsem brala jako součást hry.
Vidíte. A já byl prostě úplně vyřízený.
Nelitoval jste nikdy toho, že jste do toho šel?
Jednou, a to úplně na začátku. První setkání jsme měli na pražské smíchovské pláži, byly tam všechny, ale nevěděly o mně. Já tak mezi nimi pendloval a pozoroval je. Bylo mi nanic. Vůbec žádná z nich mě nezajímala. Ale ani trochu. Pak jsem s každou z nich měl mít rozhovor a u osmé, byla to myslím modelka Tereza, jsem všechno zastavil. Zeptal jsem se štábu, kolik mě bude stát, když celé natáčení zrušíme.
Proč jste to chtěl skončit?
Neuměl jsem si představit, že budu několik měsíců s někým, kdo mě vůbec nebaví.
Jak to, že jste nakonec neskončili?
Asi čtvrt hodiny mě uklidňovali, pak jsme změnili scénu, opadlo první napětí a nějak to začalo jít.
Máte dneska na vaše nápadnice jiný názor?
Mám. Všechno chce čas. Víc jsme si na sebe zvykli, ony pomalu přestávají držet masky a pózy a začínají se víc projevovat doopravdy.
A je mezi nimi ta jedna?
Tak půl na půl. Rozhodoval jsem se mezi několika, ale teď se moje hlava kloní k jedné. Neříkám, že je to rovnou manželka, ale s jednou z nich si umím představit, že bychom si spolu mohli něco začít.
Vůbec nedokážu odhadnout, která by to mohla být.
To je záměrně. Nechci to dávat moc najevo. Diváky by to přestalo zajímat, kdybych to ukázal rovnou. Ale v dalších dílech se to zase trochu vytříbí, uvidíte.
Už se nikdy nechci rozvádět
Vidíte záběry ze zákulisí? Někdy je obrovský rozdíl mezi tím, jak se dívky chovají vůči vám a jak vůči sobě navzájem.
To je jasné. Ale já poznám, která je chameleon a která je upřímná. Na druhou stranu se jim nesmíte divit. Jsou tam celou dobu zavřené a prožívají absolutní ponorku. Jsou tam jako pipinky v kleci, pro které si vždycky přijedu, jednu z nich si vyberu a pak ji tam zas hodím zpátky.
Překvapuje vás, když je vidíte se mezi sebou hádat?
Hodně. A je to nepříjemné. Nesnáším, když ženské křičí. Jednou jsem viděl, jak se popraly, a byl to strašlivý zážitek.
Ale imponuje vám, že o vás bojují, ne?
Těžko říct, jestli je to boj o mě, nebo o to, aby mohly aspoň na chvíli vypadnout ven. Pro některou z nich je to šance, jak nebýt s těmi ostatními, některé se na mě fakt těší a další zase vítají možnost, že se stane něco, co už nikdy v životě nezažijí.
Vám nevadí, že se o vás zajímají kvůli vašemu majetku?
Uvědomuju si, že mě neznaly, a jediné, co o mně věděly, bylo, že mám peníze. Podle mě tam ale nešly jen kvůli tomu. Chtěly zažít nějaké dobrodružství a bonusem by bylo, že bych se jim líbil. Doufám, že poznám, jestli se mnou některá je pro peníze.
Všimla jsem si, že se k ženám docela máte, a to ke všem stejně.
Mně nedělá problémy dát holce pusu nebo ji obejmout, když není odtažitá.
Nechybí vám to, že o dívky neusilujete sám?
To mi chybí strašně. Protože jsem lovec a to mě na tom baví. Ale mezi soutěžícími jsou i takové, které mají svoji úroveň a nepadají mi do klína.
Ale stejně dopředu víte, že vás chtějí.
Ne všechny mě chtějí. Některé tam šly jen proto, aby se zviditelnily.
Už jste jedno manželství zažil, proč se tak ženete do dalšího?
Já se neženu, vybírám si. Už nikdy nechci zažít rozvod. Chci, aby mé druhé manželství bylo zároveň to poslední.
Není tohle trochu zvláštní začátek vztahu?
Kdybyste se mě zeptala před měsícem, řekl bych vám, že takhle není možné začít vztah. Teď už vím, že to možné je, jen ty podmínky jsou možná netradiční. Vždyť já nedávno spočítal, že jsem s tou jednou holkou, která mě možná zajímá, strávil čistého času dva a půl dne.
Říkali mi smíšené zboží
Z jakého prostředí pocházíte?
Z úplně obyčejného. Táta byl taxikář, máma pracovala na rentgenu. Vystudoval jsem výtvarný gympl, který byl ale úplně k ničemu. Pak přišla revoluce a mě bavily jazyky, tak jsem ještě vystudoval cestovní ruch. Díky tomu jsem pak pracoval na recepci pražského hotelu Dlabačov, kde jsem bral šestnáct set korun. Rodiče na mě byli pyšní, že mám respektované zaměstnání, ale já vedle toho taky dovážel motorky a vydělával dvacetkrát tolik.
Takže jste z recepce odešel a zklamal rodiče.
Přesně tak. Dokonce to bylo ještě horší, protože jsem si pořídil na náměstí Republiky stánek se zeleninou. Říkali mi "smíšené zboží", protože jsem měl před sebou pomeranče, za sebou svetry z Maďarska a vedle sebe motorku z Německa. Táta měl celý život sen jezdit mercedesem. Vzal si šílený úvěr, který horko těžko splácel. Já si meďoura koupil po roce podnikání, a přitom vstával v jedenáct.
Jak to nesl?
Špatně. Řekl bych, že mi to záviděl. Už tenkrát mě to trápilo a dodnes mě to hrozně mrzí. Já svému synovi budu moc přát, aby se měl líp než já. Táta mi to nepřál. Nakonec to byl asi ten jeho úvěr, kvůli kterému krátce po padesátce umřel na infarkt.
Jak se člověk dostane od stánku se zeleninou k organizování golfových turnajů?
Vždycky jsem byl šikovný na to, někde něco levně koupit a dobře to prodat. Tím jsem si vydělal základní kapitál. Kolem golfu jsem se motal vždycky, ale profesionálně jsem se jím začal zabývat až poté, co se mi rozpadl vztah.
Myslíte vaše manželství?
Ne, to se mi rozpadlo daleko dřív, protože moje manželka strašně žárlila a já už to nemohl vydržet. Stáli jsme třeba na semaforech, já vyhlížel zelenou, ale ona byla přesvědčená, že se koukám po holce, která šla na protější ulici, a udělala mi scénu. Dneska jsme dobří přátelé a máme hezký vztah, díky kterému můžu mít syna, kdykoliv chci. Ale rozvod byl pro mě tak těžký, že jsem i možná proto potom spadl do toho dalšího katastrofálního vztahu. Trval dva roky a úplně mě srazil na dno.
Vůbec na mě nepůsobíte jako člověk, kterého vztah dokáže tak rozhodit.
Jenže já, když se zamiluju, tak to lítá. A tahle ženská mě obrala úplně o všechno. Dostal jsem se zpátky jen díky kamarádům a golfu. Jenže jen co jsem se zase postavil na nohy, potkal jsem tu poslední přítelkyni. Ta mě sice o majetek nepřipravila, ale byla mi nevěrná, kde se dalo.
A vy jste to netušil.
Byla to mladá holka, takové kuře, já si říkal, že si ji vychovám a naučím ji jíst příborem. Za mými zády se třeba vyspala s mým kamarádem a jeho přítelkyní. Nebo jsem ji přivedl do svého oblíbeného baru, kam chodím léta, a ona si začala s barmanem. Věděli to všichni kromě mě. Nakonec jsem zjistil, že poslední tři měsíce našeho vztahu chodila zároveň ještě s chlapíkem z našeho klubu ferraristů.
Jak na vás vlastně dneska reagují ženy?
Tak, že kdybych chtěl mít sex třikrát denně, můžu.
Tomu nevěřím.
Ne? Kolega v práci čtyři hodiny denně vyřizuje e-maily, které mi chodí. Dopisy chodí i na Novu, posílají mi řetízky, pozvánky, vzkazy - "Co vám to tam vybrali? Tady nás sedí pět pěknejch, přijďte mezi nás..." Kamkoliv přijedu, nabízejí mi nějakou ženskou: "Vemte si tady naši prodavačku," říkali mi třeba u pumpy, "nás už nebaví".
Je vám to nepříjemné?
Zatím ne. Ale vadí mi, že jsem absolutně ztratil soukromí. Teď navíc zveřejnili i to, kde bydlím. Už jsme se s kamarády bavili, že si koupíme vzduchovku a založíme novou sportovní disciplínu "Sestřel si svého paparazza".
Co nastane, až soutěž skončí?
Poleju se zmizíkem a odjedu na tři měsíce do Thajska.
I s novou partnerkou?
Když nám spolu bude dobře, tak proč ne.
Jaký je Michal Červín doopravdy? S modelkami flirtuje, ale vůči okolí je odtažitý.
Kdo někdy pořad Vem si mě! viděl, dobře ví, že úspěch show stojí hlavně na sedmatřicetiletém Michalovi Červínovi. Lze jen doufat, že soutěžící dívky nejsou ani reprezentativním vzorkem, ani sociologickou sondou do chování žen. Zatímco v televizi působí Červín sympaticky a příjemně, v osobním kontaktu je o něco odtažitější a rezervovanější. Samozřejmě do chvíle, kdy mu produkční Magazínu DNES před fotografováním představí modelku Hanu. Po celou dobu focení s ní spiklenecky flirtuje, okamžitě si potykají, nazývá ji v legraci "Moje ženo", a když zjistí, že je z Pardubic, začne vyprávět historky, jak do perníkářského města přijel ve svém placatém ferrari. Je očividné, že to s ženami umí, zvlášť s určitou skupinou, a přistupuje k nim se sebevědomou samozřejmostí. Z jeho chování je znát, že je manažer a že je zvyklý mít věci pod svou kontrolou - mluví rychle a spíš, než by vás poslouchal, vám radši řekne něco svého, prostor vymezený oběma zaplní z většiny sám. Je přirozeně inteligentní a hodně bystrý, a i když si asi po večerech nečte Hegela, v životě si umí určitě poradit líp než většina z nás.
Pravidla soutěže Vem si mě! jsou pro dívky tvrdší než pro Milionáře.
Zatímco Milionář Michal Červín žije během natáčení svůj běžný život, dívky jsou po celou dobu natáčení absolutně odříznuté od světa. Nesmějí používat telefony ani internet. Nesmějí se dívat na televizi ani poslouchat rádio. Žijí v domě vybaveném tak, aby to odpovídalo standardu života milionáře, i všechny aktivity, které absolvují, jsou typické pro život bohatých lidí. Milionář může kdykoliv zhlédnout to, co kamera natočila v zákulisí, a vidí tak všechny jejich hádky a společné diskuse. Z dvaceti dívek, které se mu nabízejí na začátku, nejdříve vyřadí osm, pak pět, potom dvě a od té chvíle každý díl jednu až do předposledního, osmého dílu, kde zbudou dvě finalistky.
Soutěž vrcholí devátým dílem, ve kterém oba oznámí, jestli se vezmou, nebo jestli spolu zkusí začít chodit, anebo jestli ani žádný vztah nezačne. Milionář v každém případě dostane 1,5 milionu korun.

