Ing.Barbora Špotáková

31. května 2009 v 18:00 | Michal Všechovský
Vstup do nového pracovního týdne může být komplikovaný. Nějaké formální nejasnosti vám znepříjemní hned v pondělí život. Tentýž den s tím pravděpodobně nic nezmůžete, ovšem již v úterý budete natolik v kondici, že argumenty budete sypat z rukávu a nikdo na vás nebude mít. Ve středu dopoledne, za novoluní, se neplašte, zapomínat je lidské, takže se omluvte za nesplněný úkol, zapomenutý termín nebo nedostatečné zpracování nějakých materiálu a v odpoledních hodinách sjednejte nápravu. Čtvrtek a pátek jsou poklidné dny, ve kterých budete mít dostatečný prostor k aklimatizaci po náročných dnech předcházejících - na úpravu diáře, přepis telefonních čísel, zálohování dat atd. Páteční podvečer můžete doma zaznamenat mírně rozjitřenou emocionální náladu. Choďte po špičkách, aby nedošlo k výbuchu. Víkend potom věnujte rodině a sportovním nebo kulturním radovánkám.
Oštěpařka Barbora Špotáková začínala s atletikou na 5. ZŠ v Jablonci nad Nisou, zejména pod vedením své matky Ludmily. Sama toto období považuje za nesmírně důležité: "Nikam se to nehnalo, ani se nic nepokazilo, získala jsem dobrý všesportovní základ." V roce 1999 začala cíleně trénovat na desetiboj a brzy zužitkovala dřívější všestrannou přípravu, když na juniorském mistrovství světa skončila čtvrtá v sedmiboji. Záhy se však rozhodla pro roční studium ve Spojených státech. Právě tehdy se v Barboře Špotákové zapustily oštěpařské kořeny.
Rok 2005 znamenal rapidní vzestup výkonnosti. Na mistrovství světa Barboře jen těsně uniklo finále (výkonem 58.74 m skončila jako první nepostupující), vyhrála Světovou univerziádu a na sklonku sezony se vyšvihla na páté místo světových tabulek druhým nejdelším hodem české historie 65.74 m.

Dosavadní vrchol Špotákové přišel v roce 2006. Třikrát během tohoto roku vylepšila český rekord. Nejprve na červencovém mítinku v Helsinkách překonala dosavadní národní maximum Nikoly Brejchové výkonem rovných 66 metrů. Na mistrovství Evropy ve švédském Göteborgu vstoupila do kvalifikace novým rekordem 66.12 m. Ve finále však našla přemožitelku v Němce Steffi Neriusové a domů přivezla "jen" stříbrnou medaili. Zlato jí uniklo o 18 centimetrů. "Já jsem tušila, že mě přehodí," řekla novinářům po vyhlášení vítězů. "Navíc mi to lítalo sedmdesát metrů nahoru místo do dálky. Házela jsem to do kosmu místo rovně. Ale co, stejně se mi stříbro líbí víc než zlato," dodala s úsměvem: "Já jí to ještě někdy vrátím!"

Ono "někdy" přišlo v závěru sezony na Světovém atletickém finále ve Stuttgartu. Tam vyhrála Špotáková právě před Neriusovou hodem dlouhým 66.21 metru, což byl opět nový český rekord.

Informace
Oddíl : TJ Dukla Praha
Trenér : Rudolf Černý
Disciplíny : Oštěp
Úspěchy : 2000: MSJ (sedmiboj) - 4.; 2002: ME - kvalifikace; 2003: ME22 - 6.; 2004: OH - kvalifikace; 2005: MS - kvalifikace; 2005: Světová univerziáda - 1., 2006: ME - 2., 2007: MS - 1., 2008: OH - 1.
Osobní rekord : 71.42 (2008) - EVROPSKÝ REKORD 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama