Prosinec 2008

Michal Horáček

31. prosince 2008 v 9:40 | Michal Všechovský

Absolvent Institutu základů vzdělanosti a American studies na Macalester College v USA


V roce 1974 byl vyloučen na přímou intervenci StB ze studia žurnalistiky na pražské UK a byl 60 dní vězněn (za padělání souhlasu SSM na žádost o výjezdní doložku na dvouměsíční cestu do USA)

Pak studoval v USA. V 80. letech publikoval v zahraničním tisku - v roce 1982 v USA dostal novinářskou cenu Excellence in Journalism. Pro rok 1984 získal stipendium na Wolrd Press Institute při Macalester College. Od roku 1986 působil v Mladém světě, kde se zaměřil například na praktiky tehdejšího Ochranného
svazu autorského, nebo agentruy Pragokoncert

Od počátku 80. let se věnuje psaní textů k písním. Spolupracoval s P. Spáleným, M Tučným, H. Zagorovou, K. Gottem a dalšími. Proslul spolupráci
se skladatelem Petrem Hapkou, napsal přes 300 písňových textů. (S cizí ženou v cizím pokoji, Štěstí je krásná věc, Levandulová, Srdce jako kníže Rohan, nebo Dívám se, dívám)

Tři roky stál v čele Akademie populární hudby, která každoročně uděluje u nás nejvýznamnější ceny v oblasti populární hudby - Anděly

Michal Horáček je předsedem poroty soutěže Česko hledá SuperStar.

"Je to pro mne veliká čest, že budu smět být přímo u toho"

Někdejší hazardní hráč, podnikatel v sázkové kanceláři, milionář, fenomenální textař a především celý život student…
To vše dohromady tvoří životopis bohatého, úspěšného a také velmi charizmatického muže, jakým je Michal Horáček (56).
Zatímco se Michal Horáček bezesporu zařadil k nejúspěšnějším českým textařům, jehož úžasné básnické obraty, vtipné názvy a refrény zlidověly, málokdo tuší, že jeho celoživotní vášní je studium. Díky absolutoriu několika vysokých škol patří k nejvzdělanějším lidem v naší zemi. V osmdesátých letech dokonce studoval na univerzitě v americké Minnesotě. U nás stačil získat titul bakaláře na Institutu základů vzdělanosti UK, titul magistra na Fakultě humanitních studií a právě zde absolvuje doktorandské studium antropologie. Jediné, co se mu paradoxně nepodařilo, bylo dokončení Fakulty žurnalistiky, odkud byl vyloučen na zásah STB. Několik semestrů na žurnalistice však pro něj bylo osudových, protože se zde seznámil se svojí manželkou Ruth, s níž žije od roku 1976. V poslední době se však spekuluje o krizi tohoto dlouholetého a dosud pevného vztahu.

Kariéru úspěšného novináře a textaře překvapivě zastínila jeho podnikatelská činnost v sázkové kanceláři Fortuna, která mu nakonec umožnila pohádkově zbohatnout. Horáček je na tuto, poněkud kontroverzní část svého života, pyšný a zdůrazňuje, že úspěchy Fortuny umožňovaly rozsáhlou podporu veřejně prospěšné činnosti. Stejně tak se otevřeně hlásí k tomu, že byl mnoho let profesionálním hazardním hráčem. Nakonec však sázkovou kancelář v roce 2004 prodal a vzdal se i všech ostatních podnikatelských aktivit. O to více se věnuje bohulibým věcem.

Vrátil se zase do školy, nejen jako student, ale i jako přednášející, a především ke své novinářské a textařské profesi. Díky finanční nezávislosti si může dovolit "nic nedělat", ale činí pravý opak. Snad proto, že dosáhl obrovských úspěchů a jeho knihy a alba vycházejí v mnohatisícových nákladech, hledá další a další možnosti seberealizace. Nyní dokonce zaútočil i na divadelní prkna. Společně se svým věrným kolegou, hudebním skladatelem Petrem Hapkou, chystá unikátní hudební projekt ve Státní opeře, pracovně nazvaný Kudykam. V divadelní hře ve verších mají mimo jiné účinkovat Richard Krajčo a Martha Issová a čas od času i hvězdy kalibru Karla Gotta a Lucie Bílé. Premiéra se plánuje na říjen příštího roku.