Barbara a milionář Červín z Vem si mě!: definitivní konec televizní lásky

Vztah Barbary Kautmanové a Michala Červína z reality show Vem si mě! je definitivně minulostí. Nic na tom nezměnil ani fakt, že jsou rodiči sedmiměsíční dcery Rozárky. "Jsem ráda, že to takhle skončilo," řekla Kautmanová.

Portál iDNES.cz přinesl informaci o rozchodu televizního páru jako první před necelými dvěma týdny. "Dali jsme si pauzu," řekla Kautmanová, která už tehdy věděla, že se návrat konat nebude.. - čtěte Barbara a milionář Michal z Vem si mě! se rozešli
"Je to definitivní konec. U nás by to bylo jak na horské dráze - neustálé vracení se a opětovné problémy by nedělaly dobrotu... Jsem nad věcí, nepláču, nesmutním a beru věci jako dospělá," svěřila se dál Kautmanová. "Očekává se, že o Michalovi budu mluvit se záští, ale v tomto ohledu všechny zklamu. I v této situaci, kdy konečně vyplynul na povrch hlavní důvod našeho odloučení a rozdílných názorů na život, zůstává Michal otcem mé dcery, i přes to, že měsíce o ni nejeví zájem," dodala.
Kautmanová je stále v Novém Jičíně u své maminky. Jak dlouho se tady zdrží a jestli nevycestuje do ciziny, je zatím neznámou. Krátkou cestu už ale podnikla. "Byla jsem s kamarádkou ve Florencii podívat se za známými," přiznala.
Barbara Kautmanová a Michal Červín se dali dohromady v reality show Vem si mě!. Michal jakožto movitý podnikatel měl tehdy na výběr z dvaceti dívek. A i když měla před kamerami proběhnout i svatba, Kautmanová nakonec řekla ne. Tehdy prohlásila, že i když Červína miluje, je na takový krok po čtyřech měsících známosti příliš brzo. Po soutěži nicméně zůstali spolu a jejich společné soužití posléze korunovalo loni v září narození dcerky Rozárky.

Milionář Červín a Barbara: Čekáme miminko!

Přesně tři měsíce po skončení reality show Vem si mě! oznámili milionář Michal Červín a jeho partnerka Barbara Kautmanová radostnou zpávu: Budeme mít miminko!
Michal Červín a těhotná Barbara Kautmanová na dovolené v Thajsku
"Čekáme s Barbarou rodinu a jsme šťastní," prozradil iDNES.cz sedmatřicetiletý podnikatel, který je v současné době se svou vyvolenou na exotické dovolené v Thajsku.
Třicetiletá Barbara Kautmanová je ve třetím měsíci těhotenství a vzhledem k nedávné těžké operaci cysty na vaječníku má ze svého vytouženého stavu ohromnou radost.
Pro Barbaru to bude první potomek, Červín se stane otcem podruhé. Z prvního manželství už má sedmiletého syna Jakuba.


Laura a její tygři

24. června 2009 v 14:10 | Michal Všechovský
Známou českou skupinu Laura a její tygři založil v roce 1985
Karel Šůcha. Ač je to víc než dvacet let, skupina si dodnes zachovává svoji původní image: černé brýle, kravaty a kalhoty a bílé košile.


Che Guevarová

24. června 2009 v 13:56 | Michal Všechovský
Kuba - Vnučka kubánského revolučního symbolu Ernesta "Che" Guevary se stane polonahou tváří nové revoluce.
Čtyřiadvacetiletá Lydia Guevara vyslyšela nabídku americké organizace PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), která se zabývá ochranou práv zvířat.
V nové kampani bude propagovat vegetariánství, oznámil mluvčí organizace Michael McGraw.
Lydia bude v inzerátech, na plakátech a v dalších materiálech kampaně, která má odstartovat v říjnu, pro bezmasý styl života horovat pod heslem "Připoj se k vegetariánské revoluci!"Nicollette Sheridan

24. června 2009 v 13:08 | Michal Všechovský


Hned v pondělí můžete od někoho dostat velmi zajímavou nabídku, může se to týkat spolupráce, ale třeba to také může být tolik očekávaná nabídka k sňatku. Nedělejte unáhlená rozhodnutí, ale pozor zase dlouho nepřemýšlejte. V úterý odpoledne a ve středu se věnujte ekonomickým záležitostem, zvláště rodinný rozpočet, oblast budování bydlení může procházet zajímavou transformací jejímž výstupem je nalezení nových finančních řešení s maximální úsporou. Čtvrtek a sobota je dnem velkého úspěchu, nakupujte, obchodujte, podejte si sazku, záříte jako sluníčko a okolí se nemůže nabažit vaší příjemné přítomnosti. Pátek je důležitý den, dobře zaznamenejte všechny návrhy, změny - vstupujete do nové životní fáze. Pátek a neděle budete úplně euforičtí, neutrácejte, pouze plánujte, představujte si, užívejte si výslunní, které vám po dlouhé době hvězdy dopřávají... Nedělní večer opatrně s alkoholem.
Nicollette Sheridan se narodila anglické herečce Sally Sheridan. Nikdy nepoznala svého biologického otce a sama říká, že za svého otce považuje pozdějšího přítele matky, Tellyho Savalase. Debutovala v roce 1984 v televizním dramatu Paper Dolls. Proslavila se hlavně rolí Edie Britt v poulárním americkém seriálu Zoufalé manželky (Desperate Housewives). Momentálně je zasnoubená se zpěvákem Michaelem Boltonem, svým ex-přítelem. Nemá žádné děti.
Smutný konec 'zoufalé manželky' Nicollette Sheridan (45) se blíží! Právě byla natočena scéna, ve které se vnadná Edie Britt z oblíbeného seriálu bezvládně skácí k zemi.
A už vyplulo napovrch, jak k tomu přesně dojde: Smrt ji čeká vskutku nelítostná. Zasáhne ji elektrický proud při nárazu autem do telefonního sloupu!
Sama Nicollette se ale k osudu své role staví nekompromisně. Taková mrcha, jako je v seriálu Eddie, si prý nic jiného nezasloužila. Byla to jen lamačka mužských srdcí, která sváděla manžely svých sousedek.

Nicollette Sheridan: Jak skončí v Zoufalých manželkách? Zabije ji proud!

Zavládne v seriálové uličce Wisteria Lane konečně klid? Edie Britt, největší mrcha amerického seriálu Zoufalé manželky, totiž zemře! Nabourá v autě do telefonního sloupu a osudným se jí stane elektrický kabel...
Britská herečka Nicollette Sheridan (45) se se svojí rolí sexy potvory Edie příliš neztotožňovala a její smrti nelituje. Prý dostala, co zasloužila. Blonďatá Edie v seriálu sváděla bývalé, současné i budoucí manžely svých sousedek, proslula jako intrikánka a lamačka mužských srdcí.
Autor: (kat)
Foto ara
26.4.2009


Jakub Vágner

23. června 2009 v 11:26 | Michal Všechovský
Jakub Vágner je v současné době jedním z nejuznávanějších rybářských odborníků v Evropě. Začal rybařit v pěti letech a stalo se jistě osudným, že jeho první rybou v životě byl desetikilový kapr.

Vedle rybaření studoval i pražskou státní konzervatoř, obor kontrabas, ale ve třetím ročníku muziku opustil a jako první Čech se začal mediálně prosazovat v tehdy naprosto neznámém pojmu - sportovní rybaření.

Ve svých patnácti letech začal publikovat do mnoha odborných rybářských časopisů u nás i v zahraničí, v sedmnácti letech natočil první rybářský film o lovu sumců a již v osmnácti přišel do ČT s myšlenkou rybářského pořadu, který posléze pod názvem Jak na to spolumoderoval s hercem Rudolfem Hrušínským.
Veronika Vítková

23. června 2009 v 10:56 | Michal Všechovský
Pondělní ostré tempo vám vydrží až do úterý, telefonáty, schůzky, jednání... všechno si vyžaduje vaši bezprostřední účast. V úterý večer můžete padnout na znak vyčerpáním a kde je zbytek týdne? Středa bude mírně konfrontační, budete muset zachraňovat situaci za méně schopné kolegy a ještě si k tomu ani nemůžete říct pořádně své. Tak to prostě je, všichni nejsou tak schopní a úžasní jako vy! Alespoň se v životě neztratíte. Čtvrtek může být úžasný den, plánovaná finanční odměna získá reálnou podobu a konečně si budete moci pořídit vámi dlouhodobě vytoužený dárek. Do konce pracovního týdne se nic významného nepřihodí. V sobotu vás budou bližní ještě potřebovat, ale neděli si vymaňte pro sebe, ta by měla být regenerační, očistná a pouze vaše.
Veronika Vítková je česká biatlonistka, několikanásobná medailistka z juniorských mistrovství světa. Na mistrovství světa dospělých v roce 2009 obsadila v závodě na patnáct kilometrů 5. místo, ve stíhacím závodě na deset kilometrů 10. místo a v závodě s hromadným startem na 12,5 km také 10. místo. V současnosti závodí za KB Jilemnice. Její otec je bratrancem dalšího českého biatlonisty Zdeňka Vítka, její matka je sestrou Jany Šaldové, bývalé české reprezentantky v běhu na lyžích. Má dvě mladší sestry.
Německá biatlonistka Kati Wilhelmová střílí během individuálního závodu na MS Pchjongčchangu.
foto: Koji Sasahara, ČTK/AP

Vítková byla v individuálním závodě MS pátá, vyhrála Wilhelmová

Česká biatlonistka Veronika Vítková obsadila v dnešním individuálním závodu na mistrovství světa v Pchjongčchangu páté místo. Z titulu se radovala vítězka sobotního sprintu Němka Kati Wilhelmová, stříbro putuje zásluhou Teji Gregorinové do Slovinska, bronz má Norka Tora Bergerová.
Juniorská reprezentantka Vítková dlouho sahala po medaili a po třetí čisté střelbě dokonce figurovala v čele průběžného pořadí. Stejně jako většina ostatních závodnic ale při závěrečné stojce jeden terč minula a sen o cenném kovu se jí rozplynul. V případě přesného zásahu by brala stříbro.
I tak si Vítková připsala největší úspěch kariéry a podtrhla svá skvělá představení v Pchjongčchangu v minulých dnech. Sprint dokončila na 18. místě, ve stíhačce se potom vešla do první desítky.
Do třetího závodu přitom nemusela česká reprezentantka vůbec nastoupit. "Můj trenér Jindra Šikola o tom nechtěl moc slyšet. Mám za sebou už juniorské mistrovství světa, tady třetí start během pěti dnů. Raději by mě viděl odpočívat. Poslední kolo už opravdu hodně bolelo. Nevím, zdali jsem se kdy předtím tolik vydala. Moc mi pomohli všichni z naší výpravy, kteří stáli kolem trati a povzbuzovali mě," vyprávěla v cíli.

Žádná tragédie

Přijít o medaili jediným chybným výstřelem však není podle Vítkové žádná tragédie. "To prostě k biatlonu patří. Jsem šťastná, jak se mi závod povedl, a věřím, že někdy v budoucnu nějakou medaili vybojuji. Čas snad ještě mám, vždyť jsem stále juniorka," upozornila devatenáctiletá rodačka z Jilemnice.
Druhé zlato získala Wilhelmová, která minula také pouze jednou, na druhé položce. Jelikož přidala i druhý nejrychlejší běh, vyhrála nakonec s čtyřicetisekundovým náskokem. Stříbrná medailistka Gregorinová prokázala, že jí individuální závody svědčí. Už loni obsadila na MS v Östersundu šestou příčku.
Z dalších českých reprezentantek závod dobře rozběhla Magda Rezlerová, nakonec ji ale šest trestných minut srazilo až na 56. příčku. Zuzana Tryznová byla po sedmi střeleckých chybách klasifikována na 74. místě.
Švédská biatlonistka Helena Jonssonová
foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Stíhací závod biatlonistek vyhrála Jonssonová, Vítková se blýskla 10. místem

Švédská biatlonistka Helena Jonssonová vyhrála stíhací závod žen na mistrovství světa v korejském Pchjongčchangu. Druhá skončila Němka Kati Wilhelmová, třetí pak Olga Zajcevová z Ruska. Vynikajícího výsledku dosáhla Češka Veronika Vítková, která doběhla desátá. Pro dvacetiletou biatlonistku to je doposud největší úspěch v seniorské kategorii, navíc zaznamenala nejlepší výsledek ženského reprezentačního týmu od šampionátu v roce 2003.
V dějišti šampionátu se ochladilo, ale biatlonistkám dělal pro změnu problémy měnící se vítr, který neustále přeléval průběžným pořadím. Z větrné loterie vytěžila Vítková hned po první střelbě posun o pět příček vzhůru na třinácté místo.
K mladé české reprezentantce se brzy dotáhla i její týmová kolegyně Magda Rezlerová a po bezchybné druhé položce vytvořily tandem na jedenácté a dvanácté pozici. Úvodní střelba vestoje ale Rezlerové nevyšla, musela na tři trestná kola a z boje o elitní desítku vypadla.
Naopak Vítková znovu zastřílela čistě a poskočila už na sedmé místo. I přes jeden netrefený terč při poslední položce dokázala nečekané umístění mezi desítkou udržet, k čemuž jí pomohl i pád Němky Magdaleny Neunerová. Vítková, která na přelomu ledna a února získala stříbro na juniorském světovém šampionátu v Kanadě, vylepšila své maximum mezi seniorkami, před rokem v Östersundu dojela na MS čtrnáctá.

Vítková má za svého výkonu radost

Nedělní výsledek stavěla talentovaná Češka zdaleka nejvýše. "A to nejen kvůli kvalitě startovního pole. Dnes jsem, myslím, opravdu dobře běžela i střílela. Závod se mi povedl a mám ze svého výkonu velkou radost," uvedla na svazovém webu Vítková, která za sebou nechala mnoho soupeřek zvučnějších jmen.
Největší problémy jí nedělal nepříjemný vítr, ale prudké sjezdy. "Trať je ve sjezdech hodně zledovatělá a příkrá. Přiznám se, že občas jsem si připlužila. Říkala jsem si, že raději dojedu, než spadnu," líčila mladá biatlonistka.
Vítková svým výborným výkonem nadchla i kouče Milana Janouška, který vede ženský tým od začátku probíhající sezony. "V těžkých podmínkách si počínala velmi zkušeně. Ukázala, že i ve větru se dá výborně zastřílet. Věřím, že tak ukázala cestu dalším našim holkám," prohlásil trenér.

Zbylé dvě Češky ve čtvrté desítce

Další dvě české reprezentantky nakonec skončily ve čtvrté desítce, Rezlezová se sedmi chybami obsadila 34. pozici, juniorka Veronika Zvařičová byla po třech trestných kolech šestatřicátá.
K výhře se nenápadně propracovala Jonssonová. Druhá žena průběžného pořadí Světového poháru téměř celý závod sledovala zpovzdálí německo-ruský souboj mezi sobotní mistryní světa Wilhelmovou, její krajankou Neunerová a Ruskou Zajcevovou, ale při poslední střelbě zachovala chladnou hlavu a v cíli oslavila premiérovou individuální medaili na MS. Smolný den prožila obhájkyně zlata Andrea Henkelová z Německa, která byla kvůli vystřelení náboje během zkoušky před závodem diskvalifikována.

Senzace jménem Vítková stále pokračuje - dnes pátá!

Zní to až neuvěřitelně, ale na světovém šampionátu v korejském Pyeongchangu se juniorka Veronika Vítková lepší závod od závodu. Po osmnáctém místě ve sprintu, desátém ve stíhacím závodě, přidala dnes v závodě vytrvalostním vynikající páté místo. A to dokonce až do závěrečné položky útočila na medaili! O tu ji připravil až 19. z dvaceti výstřelů.
Ale myslet tak vysoko by bylo až opovážlivé. "Vždyť jsem si do Koreji přijela pro jedno umístění do 20. místa, a teď
už jsem byla dvakrát v první desítce," divila se Veronika Vítková sama svým neuvěřitelným výsledkům.
A to ve vytrvalostním závodě nemusela ani startovat. "Můj trenér Jindra Šikola, o tom nechtěl moc slyšet . Mám za sebou už juniorské mistrovství světa, tady třetí start během pěti dnů. Raději by mě viděl odpočívat. Ale věřím, že nakonec bude spokojen."
Téměř po celý závod se cítila v pohodě. "Ale poslední kolo už opravdu hodně bolelo. Nevím, zdali jsem se kdy předtím tolik vydala. Moc mi pomohli všichni z naší výpravy, kteří stáli kolem trati a povzbuzovali mě."
Obavy pak měla ze závěrečného příkrého sjezdu na stadion. "Nohy už mě sotva nesly, tak jsem měla strach, abych nespadla. Ale už jsem neplužila jako o víkendu, aby si ze mě zase servismani nedělali srandu, že mi lyže mažou zbytečně."
Devatenáctá rána, která stála Veroniku medaili, ji vůbec nestraší. "To prostě k biatlonu patří. Jsem štastná, jak se mi závod povedl, a věřím, že někdy v budoucnu nějakou vybojuji. Čas snad ještě mám, vždyť jsem stále juniorka," uvědomuje si.
Dojatý byl i trenér družstva
Milan Janoušek. "Obdivuju, jaké má Veronika nervy, jak zvládla tak vypjatý závod. "
Reprezentační kouč na dálku děkoval svému kolegovi Jindřichu Šikolovi. "Jindra Veroniku připravil opravdu vynikajícím způsobem. A tady její forma skutečně graduje, a tím myslím jak běžeckou, tak i střeleckou výkonnost." V součtu časů všech střeleckých položek, byla Vítková dokonce nejrychlejší celého startovního pole!
Dvacetiletá jilemnická rodačka hned za cílovou metou přijímala jedno blahopřání za druhým. Gratulovat jí přispěchala legendární německá biatlonistka Uschi Dislová, český kouč stříbrné Slovinky Teji Gregorinové Tomáš Kos, zástupce lyžařské firmy Fischer, na jejichž lyžích Vítková jezdí, následovali soupeřky, trenéři, a další. "Úplně se mi z toho klepou kolena. Co mám vlastně dělat?," ptala se nejistě.
Přišly jí i desítky esemesek. Ta první od maminky. "Mamka je štastná, ale prý trochu na infarkt," smála se. Čekala ji cesta na pódium, neboť na světovém šampionátu je vyhlašováno prvních osm. Všichni nejlepší musí na pódium vystoupit se startovním číslem. "Opravdu musím mít číslo?," divila se. "No jo, ale kde ho mám?," znejistěla, než si uvědomila, že jej má stále na závodní kombinéze….
Mistryně světa Kati Wilhelmová, dnes čtvrtá olympijská vítězka z Turína Anna Carin Olofssonová-Zidenková si ji na pódiu pozorně prohlíželi. Vědí už, že mají o soupeřku navíc.
Veroniku Vítkovou teď čekají dva zasloužené dny odpočinku. O víkendu ještě štafety a závod s hromadným startem, do kterého se probojovala na základě výsledků na MS. Účast mají zajištěnou všichni medailisté, dále patnáct nejlepších ze SP a startovní pole doplní ti nejlepší z MS dle bodového hodnocení. A to se Veronice Vítkové podařilo zcela suverénně. Vždyť před šampionátem byla 67. a zde se během tří závodů vyhoupla už na 34. příčku, přičemž absolvovala jen osm ze 17 individuálních závodů dosavadního průběhu sezóny!
Magda Rezlerová obsadila 56 místo, Zuzana Tryznová doběhla 74. Zdenka Vejnarová, která ještě není zcela uzdravená po nemoci, ze závodu odstoupila.
Výsledky naleznete na stránkách IBU, více o Veronice Vítkové níže.

--- --- ---
O Veronice Vítkové
Narozena: 9.12.1988 v Jilemnice, kde i žije
Trenér: Jindřich Šikola
Lyže: Fischer
Úspechy: 1. - MSJ 2009 štafety, MSJ 2006 (dorostenecká mistryně světa ve vytrvalostním závodě)
2. - MSJ 2008 a MSJ 2009 stíhací závody
5. a 10. MS 2009 (vytrvalostní a stíhací závod)

Její otec který provozuje Pnezi v Rkytnici nad Jizeru, je bratrancem reprezentanta Zdenka Vítka. Maminka je sestrou Jany Šaldové-Suchardové (mj. úcastnice ZOH v Naganu v běhu na lyžích - 5. ve štafete). Sportují i její dvě mladší sestry.
Začínala s během na lyžích, biatlonu se věnuje od deseti let. Studuje sportovní gymnázium v Jilemnici. Nyní je ve čtvrtém ročníku, který má však rozložený na dva roky. "Zatím jsem v jeho první polovině, ale přiznám se, že po novém roce jsem ve škole ještě nebyla. Vlastně jsem skoro nebyla ani doma." Nejprve absolvovala soustředění v Rakousku s juniorskou reprezentací, pak zamířila rovnou na Světový pohár do Ruhpoldingu. "Doma jsem se otočila sotva na 24 hodin a už jsme zase odlétali do Kanady na juniorský šampionát." Po MSJ se vydala sama přes olympijský Vancouver 2010 do Korejské republiky. Až se bude 23. února vracet z Koreji domů, uzavře cestu kolem světa. "Třeba se mi taková zkušenost bude hodit i ve škole. Ráda bych maturoval ze zeměpisu."
Ze všeho nejvíce se ale těší na maminčinu kuchyni. Všude vaří docela dobře, mnoho jídel je i velmi exotických jako tady v Koreji - třeba pálivý salát kimči, ale svíčková je svíčková, zvláště, když k ní jsou pravé houskové knedlíky. O tom se mi už po nocích zdá," směje se.
Její tréninkovou partnerkou je o jeden den starší Veronika Zvařičová, která na MS doběhla 22. ve sprintu. Spolu tak vybovaly titul juniorských mistryň světa ve štafetě (třetí do kolektivu byla Gabriela Soukalová).
Helena Christensen

22. června 2009 v 18:04 | Michal Všechovský
Kodaň - Dánská topmodelka Helena Christensen se ukázala úplně nahá na snímcích od fotografa Solve Sundsbo.
Šarmantní dáma dokazuje i ve svých čtyřiceti letech, že vypadá naprosto skvěle. S takovou sexy postavou by se půvabná Helena mohla s přehledem opět prohánět po přehlídkovém mole.
Její nefalšované ženské krásy si už loni všimli zástupci značky Agent Provocateur a nabídli bývalé supermodelce lukrativní kšeft v reklamě na odvážné spodní prádlo.
Svůdná Helena pak všem ukázala, že nepatří do starého železa. V kampani se stylizovala do role pirátky, které nechyběl dráždivý korzet a nefalšované ženské křivky.
Helena zdědila svou exotickou krásu po peruánském otci a dánské matce.
Kráska přitom působila jako modelka už odmalička. Jedním ze zásadních zvratů její kariéry byla spolupráce s britským fotografem Petrem Lindbergem pro časopis Vogue.
Talentovaná modelka se stala tváří módních časopisů Elle či Harper´s Bazar a později nastoupila na místo slavné Lindy Evangelisty jako Dívka Kenaru.
Helena také zazářila v reklamách slavných značek Cover Girl, Hennes, Patrick Cox či Gianni Versace.
Ivana Macháčková-Gottová

22. června 2009 v 17:11 | Michal Všechovský
Ivana Macháčková se narodila v Opavě, vystudovala střední zdravotní školu. Tři roky pracovala v USA, jako au-pair. Po návratu z USA působila jako osobní asistentka zahraničních herců, kteří v Česku točili filmy.