Jeho četní příznivci by jej však nejraději viděli v roli politika. Jeden z nich mu vzkázal: "Konečně by někdo v politice hrál jako hráč. Podle pravidel a za své."
Legendární dvojka

Horáček & Hapka & muzikál: Úspěch, nebo propadák?

Na odpověď si budeme muset počkat do října, kdy bude mít nový projekt této dvojice premiéru ve Státní opeře. O co půjde?
Charizmatická osobnost, excelentní textař, dobrodruh a milionář Michal Horáček oslaví dnes, 6. ledna 2009 čtvrtstoletí spolupráce se skladatelem Petrem Hapkou. Za tu dobu vzniklo pět společných autorských alb, obsahujících 52 písní. To znamená v průměru dvě písně ročně. Na první pohled nijak omračující množství, na druhou stranu ovšem ten nejlepší důkaz, že v případě Horáčka a Hapky kvalita neustupuje kvantitě. Každá z těchto písní vstoupila v širší známost a téměř každá třetí se stala megahitem, který žije i po desetiletí. Kdo by se nepropadl do snění při nezapomenutelných hitech Dívám se, dívám, Štěstí je krásná věc, S cizí ženou v cizím pokoji, Rozeznávám, Levandulová, Vana plná fialek, Kocour se schoulil na tvůj klín... a kdo by nedostal rozvernou, lehce nostalgickou náladu, když Bolek Polívka zpívá o Šašcích počmáraných!? Přesto nikdy nezazněl živý koncert s písněmi této úspěšné autorské dvojice - natož celá divadelní hra! A právě to se v roce 2009 změní.
Horáček a Hapka poprvé a naposledy naživo

Světlo světa totiž spatří Horáčkův Kudykam, inscenace, která se dá s trochou nadsázky označit za "divadlo jedna báseň". Text má 1800 zpívaných i mluvených veršů. Hudební část představení je dílem skladatele Petra Hapky, instrumentaci a scénickou hudbu dostal na starost Ondřej Brzobohatý. Premiéra se odehraje ve Státní opeře Praha 22. října 2009. Počet představení je v první sezoně omezen na 50, zájemci by si tedy měli s nákupem vstupenek pospíšit - předprodej je již zahájen a už dnes z poloviny vyprodán!
Inscenace Kudykam v režii mladého, ale zkušeného a hudebně nadaného Dodo Gombára nabídne 20 písniček, z toho většinu nových. Kudykam bude také výpravnou podívanou plnou kouzel, počítá s mnoha změnami obrazů, scénickými efekty. Mladá scénografka Michaela Hořejší používá v Česku dosud nevídané postupy světových scén a originálně je rozvíjí. Navrhla také kostýmy a je i spoluautorkou námětu.
Horáčkovy oblíbené hvězdy

Kromě stálého obsazení bude Kudykam osobitý i tím, že uvede řadu hostujících hvězd, např. Jaromíra Nohavicu, Daniela Landu, Lucii Bílou, Karla Gotta nebo Matěje Rupperta, tedy zpěváky, kteří se většinou už podíleli na albech dvojice Hapka & Horáček.
A o čem bude představení Kudykam vyprávět? Prozrazuje to Michal Horáček na webových stránkách: "Děj je duchovní cestou hrdiny Martina, jehož na počátku potkáváme v jeho pokojíku "Penziónu Svět". Má se spokojit se svým "jistým", anebo se vyklonit do nejistoty a do víru příležitostí i hrozeb, který správně tuší za dveřmi svého pokoje? Má následovat strýce, který se na takovou cestu kdysi údajně vydal a prý dospěl z pátého suterénu až kamsi nezměrně vysoko, možná až do přízemí? A má-li se k tomu odhodlat, bude vědět kudy kam? Jakmile si Martin tu otázku položí, ocitne se tváří v tvář svému zhmotněnému přání v podobě Kudykama - ten se mu nabídne jako průvodce." Hrdinu čeká mnoho překážek, největší boj ale musí svést sám se sebou. Jako každý z nás. Snad podvědomě tu autor navázal i na postavu Všezvěda Všudybuda, který provází poutníka v Komenského Labyrintu světa a ráji srdce...