Před tím než porodila dceru, terou má s Karlem Gottem, byla produkční Divadla Brodway. Před tím, než začla chodit s Karlem Gottem, měla dvouletou známost s hercem Michaelem Douglasem.

Ivana Macháčková se jmenuje nyní Gottová, protože si vzala Karla Gotta,a to 7.ledna 2008 v Las Vegas.
Peter Lipa

22. června 2009 v 15:07 | Michal Všechovský
Zářivý vstup do nového týdne by vám nemělo nic pokazit, možná trošku vás znepokojí narůstající tlak v práci, ale z toho vás hlava bolet nebude. Výtečná nálada vám vydrží bezesporu až do úterního večera. Středa ovšem může být náročná, dva dny v týdnu jste si užívali a to celkem pořádně, ale dnes se už budete muset podřídit systému a pořádně začít "makat". Nebojte se, všechno půjde hladce, jen vám se nechce. Nepodceňujte náhlou kontrolu z vedení. Ve čtvrtek se připravte na nějaké zajímavé setkání, které na vás natolik zapůsobí, že ještě v noci ve snech můžete pokračovat v dojmech a objevování. Pátek a blížící se víkend bude v dynamickém rytmu, pozor v sobotu buďte více vnímaví ke svému okolí, pokud by vás to vedlo k nějakému neuváženému vyřizování si účtu, zvláště v neděli, tak to nedělejte tentokrát by to už bylo nevratné.
Peter Lipa je rodákom z Prešova. V rokoch 1962 - 1968 absolvoval štúdium na Stavebnej fakulte SVŠT a v rokoch 1975 - 1976 nadstavbové štúdium žurnalistiky v Bratislave.
Už počas štúdia pôsobil v Prešovskom amatérskom divadle, od roku 1963 hrával v hudobnej skupine Struny spolu so študentmi stavebnej fakulty SVŠT Danielom Winterom (gitara), Brunom Beiszetzerom (basgitara), Ľubom Dolinským (bicie) a gitaristom Rasťom Vachom.
V roku 1968 získal spolu s kapelou Blues Five na pražskom beatovom festivale cenu "objav festivalu".
Okrem účinkovania v mnohých kapelách pôsobil aj v Československom rozhlase, v redakcii vedy a techniky i v hudobnej redakcii.
V rokoch 1980 - 1986 pôsobil v zoskupení Lipa - Andršt Blues Band. Táto veľmi populárna kapela sa prihovárala rockovému i jazzovému publiku spojením moderného elektrického blues s prvkami funky i jazzom. Jeho sila spočívala hlavne v živých vystúpeniach. Okrem gitaristu Luboša Andršta a Petra Lipu tvorili stálu posilu skupiny basgitarista Vladimír Kulhánek, harmonikár Ondřej Konrád a saxofonista Jan Kubík (skôr ako emigroval).
V roku 1977 začala spolupráca s Petrom Breinerom. So skupinou Combo Petra Lipu si to hudobník namieril do oblasti komunikatívneho pop jazzu, či funky jazzu, čoho dôkazom sú albumy Neúprosné ráno z roku 1984 a Je to stále tak (1986). Neskôr pokračoval v spolupráci s Andrejom Šebanom. V roku 1994 s ním nahral album Naspäť na stromy (1994) s jednoznačným príklonom k blues a soulu.
V roku 1986 vznikla spojením dvoch popredných revivalistických skupín Nový tradicionál a Revival Jazz Band formácia T + R Band. Okrem štandardného dixielandového repertoáru mierila i do swingu, úpravy skladieb vážnej hudby, rock and roll, blues a podobne, čo zabezpečovalo divácku príťažlivosť. Často hrávala v zahraničí (Holandsko, Nemecko, Fínsko, Španielsko, Kuba, Alžírsko, Grécko, Švajčiarsko, USA a mnoho ďalších). Najznámejšie však boli jej pravidelné štvrtky od roku 1980 do roku 1995 v bratislavskej pivárni Stará sladovňa, ktoré nadobudli priam kultovú tradíciu. Spolu nahrali tri abumy T+R band a P. Lipa, Up to date, Súkromné bistro. Na scéne bola do roku 1995.
Potom založil Peter Lipa vlastnú formáciu. Bolo to v roku 1997 po rozchode s T+R band. V zoskupení Peter Lipa Band hrali Juraj Lehotský (trúbka), Dušan Húščava (saxofón), František Karnok (trombón), Andrej Šebo (basgitara), Paľo Bodnár (klavír), Cyril Zeleňák / Stanislav Cvanciger (bicie).
Od roku 1994 pôsobil Peter Lipa aj v skupine Lipa - Šeban Band. Patrili do nej prvotriedni hudobníci ako klávesista Juraj Tatár, basgitarista Martin Gašpar a bubeník Marcel Buntaj. V roku 2000 vystriedal Šebana ostravský saxofonista Michal Žáček. S touto skupinou spolupracuje Peter Lipa najčastejšie. Nahrali spolu 4 albumy - Čierny Peter, V najlepších rokoch, Beatles in Blues, Lipa spieva Lasicu, Live in Hungary. CD a DVD Live in Akropolis Prague.
Peter Lipa je od roku 1989 prezidentom Slovenskej jazzovej spoločnosti a z pozície dramaturga sa podieľal na príprave festivalov Jazz Polička alebo Jazz jde Městem - Hradec Králové.
V súčasnosti spolupracuje s Českým rozhlasom 3 a Slovenským rozhlasom Devín na príprave jazzových relácií.

Na záver roka 2008 plánuje Peter Lipa vystúpenie na Euro-Arab Jazz Festival resp. Jazz Factory, prvom multifunkčnom festivale európskych a arabských jazzových umelcov. Slovenský hudobník sa predstaví spolu s Peter Lipa Band (Jurajom Tatárom, Marcelom Buntajom, Martinom Gašparom, Michalom Žáčkom).
Podujatie sa uskutoční v dňoch 29. 10. - 12. 11. 2008 v Egypte (Káhira a Luxor) v rámci aktivít "2008 - EU Year of Intercultural Dialogue".
Festivalový výbor menoval Petra Lipu aj do dôležitej funkcie a stal sa poradcom medzinárodného organizačného výboru festivalu a umeleckým riaditeľom festivalu.
Otvorenie sa uskutoční v Luxore, väčšina podujatí (koncerty, workshopy, jam sessions, prednášky, masterclasses a pod.) bude v egyptskej metropole. Festival bude mať 12 vonkajších a 12 vnútorných scén.

Prierez kariéry:

1956 - 1960 Prešovské amatérske divadlo
1963 - 1966 hudobná skupina Struny, kde hrali študenti architektúry a stavebnej fakulty SVŠT
1967 spieval v študentskej skupine Istopolitana (Ervín Padušický - trombón, vedúci, John Turi - Nagy - saxofón, klarinet, Rasťo Vacho - gitara, Tono Vičan - bicie, Andrej Šebo - basa, Ivan Rupeldt - klávesy)
1968 - 1969 pôsobil v Blues Five, ktorá v roku 1968 získala na 2. pražskom beatovom festivale cenu "objav festivalu"
1968 - 1970 pracoval v redakcii vedy a techniky v Československom rozhlase
1969 - 1971 v Orchesteri Gustáva Offermana pôsobil ako spevák a gitarista (reprezentácia v Švajčiarsku, Nemecku, Alžírsku)
1972 - 1986 Revival Jazz Band. Pionieri revivalistického hnutia v Československu. Kapela spájala tradíciu so súčasnejším zvukom, oproti anglickej dixielandovej škole v ňom bolo viac swingu a blues. Základná zostava Milan Vašica trp, Jaroslav Červenka cl,as, Vlado Vizár trb, Tono Rakický bj, Miloš Paška b, Štefan Popluhár dr
1972 - 1977 zamestnaný ako hudobný redaktor Československého rozhlasu
1977 - 1979 skupina Hej. Pôsobil ako spevák a gitarista (Juhoslávia, Norsko)
1977 - 1990 Combo Petra Lipu
1980 - 1986 Lipa - Andršt Blues Band
1986 - 1995 T + R Band
1997 - 2004 Peter Lipa Band
od 1994 Lipa - Šeban Band. Štyri albumy: Čierny Peter, V najlepších rokoch, Beatles in Blues, Lipa spieva Lasicu, Live in Hungary. CD a DVD Live in Akropolis Prague
od 1976 dramaturg festivalu Bratislavské Jazzové dni
od 1989 prezident Slovenskej jazzovej spoločnosti
od 1998 dramaturg festivalu Jazz Polička (CZ)
od 2001 člen medzinárodnej poroty International Jury, ktorá každoročne udeľuje ceny European jazz prize
2005 dramaturg festivalu Jazz jde Městem - Hradec Králové (CZ)

Ocenenia:

2006 ocenený Aurelom v kategóriách: Album roka, Obal roka, Producent roka a Zvukový záznam (všetko za album Lipa spieva Lasicu), spevák roka v kategórii jazz and blues

1998 Krištáľové krídlo v kategórii hudba

Cena L. Martonika

Cena prezidenta republiky

Peter Lipa bol vyhlasený za najlepšieho jazz speváka v Európe

Album
1997
1995
1995
1995
1990
1988
1986
1984
Live
2004
1989
Johannes Trithemius

21. června 2009 v 8:42 | Michal Všechovský
Týden plný dynamických aktivit, událostí a změn. Hned od pondělí budete přetíženi. Je patrné, že kolegové jsou nemocní nebo na služebních cestách a tíha celého pracovního procesu leží na vás. V úterý se vyhněte moudrým úvahám a komentářům, protože někdo by se rád zbavil své odpovědnosti a potřebuje k tomu "alibi". Bolí vás hlava? Tak to je přetlak, stres a agrese, zajděte si do sauny nebo na tenis. Ve středu se nebojte ohlásit a upozornit na to, že práci sice za tři zvládáte, ale všeho s rozumem. Ve čtvrtek by mohlo proběhnout velmi příjemné setkání s někým, kdo vás již delší dobu zajímá. Nelze vyloučit setkání s osudovým partnerem J. Pátek odpočívejte. Víkend bude rodinný, neděle přeje pěkným chvilkám, trošce kultury a lidského tepla.
Johannes Trithemius byl klášterním opatem ve Sponheimu, mnohostranný učenec a humanista. Byl známý také jako teoretik angelologie, bílé magie a čarodějnictví.

Trithemius platí za jednoho z mnohostranných a nejvýznamnějších německých osobností mezi učenci své doby, a to i přesto, že nikdy nenavštěvoval žádnou univerzitu. Vedle svých buditelských přednáškových činností byl žádaným učitelem a rádcem v intelektuálních a dvorních kruzích. Sami muži formátu jako Johannes Reuchlin a Conrad Celtis velebili jeho učenost. Alexander Hegius podává zprávu o své návštěvě slovy: "Viděl jsem velké zářivé světlo světa." Kurfiřt Joachim I. Brandenburgský, který pobýval jako u opata jako školák jej popisuje jako "světlo naší doby" a jako "archu veškerého vědění".

Nepříliš uspokojivě o sobě pak napsal v jednom dopise: "Jsem ten Trithemius, kterého učenci považovali za neučeného, co věští jako Apollón."

Trithemius sepsal více než 90 knih, počínaje Teologií a řeholními reformami. Později rozšířil svou tvorbu na zobrazování zpráv o zázracích svatých, rodové a klášterní kroniky, stejně tak si všímá mnoha závažných katalogů, seznamů a příruček.

Jeho kniha Liber de ecclesiatistics scriptoribus byla poprvé vytištěna r. 1494 v Basileji. Šlo o seznam církevních spisovatelů s 962 jmény a také o úvodní slovo jeho díla, pokládané za první Bibliografii. Stejně tak psal o astrologii a magii. Dále byl mimo jiné autorem Kryptographie a Steganographie. Šlo o témata, která byla v té době velmi diskutována i čtena, a patřila do duchovní oblasti.

Roku 1494 byl Trithemius, do té doby s velmi dobrou pověstí, poprvé nařčen z vědomého překrucování historie, když ve svém díle De laudibus sanctissimae matris Annae ("Ke chvále svaté Anny") tvrdil, že její dcera Marie vzešla z neposkvrněného početí.

Jeho žáky byli Heinrich Cornelius Agrippa z Nettesheimu (1486-1535) a Paracelsus (1493-1541).

Steganographia:

Jeho nejznámější dílo je Steganographia (napsána r. 1499 a vydána veFrankfurtu r. 1606, na Index Librorum Prohibitorum umístěna r. 1609). Tato kniha má tři svazky, a řadí se do černé magie, kvůli používání ducha (lat. spirit) a duchovních mocností pro komunici na dlouhé vzdálenosti. Od té doby, kdy publikoval šifrovací klíč v prvních dvou svazcích r. 1606, vešel do známosti tím, že se začal zabývat kryptografií a steganografií. Ještě poměrně nedávno se o třetím svazku myslelo, že se jedná o magii, ale později se ukázalo, že se jedná o tzv. stegotexty s velkým kryptografickým významem. Toto dílo propůjčilo jméno moderní vědě steganografii.

Čím se tento duchovní učenec zabýval ve své době (kryptováním, šifrováním a kódováním) a co bylo považováno téměř za černou magii, tím se o pět století později začali seriózně zabývat kryptologové, vojenští a počítačoví experti.

Polygrafia:
Roku 1508 dokončuje šest svazků díla Polygraphia, vytiskl ji r. 1518. V pátém díle se nachází tabulka "Tabula recta". Soubor věnoval císaři Maxmiliánovi. Popularita byla tak veliká, že kniha byla přepisována a vydávána ještě celá staletí po autorově smrti. Například v r. 1561 ji přeložil Gabriel de Collanges, a po něm r. 1620 ještě Dominique de Hotting.

Annales Hirsaugiensis:
Annales Hirsaugiensis plný název tohoto díla je Annales hirsaugiensis... complectens historiam Franciae et Germaniae, gesta imperatorum, regum, principium, episcoporum, abbatum, et illustrium virorum, je latinsky "Letopisy Hirsau... obsahující dějiny Francie a Německa, pozoruhodné činy vládců, králů, princů, biskupů, opatů, a vynikajících mužů".

Hirsau byl klášter blízko Württembergu, odtud zadal opat Trithemiovi zakázku roku 1495, ale práce mu trvala až do roku 1514, kdy dokončil dva svazky o 1400 stranách. Poprvé byl vydán r. 1690. Někdo považuje toto dílo za jedno z prvních německých humanistických historických děl.

Odkaz:

Soubor díla Cipher Manuscripts byl zašifrován s použitím Trithemiovy šifry, jednoduchého zaměňování znaků, které popsal ve své knize Polygraphia. Cipher Manuscripts byl použit k založení Hermetického řádu úsvitu, první tajné sdružení, které velmi ovlivnilo Viktoriány a moderní evropský esoterismus.

De septem secundeis:
Roku 1509 napsal knihu De septem secundeis, někdy se uvádí De septum secundeis (O sedmi duších, kteří řídí oběhy nebeských sfér), ve které sám podává zprávu o sedmi planetárních inteligencích, které z pověření boha vládnou světu. V knize, kterou věnoval císaři Maxmiliánovi píše: "Slavný císaři! Je názorem mnoha osobností starých časů, že tento stvořený svět je z vůle Nejvyšší Inteligence (kterou je Bůh) uspořádán a usměrňován druhotnými inteligencemi… mezi nimi sedmi duchy, kteří jsou ustanoveni vládci sedmi planet… ze kterých, od počátku nebe a země, každý vládne světu 354 let a 4 měsíce po pořádku." Vyskytují se pod hebrejskými jmény: Gabriel, Rafael, Anael, Michael, Samael, Zachariel a Orifiel. Jsou vládnoucími mocnostmi Měsíce, Merkura, Venuše, Slunce, Marsu, Jupitera a Saturnu. Před ním se o tuto problematiku zajímal také Abano nebo Abraham ibn Ezra. Působením planet na život na Zemi se zabýval i Klaudios Ptolemaios. Ve svých proroctvích se o sedm vyšších inteligencí opíral ve svých proroctvích i Nostradamus. Dnes pokračuje v těchto stopách nauka angelologie.

Magie:
Velmi těžkopádně vyznívaly jeho magické zájmy. Přestože stále zdůrazňoval, že se zabývá pouze bílou magií, která je v souladu s křesťanskou naukou, brzy se ocitl v podezření, že je zainteresován také v černé magii a spolupracuje ve spojení s ďáblem. V díle Antipalus maleficiorum ("Odpůrce čarodějnictví") neohroženě a štvavě vystupuje proti kouzlům a čarodějnicím, které zastiňuje dokonce i "Kladivo na čarodějnice". To bylo i přes jeho naprosto opačné ujišťování okolním světem považováno za ďábelskou magii. Něterá jeho díla se ocitla po celá staletí na indexu zakázaných knih (Index Librorum Prohibitorum), který vydávala katolická církev. Tento index byl zrušen v roce 1966 za papeže Pavla VI, po Druhém vatikánském koncilu. Církev však morálně stále nedoporučuje dávat do oběhu nebo číst tyto knihy. Až na základě jeho řečnického nadání a s pomocí vlivných přátel se vyhnul obvinění z kacířství a upálení na hranici.

Dílo:
Annales Hirsaugienses, 1509-1514
Antipalus maleficiorum, 1508
Cathalogus illustrium virorum germaniam suis ingenijs et lucubrationibus omnifariam exornantium, 1491-1495 (Digitální archiv) - příručka o německém středověkém spisovateli a spisovatelce, platná jako první německé dějiny literatury
Chronicon Hirsaugiense, 1495-1503
Chronicon Sponheimense, ca. 1495-1509 - Chronik des Klosters Sponheim, 1024-1509; Vlastní náklad Carl Velten, Bad Kreuznach 1969 (německy)
Chronicon successionis ducum Bavariae et comitum Palatinorum, ca. 1500-1506
Compendium sive breviarium primi voluminis chronicarum sive annalium de origine regum et gentis Francorum, ca. 1514
De cura pastorali, 1496
De duodecim excidiis oberservantiae regularis, 1496
De institutione vitae sacerdotalis, 1486
De laude scriptorum manualium, napsáno 1492, vydáno 1494 - Chvála písaři; Přátelé Mohanského umění a historie registrované sdružení, Würzburg 1973, (latinsky/německy)
De laudibus sanctissimae matris Annae, 1494
De origine gentis Francorum compendium, 1514 - An abridged history of the Franks / Johannes Trithemius; AQ-Verlag, Dudweiler 1987; ISBN 3-922441-52-1 (latinsky/ anglicky)
De origine, progressu et laudibus ordinis fratrum Carmelitarum, 1492
De proprietate monachorum, před 1494
De regimine claustralium, 1486
De scriptoribus ecclesiasticis, 1494 (Digitální archiv)
De septem secundeis id est intelligentiis sive spiritibus orbes post deum moventibus, ca. 1508
De triplici regione claustralium et spirituali exercitio monachorum, 1497
De vanitate et miseria humanae vitae, vor 1494
De visitatione monachorum, um 1490
De viris illustribus ordinis sancti Benedicti, 1492
Exhortationes ad monachos, 1486
In laudem et commendatione Ruperti quondam abbatis Tuitiensis, 1492
Liber octo quaestionum, 1515
Liber penthicus seu lugubris de statu et ruina ordinis monastici, 1493
Nepiachus, 1507
Polygraphiae, 1508
Steganographia, ca. 1500

Sbírky:
Freher, Marquard: Opera historica; Minerva, Frankfurt/Main, 1966
Busaeus, Johannes: Opera pia et spiritualia; 1604 a 1605
Busaeus, Johannes: Paralipomena opuscolorum; 1605 a 1624
Johannes Heidenberg se narodil v Trittenheimu nad Moselou. Později se pojmenoval jako Johannes Trithemius (podle latinského přepisu jeho rodného místa). Ještě než mu byl jeden rok, zemřel jeho otec Johann von Heidenburg. Jeho nevlastní otec, který si o sedm let později vzal jeho matku Elizabetu, byl odpůrcem vzdělávání a kladl mladému Trithemiovi do cesty mnoho překážek. Ten se jenom tajně a s velkými potížemi naučil řecky, latinsky a později také hebrejsky. V sedmnácti letech odešel z rodného domu, aby našel vynikajícího učitele. Přitom cestoval přes Trier, Kolín nad Rýnem, Holandsko a Heidelberg a na konci ledna roku 1482 došel až do benediktínského kláštera ve Sponheimu u lázní Bad Kreuznach. Tam byl 29. června roku 1483 již půl roku po vstupu do kláštera zvolen za 25. klášterního opata. 9. listopadu byl světícím biskupem Bertholdem von Obergem za opata také vysvěcen.
Trithemius jako mnich velmi snadno a lehce přinesl početnými teologickými a pedagogickými aktivitami novou vážnost do života kláštera. Díky disciplinovanosti a nové regulaci klášterního práva se mu podařilo vědeckou prací ustálit klesající finance. V roce 1491 nechal založit rejstřík o vlastnictví kláštera a mimo to nechal vytvořit dvě "sbírky moudrostí" (zákoníky). Jeho neobvyklé aktivity nezůstaly dlouho nepovšimnuty a tak byl brzy dosazen jako visitator (lat. visitare - navštěvovat) do okolních klášterů a nakonec byl jmenován spoluprezidentem generální kapituly. Trithemius vykonávál službu svých úředních činností a objížděl jako žádaný kazatel a řečník širokou část Německa, což bylo velmi ku prospěchu jeho velké vášni - klášterní knihovně. Při jeho příchodu do kláštera tam bylo k dispozici 48 knih, což bylo na tehdejší dobu pro klášterní knihovny naprosto běžné číslo. Roku 1505, když Trithemius opouštěl Sponheim, vzrostl počet knih na 2000 exemplářů, tedy největší, pokud to tehdy nebyla vůbec úplně největší knihovna Německa. Však pro ni byl vynaložen převažující díl klášterních příjmů. Proslulost této "pokladnice vědomostí" zářila nad celou Evropou, učinila Trithemia známým, ukázala velkou sílu a přitahovala proudy učených návštěvníků do Sponheimu.
Vedle předních humanistů své doby, jako byli Johannes Reuchlin, Conrad Celtis, Johann von Dalberg, Dietrich Gresemund nebo Jakob Wimpheling byl alespoň v písemném kontaktu s biskupem, kurfiřtem a samotným císařem Maxmiliánem I. Habsburským.
Početní hosté z vyšších vrstev, o které muselo být usilovně pečováno, tak přinášelo pro mnichy mnoho práce. Proto Trithemius zavedl v klášterním životě přísný režim a netoleroval žádný nepořádek a lajdáctví. To vedlo postupně ke stále větší nevraživosti a nenávisti, až nakonec roku 1505, když Trithemius ležel nemocný ve své jizbě, mniši zapálili část jeho oblíbené knihovny. Propast mezi mnichy a jejich opatem se stala nepřekonatelnou a tak sám opustil ještě téhož roku Sponheim a začal žít jako poutník. Roku 1506 našel nový domov ve Skotském klášteře Svatý Jakub ve Würzburgu, kam ho povolal knížecí biskup Lorenz von Bibra. Tam byl také rovněž v tom samém roce zvolen opatem a tahle funkce mu zůstala vlastní až do jeho smrti v roce 1516. Ve Svatém Jakububyl byl vysoce vážený díky své vzdělanosti, avšak ztráta knihovny zastínila a ztrpčila jeho podvečer života, přinesla drastický pokles návštěv a také kontaktů s nimi. Po smrti byl pohřben ve würzburgském kostele. Epitaf, který jej zobrazuje v pontifikálním rouchu s mitrou a berlou pochází ze školy Tilmana Riemenschneidera.