Už před osmi lety Michal Horáček přiznal: "A já bych chtěl dokázat, že z té vysmívané, ošoupané, příšerné popmusic lze něco vzít a udělat z toho uměleckou výpověď, zpívanou literaturu." Dokáže to? Věštkyně v jeho hře hlásá vlastně Horáčkovo vyznání: "Vždyť jenom z toho, co je věčné / pochopíš věčnou nutnost dát/ v sázku sám sebe. Přijmeš vděčně / svobodný prostor zvaný Snad."


První vlaštovky

Předzvěstí inscenace bude v květnu 2009 vydání libreta Horáčkovy veršované hry Kudykam v knižní podobě s ilustracemi Borise Jirků. Před říjnovou premiérou vydá Sony BMG také stejnojmenné písňové album. Nahrávání prvních interpretačních pokusů začalo již včera. A protože nejen inscenace, ale i album projde obdobným procesem hledání nejvhodnějších interpretů (stejně jako předešlé CD Michala Horáčka Ohrožený druh), každý si může na webu www.kudykam.net průběžně poslechnout ochutnávky písní a objevovat, jak se dílo vyvíjí. O interpretace se uchází řada známých i neznámých zpěváků a zpěvaček. "Při nahrávání bude interprety doprovázet pouze klavír, žádné jiné nástroje. Každý si píseň nazpívá tak, jak ji sám cítí, až potom vytvoříme instrumentaci," vysvětluje Michal Horáček, který osobně z pozice uměleckého producenta bdí nad celým realizačním procesem.
Průběh práce na projektu zaznamenává režisér Jan Mudra. Česká televize má v plánu uvést v září a říjnu 2009 sedmidílný dokument o napínavém hledání interpretů, kteří dokáží nejlépe vystihnout textařovu představu o hlavních postavách hry. Konečné odhalení finalistů však přijde stylově - až v posledním dílu.

Vydáním knihy a CD a sérií exkluzivních představení Kudykam příběh oslav společného výročí Horáčka a Hapky nekončí. Vyvrcholením totiž bude v únoru 2010 megakoncert v Sazka Areně za účasti hvězd, hostujících na všech vydaných albech.

Makenzie Rosman

30. prosince 2008 v 20:46 | Michal Všechovský
Mackenzie Rosman se narodila 28. prosince 1989 v Charlestonu v Jižní Karolíně. Je známá především jako Ruthie Camden ze seriálu Sedmé nebe. Mimo to hrála napříkilad ve filmu Gideon z roku 1999, ve kterém ztvárnila postavu Molly MacLemore.

Jako herečka
1999 -Gideon role: Molly MacLemore
1996 -Sedmé nebe (7th Heaven) role: Ruthie Camden


Daniela Šinkorová

30. prosince 2008 v 10:42 | Michal Všechovský
Daniela Šinkorová se narodila 28.12.1972 v Nitře. Svátek má 9.září (český kalendář) a jmeniny 3.1. (slovenský kalendář).

Pochází z napůl umělecké rodiny. Její maminka je loutkoherečka. Má o 11 let starší sestru Janu.

Jako malá hrála na piano, flétnu, bicí, chodila na klasické i společenské tance a do sborového zpěvu. I když si tatínek Daniely přál, aby z ní byla lékařka a nebo architektka, ona sama dokonce uvažovala i o tom, že by šla studovat vysokou školu chemickou, přesto všechno se její kroky nasměrovaly jiným směrem. Vystudovala hudebně-dramatický obor na konzervatoři v Bratislavě a muzikálové herectví na JAMU v Brně. Během studií hostovala na Nové Scéně v Bratislavě v roli Lienky v muzikálu Grandhotel a v muzikálech Sny noci svatojánské a Bastard v Městkém divadle v Brně. Vysokou školu absolvovala v hlavní roli Sugar v muzikálu Někdo to rád horké v ND Brno, ale tuto roli si později zahrála i v HDK v Praze. I přesto, že její repertoár je založen na písních z populárních muzikálů (ve kterých účinkovala, nebo stále účinkuje). Hraje u soukromých společností a také na našich předních divadelních scénách.

Známe jí také z televizní obrazovky z pořadů Jsou hvězdy, které nehasnou, Go Go Show, televizních Silvestrů a mnoha dalších. Má za sebou i velikou televizní zkušenost v seriálu Nemocnice na kraji města po dvaceti letech v roli doktorky Nadi Šulcové. Její nejnovější muzikálovou rolí je Sally Bowles v představení Kabaret v plzeňském divadle J.K. Tyla. Zatím největší popularity dosáhla díky roli MUDr. Gity Petrové v seriálu Ordinace v růžové zahradě. I díky této roli získala cenu Týtý 2005 v kategorii herečka.

Daniela ráda čte, poslouchá hudbu, píše texty a touží potom zahrát si v ,,pravém muzikálu" v Americe nebo Londýně. Obdivuje Barbru Streisand jako člověka i jako zpěvačku. Vstát brzy ráno je její nadlidský úkol, pražská restaurace ERPET GOLF jí přináší štěstí a když mluví anglicky,daří se jí získat nadhled nad věcmi. Daniela má chuť závodit v autech.

Znamení v horoskopu: Kozoroh a Potkan
Hesla do života: Všechno se dá, jen je třeba chtít a když nejde o život, tak jde o h...o
Největší ambice: život prožitý v lásce a zdraví a s pocitem, že nebyl proplýtvaný
V co věří: v samu sebe a svého boha
Jaký je typ: pesimistický optimista

Danielino NEJ:
FILM: Yentl
HEREC: Brad Pitt, Robert de Niro
HEREČKA: Meryl Streepová, Julia Robertsová
KNÍŽKA: Egypťan Sinuhet
JÍDLO: cokoli s kari kořením

Ocenění

Týtý 2006
V roce 2007 Daniela obhájila v anketě TýTý za rok 2006 titul v kategorii Nejoblíbenější herečka.

Anno 2006
Daniela získala v roce 2006 prestižní cenu televize NOVA v kategorii Nejoblíbenější žena TV Nova.

Týtý 2005
Daniela získala 12. března 2006 cenu Týtý v kategorii Herečka. V diváckém hlasování o popularitě televizních osobností předběhla i takové herečky jako je Jiřina Jirásková nebo Libuše Šafránková. Lví podíl na ceně Týtý má, kromě širokého okruhu fanoušků, i její skvělý výkon v roli MUDr. Gity Petrové v seriálu Ordinace v růžové zahradě.

Thálie 2004

Divadlo JKT v Plzni
Premiéra 28.2.2004

Kabaret
Režie: Roman Meluzín
Dirigent: Martin Doubravský, Pavel Kantořík
Scéna a kostýmy: Ivana Brádková
Choreografie: Leona Kvasnicová
role: Sally Bowles

Skleněnou cenou se může pyšnit i zpěvačka Daniela Šinkorová, která si ji v kategorii muzikál a opereta vysloužila rolí Sally Bowlesové v Kabaretu, který připravilo plzeňské divadlo.
,,Byla jsem tak šťastná,že mi vyhrkly slzy", řekla Daniela, která Thálii získala již podruhé.

Česká dvanáctka
Radiožurnál vysílá od ledna 2003, tedy již více než dva roky, hitparádu českých písniček s názvem Česká dvanáctka neboli CZ12. O pořadí v této hitparádě rozhodují posluchači prostřednictvím SMS. S písní To je štěstí byla mezi oceněnými za rok 2004 i Daniela.Gratulujeme!