Činnost a práce

Trithemius platí za jednoho z mnohostranných a nejvýznamnějších německých osobností mezi učenci své doby, a to i přesto, že nikdy nenavštěvoval žádnou univerzitu. Vedle svých buditelských přednáškových činností byl žádaným učitelem a rádcem v intelektuálních a dvorních kruzích. Sami muži formátu jako Johannes Reuchlin a Conrad Celtis velebili jeho učenost. Alexander Hegius podává zprávu o své návštěvě slovy: "Viděl jsem velké zářivé světlo světa." Kurfiřt Joachim I. Brandenburgský, který pobýval jako u opata jako školák jej popisuje jako "světlo naší doby" a jako "archu veškerého vědění".
Nepříliš uspokojivě o sobě pak napsal v jednom dopise: "Jsem ten Trithemius, kterého učenci považovali za neučeného, co věští jako Apollón."
Trithemius sepsal více než 90 knih, počínaje Teologií a řeholními reformami. Později rozšířil svou tvorbu na zobrazování zpráv o zázracích svatých, rodové a klášterní kroniky, stejně tak si všímá mnoha závažných katalogů, seznamů a příruček.
Jeho kniha Liber de ecclesiatistics scriptoribus byla poprvé vytištěna r. 1494 v Basileji. Šlo o seznam církevních spisovatelů s 962 jmény a také o úvodní slovo jeho díla, pokládané za první Bibliografii. Stejně tak psal o astrologii a magii. Dále byl mimo jiné autorem Kryptographie a Steganographie. Šlo o témata, která byla v té době velmi diskutována i čtena, a patřila do duchovní oblasti.
Roku 1494 byl Trithemius, do té doby s velmi dobrou pověstí, poprvé nařčen z vědomého překrucování historie, když ve svém díle De laudibus sanctissimae matris Annae ("Ke chvále svaté Anny") tvrdil, že její dcera Marie vzešla z neposkvrněného početí.

Steganographia

Jeho nejznámější dílo je Steganographia (napsána r. 1499 a vydána veFrankfurtu r. 1606, na Index Librorum Prohibitorum umístěna r. 1609). Tato kniha má tři svazky, a řadí se do černé magie, kvůli používání ducha (lat. spirit) a duchovních mocností pro komunici na dlouhé vzdálenosti. Od té doby, kdy publikoval šifrovací klíč v prvních dvou svazcích r. 1606, vešel do známosti tím, že se začal zabývat kryptografií a steganografií. Ještě poměrně nedávno se o třetím svazku myslelo, že se jedná o magii, ale později se ukázalo, že se jedná o tzv. stegotexty s velkým kryptografickým významem. Toto dílo propůjčilo jméno moderní vědě steganografii.
Čím se tento duchovní učenec zabýval ve své době (kryptováním, šifrováním a kódováním) a co bylo považováno téměř za černou magii, tím se o pět století později začali seriózně zabývat kryptologové, vojenští a počítačoví experti.

Polygraphia

Roku 1508 dokončuje šest svazků díla Polygraphia, vytiskl ji r. 1518. V pátém díle se nachází tabulka "Tabula recta". Soubor věnoval císaři Maxmiliánovi. Popularita byla tak veliká, že kniha byla přepisována a vydávána ještě celá staletí po autorově smrti. Například v r. 1561 ji přeložil Gabriel de Collanges, a po něm r. 1620 ještě Dominique de Hotting.

Annales Hirsaugiensis

Annales Hirsaugiensis plný název tohoto díla je Annales hirsaugiensis... complectens historiam Franciae et Germaniae, gesta imperatorum, regum, principium, episcoporum, abbatum, et illustrium virorum, je latinsky "Letopisy Hirsau... obsahující dějiny Francie a Německa, pozoruhodné činy vládců, králů, princů, biskupů, opatů, a vynikajících mužů".
Hirsau byl klášter blízko Württembergu, odtud zadal opat Trithemiovi zakázku roku 1495, ale práce mu trvala až do roku 1514, kdy dokončil dva svazky o 1400 stranách. Poprvé byl vydán r. 1690. Někdo považuje toto dílo za jedno z prvních německých humanistických historických děl.

De septem secundeis

Roku 1509 napsal knihu De septem secundeis, někdy se uvádí De septum secundeis (O sedmi duších, kteří řídí oběhy nebeských sfér), ve které sám podává zprávu o sedmi planetárních inteligencích, které z pověření boha vládnou světu. V knize, kterou věnoval císaři Maxmiliánovi píše: "Slavný císaři! Je názorem mnoha osobností starých časů, že tento stvořený svět je z vůle Nejvyšší Inteligence (kterou je Bůh) uspořádán a usměrňován druhotnými inteligencemi… mezi nimi sedmi duchy, kteří jsou ustanoveni vládci sedmi planet… ze kterých, od počátku nebe a země, každý vládne světu 354 let a 4 měsíce po pořádku." Vyskytují se pod hebrejskými jmény: Gabriel, Rafael, Anael, Michael, Samael, Zachariel a Orifiel. Jsou vládnoucími mocnostmi Měsíce, Merkura, Venuše, Slunce, Marsu, Jupitera a Saturnu. Před ním se o tuto problematiku zajímal také Abano nebo Abraham ibn Ezra. Působením planet na život na Zemi se zabýval i Klaudios Ptolemaios. Ve svých proroctvích se o sedm vyšších inteligencí opíral ve svých proroctvích i Nostradamus. Dnes pokračuje v těchto stopách nauka angelologie.

Magie

Velmi těžkopádně vyznívaly jeho magické zájmy. Přestože stále zdůrazňoval, že se zabývá pouze bílou magií, která je v souladu s křesťanskou naukou, brzy se ocitl v podezření, že je zainteresován také v černé magii a spolupracuje ve spojení s ďáblem. V díle Antipalus maleficiorum ("Odpůrce čarodějnictví") neohroženě a štvavě vystupuje proti kouzlům a čarodějnicím, které zastiňuje dokonce i "Kladivo na čarodějnice". To bylo i přes jeho naprosto opačné ujišťování okolním světem považováno za ďábelskou magii. Něterá jeho díla se ocitla po celá staletí na indexu zakázaných knih (Index Librorum Prohibitorum), který vydávala katolická církev. Tento index byl zrušen v roce 1966 za papeže Pavla VI, po Druhém vatikánském koncilu. Církev však morálně stále nedoporučuje dávat do oběhu nebo číst tyto knihy. Až na základě jeho řečnického nadání a s pomocí vlivných přátel se vyhnul obvinění z kacířství a upálení na hranici.

Dílo (výběr)

 • Annales Hirsaugienses, 1509-1514
 • Antipalus maleficiorum, 1508
 • Cathalogus illustrium virorum germaniam suis ingenijs et lucubrationibus omnifariam exornantium, 1491-1495 (Digitální archiv) - příručka o německém středověkém spisovateli a spisovatelce, platná jako první německé dějiny literatury
 • Chronicon Hirsaugiense, 1495-1503
 • Chronicon Sponheimense, ca. 1495-1509 - Chronik des Klosters Sponheim, 1024-1509; Vlastní náklad Carl Velten, Bad Kreuznach 1969 (německy)
 • Chronicon successionis ducum Bavariae et comitum Palatinorum, ca. 1500-1506
 • Compendium sive breviarium primi voluminis chronicarum sive annalium de origine regum et gentis Francorum, ca. 1514
 • De cura pastorali, 1496
 • De duodecim excidiis oberservantiae regularis, 1496
 • De institutione vitae sacerdotalis, 1486
 • De laude scriptorum manualium, napsáno 1492, vydáno 1494 - Chvála písaři; Přátelé Mohanského umění a historie registrované sdružení, Würzburg 1973, (latinsky/německy)
 • De laudibus sanctissimae matris Annae, 1494
 • De origine gentis Francorum compendium, 1514 - An abridged history of the Franks / Johannes Trithemius; AQ-Verlag, Dudweiler 1987; ISBN 3-922441-52-1 (latinsky/ anglicky)
 • De origine, progressu et laudibus ordinis fratrum Carmelitarum, 1492
 • De proprietate monachorum, před 1494
 • De regimine claustralium, 1486
 • De scriptoribus ecclesiasticis, 1494 (Digitální archiv)
 • De septem secundeis id est intelligentiis sive spiritibus orbes post deum moventibus, ca. 1508
 • De triplici regione claustralium et spirituali exercitio monachorum, 1497
 • De vanitate et miseria humanae vitae, vor 1494
 • De visitatione monachorum, um 1490
 • De viris illustribus ordinis sancti Benedicti, 1492
 • Exhortationes ad monachos, 1486
 • In laudem et commendatione Ruperti quondam abbatis Tuitiensis, 1492
 • Liber octo quaestionum, 1515
 • Liber penthicus seu lugubris de statu et ruina ordinis monastici, 1493
 • Nepiachus, 1507
 • Polygraphiae, 1508
 • Steganographia, ca. 1500
Kněžna Libuše

20. června 2009 v 12:16 | Michal Všechovský
Libuše je mýtická postava českých dějin, česká kněžna a manželka Přemysla Oráče. Její životní příběh je popsán v Kosmově kronice z počátku dvanáctého století odkud pak čerpala i další česká literární a hudební díla.

Kněžna Libuše a Přemysl Oráč

Libuše prý byla nejmladší dcerou (taktéž mýtického) vojvody Kroka, jejími dvěma staršími sestrami byly Kazi a Teta. Kazi měla léčitelské schopnosti, Teta mluvila s duchy a Libuše předpovídala budoucnost. Na přání svého otce se nejmladší dcera stala jeho nasledovnicí, kněžnou a soudkyní. Ačkoliv se projevovala jako spravedlivá a moudrá paní, muži pohrdli její jemností. Za manžela si vybrala Přemysla Oráče ze Stadic.