Thálie 2002
Národní divadlo Brno
Premiéra: 8. září a 13. litopadu 2003

Kristián
dirigent: Igor Rusinko
choreografie: Jiří Kyselák
režie: Václav Matějka
role: Zuzana

Bezesporu nejvíce ze všech se blíží svým výkonem žánru celého díla. Prokazuje výrazně svůj temperament, půvab, koketérii i ženskou vychytralost a zvládá bez problémů i všechny úkoly pěvecké. Její postava má potřebnou gradaci i přitažlivost. Porota vzala v úvahu i její přesvědčivý výkon v roli Velmy Kelly v muzikálu Chicago v Hudebním divadle Karlín, kde jen potvrzuje, že v ní má náš muzikál znamenitou posilu.
Po převzetí ceny Daniela prohlásila pro jeden internetový zdroj: "Je to úžasné. Som hrdá. Myslím, že som jediná nitranka, ktorá má v Prahe takéto úspechy. Na javisku sice hrám v češtině, ale stále si silno uvedomujem, že reprezentujem Slovensko. Na Slovensku oceněná ještě nebyla. Slovenské divadlo je moje rodné, viac mu rozumiem. Je temperamentnejšie. Páčia sa mi slovenskí režiséri, ich poetika a poňatie muzikálu."

Daniela se stala v roce 2008 držitelkou ZLATÉ DESKY za 7500ks prodaných nosičů za album DÁREK VÁNOČNÍ.
Jako herečka
2006 -Experti
2005 -Ordinace v růžové zahradě role: MUDr. Gita Petrová
2003 -"Nemocnice na kraji města po dvaceti letech" role: Dr. Nada Sulcová
2003 -Balvan role: Dr. Nada Sulcová
2003 -Cistka role: Dr. Nada Sulcová
2003 -Diagnóza role: Dr. Nada Sulcová
2003 -Druhá rodina role: Dr. Nada Sulcová
2003 -Past role: Dr. Nada Sulcová
Album

2007


2007


2006


2006


2005


2005


2005


2005

2004


2004


2004


2004


2003


2003


2003


2002


2001

Singl

2001

Muzikal

2007


2003


20032003

Jan Onder

29. prosince 2008 v 9:59 | Michal Všechovský
Jan se narodil ve znamení Lva. Tvrdí, že k tanci se přivedl sám. Jako malý kluk prý strašně rád tancoval na písničky Karla Gotta. Rád se válí u televize. Mezi jeho největší koníčky patří rodina a přítelkyně. Do budoucna chce mít šťastnou rodinu a vyhrát mistrovství světa. Drží se zmámeného hesla: "Když se chce, tak to jde."

Libuše Šafránková

28. prosince 2008 v 19:23 | Michal Všechovský
Herečka od dětství chodila do různých dramatických kroužků a nezištně hrála i v divadle. Později, v době, kdy studovala na dramatickém oddělení brněnské konzervatoře, hrála Julii (Romeo a Julie) na scéně brněnské Mahenovy činohry a hned na to, ještě v témže roce (1971), si zahrála nezapomenutelnou roli Barunky v čtyřdílném filmu Babička. Po asi téměř ročním působení v pražském divadle Za branou vešla v roce 1972 do Činoherního klubu, kde ztvárnila např. roli Niny Zarečné v Krejčově inscenaci Racka nebo Colombinu v Menzelově komedii Tři v tom.

Po menších zkušenostech u divadla a první zkušenosti u filmu Babička Boženy Němcové chodily další nabídky od filmu. První byla role Moniky ve filmu Rodeo, avšak dále to byly v 70. až 80. letech převážně princezny, jako např. Popelka nebo Malá mořská víla, kde si Libuška zahrála se svou o 5 let mladší sestrou Miroslavou Šafránkovou. Po rolích princezen ji začali režiséři obsazovat do rolí mladých dívek, ale až filmy Jiřího Menzla a Jana Svěráka ji představily v charakterově a typově různorodých postavách. Velkými diváckými úspěchy byly její účasti ve filmech Kolja (1996), za který získala Českého lva v kategorii nejlepší ženský herecký výkon a v roce 1997 film podle Michala Viewegha - Báječná léta pod psa, kde ztvárnila složitý charakter v časovém rozmezí 30-ti let.