" Ten budoucí kníže váš oře se dvěma voly. Je-li vám libo, vezměte koně, řízu, plášť a přehozy a jděte tomu muži vzkaz vyřídit ode mne i lidu a přiveďte sobě knížete a mně manžela. Muž ten má jméno Přemysl. Jeho potomstvo bude vládnout této zemi na věky věkův… " KOSMOVA KRONIKA

Z jejich svazku vzešli synové Nezamysl, Radobýl a Lidomíra.

Věštby
Libuše prý předvídala založení Prahy z svého hradu Libušína (dle pozdějších legend Vyšehradu). Jednoho dne, když stála Libuše s Přemyslem na svém dvoře a dívala se po kraji, zatmělo se jí před očima a zjevil se jí obraz z budoucnosti:

"Tak daleko, kam se dojde za jeden den, je v lese místo, které je rozděleno roklí. Na jižní straně je vysoká hora a ta se snižuje k veliké řece. Tam když přijdete, najdete muže, jak vyrábí ze dřeva práh. Od tohoto prahu pojmenujte toto místo Praha. I knížata a lidé silní jako lvi se sklánějí ve dveřích, aby do nich nenarazili hlavou, stejně mocný bude i hrad, který se tam postaví. I jemu se budou klanět králové. Tento hrad bude první a největší v naší zemi a všechny ostatní hrady k němu budou vzhlížet, protože tam bude sídlo králů. I město rozprostřené okolo tohoto hradu bude pýchou našeho národa. Vidím město veliké, jehož sláva se bude dotýkat hvězd. " KOSMOVA KRONIKA

Přemysl nařídil poslům, aby našli místo, které Libuše popsala. Poslové zde potkali muže, který tesal práh. Přemysl dal na tomto místě postavit hrad, budoucí sídlo královského rodu Přemyslovců. Místa, která Libuše popisovala, byla šárecká rokle, Petřín a řeka Vltava. Po smrti Libuše byly ženy nespokojené se svým postavením, což byl začátek Dívčí války.

Vývoj pověsti
Nejstarší zachycení pověsti o Libuši a Přemyslovi nalezneme v Kristiánově legendě, ve velmi zjednodušené verzi, Přemysl je jmenován, ale pozdější Libuše je uvedena jen jako panna hadačka.

"Leč Slované čeští, pod samým arkturem sídlící, oddáni byli modloslužbě a jako bezuzdný kůň bez zákona., bez knížete nebo vládce, bez města toliko v širém prostoru přebývali, jako nerozumná zvířata sem tam se potulujíce. Posléze ranou morovou jsouce sužováni na jakousi hadačku se podle pověsti obrátili o nadějnou radu a prorockou odpověď. Dostavše ji založili hrad a dali mu jméno Praha. Potom nalezli velmi prozíravého a rozvážného muže, kterýž on vzděláváním polí se zabýval, jménem Přemysl, podle výroku hadaččina knížetem čili správcem si ho ustanovili, davše mu za manželku onu hadačku pannu." KRISTIÁNOVA LEGENDA

Libuše v umění
O moderní zpracování vyprávění o Libuši se pokusil v 19. století Alois Jirásek ve Starých pověstech českých, ale mýtická kněžna inspirovala více umělců. Libuše je hlavní postavou v tragédii Franze Grillparzera a v opeře Bedřicha Smetany. Pověstí o Libuši je inspirována také novela Miloše Urbana Pole a palisáda.

Libuše (kněžna)

Libuše je mýtická postava českých dějin, česká kněžna a manželka Přemysla Oráče. Její životní příběh je popsán v Kosmově kronice z počátku dvanáctého století odkud pak čerpala i další česká literární a hudební díla.

Kněžna Libuše a Přemysl Oráč

Libuše prý byla nejmladší dcerou (taktéž mýtického) vojvody Kroka, jejími dvěma staršími sestrami byly Kazi a Teta. Kazi měla léčitelské schopnosti, Teta mluvila s duchy a Libuše předpovídala budoucnost. Na přání svého otce se nejmladší dcera stala jeho nasledovnicí, kněžnou a soudkyní. Ačkoliv se projevovala jako spravedlivá a moudrá paní, muži pohrdli její jemností. Za manžela si vybrala Přemysla Oráče ze Stadic.

Věštby

Libuše prý předvídala založení Prahy z svého hradu Libušína (dle pozdějších legend Vyšehradu). Jednoho dne, když stála Libuše s Přemyslem na svém dvoře a dívala se po kraji, zatmělo se jí před očima a zjevil se jí obraz z budoucnosti:
Přemysl nařídil poslům, aby našli místo, které Libuše popsala. Poslové zde potkali muže, který tesal práh. Přemysl dal na tomto místě postavit hrad, budoucí sídlo královského rodu Přemyslovců. Místa, která Libuše popisovala, byla šárecká rokle, Petřín a řeka Vltava. Po smrti Libuše byly ženy nespokojené se svým postavením, což byl začátek Dívčí války.

Vývoj pověsti

Nejstarší zachycení pověsti o Libuši a Přemyslovi nalezneme v Kristiánově legendě, ve velmi zjednodušené verzi, Přemysl je jmenován, ale pozdější Libuše je uvedena jen jako panna hadačka.

Libuše v umění

O moderní zpracování vyprávění o Libuši se pokusil v 19. století Alois Jirásek ve Starých pověstech českých, ale mýtická kněžna inspirovala více umělců. Libuše je hlavní postavou v tragédii Franze Grillparzera a v opeře Bedřicha Smetany. Pověstí o Libuši je inspirována také novela Miloše Urbana Pole a palisáda.
Spike Lee

20. června 2009 v 11:31 | Michal Všechovský
Nový týden, jaro kulminuje a vy odpočíváte? Cítíte se unaveni, stále se vám nedaří platit všechny složenky...ach ty finance! Zapalte si vonnou svíčku, uvařte si konvičku bylinkového čaje a věnujte se sobě. Práce počká, ale zdraví máte jen jedno. Úterý a středa budou hektické, takže se nenechejte semlet situací a okolnostmi. Věnujte se svému partnerovi, dejte mu prostor, aby vyjádřil všechny své pocity a stavy. Uleví se mu a vám bude bližší. Ve čtvrtek vyběhněte mezi lidi, prospěje vám cvičení, oběd s přáteli, návštěva kulturního zařízení, kupte si něco krásného do domácnosti. V pátek proběhne pravděpodobně naprosto neplánována finanční kontrola, výsledek by měl být v pohodě. Trápíte se pro partnerské nesrovnalosti? Vydržte, brzy vysvitne sluníčko i na tomto poli. Víkend bude pohodový, konečně vám na konto dorazí finanční prostředky, na které jste tak dlouho čekali. Užívejte si volna. V neděli můžete mít trošku pokaženou náladu, protože někdo ze sousedů má zase potřebu se předvádět...buďte tolerantní a užívejte si pohodlí klidného domova.
Spike Lee je bezpochyby jednou z nejvýraznějších osobností současné černošské kinematografie, která se začala objevovat v šedesátých a sedmdesátých letech. Jde o tendence ze strany černošské menšiny vytvořit ucelenou filmařskou komunitu. A Spike Lee je právě jedním z nejznámějších představitelů této kinematografie.

Narodil se jako Shelton Jackson Lee v Atlantě v Georgii 20. března roku 1957. Vyrůstal však v Brooklynu v New Yorku, který hraje v jeho filmech značnou roli. Říká se, že je zarputilý newyorčan stejně jako Woody Allen. Jeho matka Jacquelyn pracovala jako učitelka a právě ona mu vštípila nadšení pro černé umění a literaturu. Jeho otec Bill je jazzový hudebník, který ho zasvětil do afroamerického jazzu a folkových legend jako byli třeba Miles Davis nebo Odetta.

Přezdívku Spike dostal již na škole. Dala mu ji jeho matka pro jeho velkou odhodlanost. Lee a jeho sourozenec měli možnost chodit na soukromou školu, která byla určena převážně pro bílé děti. Tato možnost se jim naskytla proto, že tam jejich matka učila. A právě zde se to ve Leeovi začalo příčit. Raději se dal na veřejnou dráhu a šel studovat na Morehouse College v Atlantě, kde žil jeho otec a děda. Specifikoval se na masovou komunikaci.

V roce 1977 byl právě v Atlantě, když se dozvěděl, že neočekávaně zemřela jeho matka. Lee byl její smrtí velmi zdrcen a nemohl se s tím smířit. Jeho kamarádi se ho snažili všemožně povzbuzovat a nakonec ho začali brát do kina. Právě tehdy si oblíbil takové velikány jako Bernarda Bertolucciho, Martina Scorseseho nebo Akira Kurosawu. Film, který ho však definitivně zlákal na dráhu režiséra byl Lovec jelenů od Michaela Cimina.

Lee si uvědomil, co chce vlastně dělat. Chtěl točit filmy, ve kterých by se věnoval černošské tématice. Chtěl se stát filmařem, ať to stojí co to stojí, byl ochoten udělat všechno. Hnal se za svou vášní, až skončil na New Yorské univerzitě, kde se zapsal do ročníku na Uměleckou školu v oboru organizace výroby filmu. Byl jedním z mála černošských studentů a netrvalo dlouho, aby se vystavil nevraživosti svých kantorů pro jeho originální přístup k filmu.

Jeho prvním projektem bylo desetiminutové dílko pod jménem The Answer. Film byl o černošském scénáristovi, který chtěl napsat novou verzi jednoho ze slavných filmů Davida Warka Griffithe Zrození národa. To samozřejmě nezůstalo bez odezvy. Sice sklidil obdiv za to, že vtěsnal děj do deseti minut, ale to mu nebylo nic platné. Lee se domníval, že jeho kritici byli přímo znechuceni a podrážděni "rýpáním" do legendárního režiséra stereotypním portrétem černošského charakteru. Za to byl málem vyhozen ze školy.

Pak se pustil do vlastního projektu a natočil pětačtyřiceti minutový snímek Joe´s Bed - Stuy Barbershop: We Cut Heads. Za tento počin dostal v roce 1983 studentského Oscara. Následovaly ceny v Montrealu a Locarnu.

Díky dluhům začal pracovat pro filmovou distribuci a peníze vkládal do poloautobiografického filmu s názvem The Messenger. Neměl však dostatek peněz a film musel zrušit. Lee o tom řekl, že udělal chyby jako každý mladý filmař. Měl příliš velké ambice a pustil se do něčeho bez jakéhokoli majetku a zkušeností.

O rok později natočil snímek s názvem She´s Gotta Have It (Ona to musí mít). Film se vešel do rozpočtu jen tak tak. Stál téměř 175 000 dolarů. Byl točen na jednom místě s velice omezeným hereckým obsazením. Stříhal ho na vypůjčeném stroji ve svém bytě. Když byl film dokončen, topil se Lee v dluzích. Hrozilo, že laboratoř film vydraží. Nakonec však společnost Island Picture souhlasila s jeho distribucí. Do kin byl film uveden v roce 1986. Film se stal velmi populární, vydělal přes 8 milionů dolarů a stal se tak překvapivým hitem. Lee si tam i sám zahrál, což je u něj běžné, že si napíše nějakou roli menší či větší. Konečně měl na svém kontě hit, který mu nejen odstartoval kariéru, ale hlavně otevřel dveře.

Jeho filmy nejsou tuctové, svou tématikou jsou téměř jedinečné. Ačkoli je spousta jiných černošských režisérů, tak se k nám vůbec nedostanou. Ale Lee se stal jedním z nejuznávanějších režisérů na světě. Přestože jeho filmy byly někdy přijaty s mírným odporem, vždy se o nich diskutovalo. Dodnes Lee stále natáčí filmy a vyučuje na newyorské filmové škole. Vytáhl téměř všechny nynější černošské herecké hvězdy stříbrného plátna jako jsou například Denzel Washington, Halle Barry, nebo Wesley Snipes a jiní. Mezi černošskými režiséry je zatím nepřekonaný jako kronikář afroamerického života v Americe, zvláště pak v New Yorku.

K nám do kin byl naposledy uveden jeho vynikající film 25. Hodina s Edwardem Nortonem v hlavní roli.
Jako herec
2001 -Ve tři ráno (3 A.M.) role:: Filmmaker
1999 -Krvavé léto v New Yorku (Summer of Sam) role:: John Jeffries
1996 -Sex po telefonu (Girl 6) role:: Jimmy
1991 -Tropická horečka (Jungle Fever) role:: Cyrus

Jako režisér
2008 -M.O.N.Y.
2006 -Spojenec (Inside Man)
2005 -Neviditelné děti (All the Invisible Children)
2005 -Jesus Children of America
2002 -25. hodina (25th Hour)
2002 -Ten Minutes Older: The Trumpet
2000 -V království komiků (Original Kings of Comedy, The)
1999 -Krvavé léto v New Yorku (Summer of Sam)
1996 -Sex po telefonu (Girl 6)
1991 -Tropická horečka (Jungle Fever)

Jako scénárista
1999 -Krvavé léto v New Yorku (Summer of Sam)
1991 -Tropická horečka (Jungle Fever)

Jako producent
2005 -Neviditelné děti (All the Invisible Children)
2005 -Jesus Children of America
2003 -Noví sousedé (Good Fences)
2002 -25. hodina (25th Hour)
2002 -Ten Minutes Older: The Trumpet
2001 -Ve tři ráno (3 A.M.)
2000 -V království komiků (Original Kings of Comedy, The)
1999 -Krvavé léto v New Yorku (Summer of Sam)
1996 -Sex po telefonu (Girl 6)
1991 -Tropická horečka (Jungle Fever)Leelee Sobieski

20. června 2009 v 11:09 | Michal Všechovský
Nový týden se netváří příliš optimisticky. V pondělí můžete čekat lekci partnerské trpělivosti, partner bude zkoušet kolik toho vydržíte. V úterý se můžete trápit, protože vaše přirozenost vyjadřovat se ke všemu bude omezena. Zmatky, pomluvy, nejasnosti to může být atmosféra, kterou budete prožívat ve středu. Čtvrtek vám konečně nabízí možnost stabilizovat se, udělat si trošku v sobě pořádek, co takhle nějaký zajímavý víkendový kurz sebe-poznání, asertivity, sebeovládání nebo duchovní cesty. V pátek buďte opatrní na své osobní věci, protože by vás mohla potkat ztráta. Chystáte-li se na letní nákupy, tak to raději odložte na víkend. Víkend může být báječný, plný aktivit, příjemných setkání...
Leelee se narodila jako starší ze dvou dětí (mladší bratr) francouzskému malíři Jeanu a Elizabeth nezávislé spisovatelce, která později převzala roli její manažerky.Když navštěvovala soukromou střední školu v New Yorku, získala pozornost režiséra, který ji přemluvil, aby se zúčastnila konkursu na televizní film "Reunion" (1994). Konkurz vyhrála a zahrála si ve své první televizní roli Anny, po boku Marla Thomase.

Svůj filmový debut uskutečnila v Disneyho komedii Jungle (1997). Krátce poté získala své průlomové role ve filmech Drtivý dopad "Deep Impact" (1998) a Vojákova dcera nepláče "A Soldier's Daughter Never Cries" (1998). Za oba výkony získala uznání a také nabídku hlavní role v televizním filmu Johanka z Arku "Joan of Arc" (1999), za niž získala nominaci na Emmy v kategorii pro nejlepší herečku.

V roce 1999 Sobieski ztělesnila podivínskou středoškolskou studentku po boku Drew Barrymore ve filmu Nepolíbená "Never Been Kissed" (1999). Stejný rok si také zahrála spolu s velkými celebritami Tomem Cruisem a Nicole Kidman v roli koketní dcery majitele obchodu ve filmu Stanleye Kubrickse "Eyes Wide Shut" (1999).

Sobiesky žije v New Yorku, kde v roce 2000 pořád ještě navštěvovala stejnou soukromou střední školu, kde byla poprvé objevena. Při studiu stále hraje a stejný rok se objevila po boku Chrise Kleina v teenagerovském milostném románu "Here On Earth".

Následující rok si zahrála ve strašidelném thrilleru "Skleněný dům The Glass House" (2001) vroli Ruby Bakerové dospívajícího děvčete, které jednoho večera vyrazí s kamarádkami tajně na divoký večírek. Když se vrátí, čeká doma policie, která jí oznámí, že rodiče zahynuli při autonehodě. V den pohřbu se Ruby dozvídá, že rodiče před smrtí určili jako opatrovníky pro ni a jejího mladšího bratra Rhetta své přátele Glassovi. Děti se přestěhují do extravagantního skleněného sídla Glassových v Malibu. Atmosféra je napjatá, Ruby si jen obtížně zvyká na nové prostředí, malý naivní Rhett je naopak oslněn drahými dárky, kterými ho Glassovi zahrnují. Brzy se ale začne ukazovat, že Erin a Terry Glassovi nejsou tak zcela milujícími adoptivními rodiči, jak by se mohlo na první pohled zdát. Za tento film získala honorář jedem milion dolarů.

Také se objevila v nezávislém filmu My First Mister (2001) a napínavém filmu "Joy Ride" (2001).
Jako herečka
2009 -Night Train role:: Chloe
2006 -Heavens Fall role:: Victoria Price
2006 -Rituál (Wicker Man, The) role:: Sister Honey
2005 -Hercules role:: Deianeira
2003 -Nebezpečné známosti (Liaisons dangereuses, Les) role:: Cécile de Volanges
2002 -Idole, L' role:: Sarah Silver
2001 -Jízda do pekel (Joy Ride) role:: Venna
2001 -Skleněný dům (The Glass House) role:: Ruby Baker
2001 -Vzpoura (Uprising) role:: Tosia Altman
2000 -Nejpevnější pouto (Here on earth) role:: Samantha 'Sam' Cavanaugh
1999 -Spalující touha (Eyes Wide Shut) role:: Milich's Daughter
1999 -Nepolíbená (Never Been Kissed) role:: Aldys Martin
1998 -Drtivý dopad (Deep Impact) role:: Sarah Hotchner
1997 -Z džungle do džungle (Jungle 2 Jungle) role:: Karen Kempster
1994 -Shledání (Reunion) role:: Anna YatesKlára Jandová

20. června 2009 v 7:21 | Michal Všechovský
Hned od pondělí můžete řešit tíživou finanční situaci, náklady na rekonstrukci bytu a blížící se letní dovolená poměrně drasticky zasahují do vašeho rozpočtu. Uklidněte se, nakupte to nejdůležitější a uvidíte že bude zase dobře. V úterý opatrně za volantem, nesoustředěnost by mohla znamenat nečekanou nehodu. Nepřipouštějte si také příliš k tělu své kolegy, znáte to, někdy řeknete něco, co klidně druzí obratem použijí proti vám. Zdrženlivost. Ve středu je nutné se zocelit, okolí se hroutí a potřebuje se o někoho opřít. Ve čtvrtek můžete zažít nostalgický den, neplánované setkání s minulou láskou vás pravděpodobně hodně rozhodí. Pátek je den, který může přinést konečné vyřešení nějaké dlouhodobé složité situace. Zachovejte klid a úsměv na rtech, všechno dobře dopadne. Víkend bude příjemný, věnujte se rodině, přátelům a uvidíte jak rychle budete regenerovat.
Klára Jandová se narodila v roce 1979 v Praze. Od roku 1994 do roku 2000 studovala hudebně dramatické umění na Pražské konzervatoři. Po skončení studia působila v činohře Jihočeského divadla v Českých Budějovicích (2000-2002) a poté se stala jednou z nejmladších členek pražského divadla ABC. V divadle ABC se objevuje jako Kitty Verdunová (Charlevova teta), Sestra (Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka), Mabel Chilternová (Ideální manžel) nebo Cecilie Cardewová (Jak je důležité míti Filipa).

Před TV kamerou se objevila poprvé když jí byly čtyři roky a to ve Studiu kamarád (hrála tam na flétnu). Jako dítě se na televizní obrazovce objevovala v mnoha rolích, např. ve večerníčku Rozprávky zo škvolky nebo seriálu Chlapci a chlapi.

V roce 2004 se dostala do diváckého podvědomí především jako Eva Pokorná v seriálu Rodinná pouta.Kromě herectví se věnuje také dabingu.Její bratr Filip je člen Bavorského státního baletu v Mnichově.

Divadelní angažmá:
- Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích
- Divadlo ABC
- Divadlo Metro

Dabing (výběr)
- Pod vlajkou Neptuna (seriál ČR), Akvabela
- Úžasňákovi (Walt Disney a Pixar), též dabovaná PC hra Úžasňákovi
- Malá mořská víla (Walt Disney)
- Pokémon - první film (Japonsko,USA)
- Americká krása / American beauty (USA)
- Ospalá díra / Sleeping hollow (USA)
- Kouzelný výtah (Kanada)
- Klokan Joey (Austrálie)
- A co dál / Breaking away (USA)
- Krásná mimozemšťanka (USA)
- Černý tulipán (Francie)
- Skoro hrdinové (USA)
- v r.2000 dabovala roly "Rory" Gilmorova děvčata /Gilmore girls(USA)
- Populární mechanika pro děti (Kanada) - naučný
- Medicopter (NSR)
- Ztraceni v bouři / Search for treasure island (Austrálie)
- Okouzlení (Itálie)
- Winx Club (animovaný, fantasy - USA, Itálie)
- Gilmorova děvčata
Jako herečka
2006 -Ro(c)k podvraťáků role:: Aneta Sallingerová
2004 -Rodinná pouta (TV seriál) role::
2003 -O svatebni krajce role:: Princess Lada
2000 -Král sokolů role:: Formina
1997 -Nástup role:: Vendula Bohatová
1997 -Primár role:: Vendula Bohatová
1997 -Tchýne role:: Vendula Bohatová
1997 -Tvrdé hlavy role:: Vendula Bohatová
1997 -Zánet role:: Vendula Bohatová
1995 -Život na zámku role:: Vendula Bohatová
1994 -Prima sezóna role:: Dancer
1993 -The Trial role:: Titorelli's Girl
1991 -Dno
1991 -O zapomnetlivém cernoknezníkovi role:: Maruska
1990 -Policejní sbor role:: Karolína
1990 -Záhada trí kapitánu role:: Alenka
1989 -Bizon role:: Jana
1989 -Dobrodruzství kriminalistiky role:: Karolína
1988 -Chlapci a chlapi role:: Jitka
1988 -Povolanci role:: Jitka
1988 -Zelené vánoce role:: Jitka
1988 -Zimní zkousky role:: Jitka