Kromě filmů a divadelních her si Libuše Šafránková zahrála i v několika seriálech. Asi nejproslulejším se stal Náhrdelník z roku 1992, kde si zahrála po boku svého manžela Josefa Abrháma.

V současnosti můžeme Libuši Šafránkovou vidět na scéně pražského Národního divadla. Je nutno podotknout, že je jednou z nejvýznamnějších hereček v dějinách českého divadla a filmu.

Jako herečka
2003 -Doktor Smrt II. role: Karlicka
2001 -Elixír a Halíbela role: Halíbela, witch
1999 -Všichni moji blízcí role: Irma
1997 -Četnické humoresky role: Karlicka
1997 -Báječná léta pod psa role: Kvido's mother
1996 -Kolja role: Klára
1993 -Nesmrtelná teta role: Felicity
1991 -Obecná škola role: paní Souckova
1991 -Žebrácká opera role: Jenny
1989 -Člověk proti zkáze role: Vera Hruzová
1985 -Vesničko má středisková (Vesničko má středisková) role: Turková
1984 -Slavnosti sněženek role: Teacher
1983 -Jára Cimrman ležící, spící role: Alzbeta
1983 -Svatební cesta do Jiljí role: Petra
1982 -Sůl nad zlato (Sol nad zlato) role: Princess Maruska
1982 -Třetí princ role: Princess Milena / Princess of Diamond Mountains
1981 -Křtiny
1980 -Vrchní, prchni! role: Vránová
1979 -Princ a Večernice role: Vecernice
1975 -Brácha za všechny peníze role: Zuzana
1975 -Můj brácha má prima bráchu role: Zuzana
1975 -Paleta lásky
1974 -Jak utopit doktora Mráčka (Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách) role: Jana
1973 -Přijela k nám pouť role: Teacher
1973 -Tři oříšky pro Popelku role: Popelka
1971 -Babička role: Barunka

Emilie De Ravin

28. prosince 2008 v 18:44 | Michal Všechovský


Na křehkou blondýnu (157 cm) se silným australským přízvukem (Mount Eliza ve státě Victoria) si musí fanoušci zajít chuť, od počátku roku 2006 je Emilie zasnoubená s fešákem jménem Josh Janowicz, na kterého valila oči během návštěvy v církevní škole v pokračování Charlieho andílků samotná Drew Barrymore.

Ale zpátky k Emilie, která se narodila jako lehce opožděný dárek 27. prosince 1981 a v konkurenci dvou starších sester se brzo naučila, že nic v životě nebude zadarmo. Už od devíti let tvrdě dřela balet, za pár let si tak vysloužila vstupenku do elitní školy australského baletu, se kterým procestovala pěkný kus světa.

Ambice jí rozhodně nechybí, své zkušenosti z dramatických kursů šikovně aplikovala kde jinde než ve filmu. V Austrálii natáčený seriál "Beastmaster" ji na přelomu tisíciletí úspěšně katapultoval do slunné Kalifornie, kde dva roky pátrala po záhadách okolo městečka "Roswell". Prozatím to vypadá, že jí televizní obrazovka sedí více než filmové plátno. Uvidíme za pár let.

Jako herečka
2007 -Exposé role: Claire Littleton
2007 -Lost Survivor Guide role:
2007 -Lost: The Answers role:
2006 -Hory mají oči (Hills Have Eyes, The) role: Brenda Carter
2006 -Live Together, Die Alone role: Claire Littleton
2006 -Lost: A Tale of Survival role:
2006 -Lost: Reckoning role:
2006 -Lost: Revelation role:
2005 -...And Found role: Claire Littleton
2005 -Abandoned role: Claire Littleton
2005 -Born to Run role: Claire Littleton
2005 -Zmizení (Brick) role: Emily Kostich
2005 -Collision role:
2005 -Exodus: Part 2 role: Claire Littleton
2005 -Lost: The Journey role:
2005 -Ďábelský Santa (Santa's Slay) role: Mary 'Mac' Mackenzie
2004 -Ztraceni (TV) (Lost) role: Claire Littleton
2000 -Harvest role: Tess Harding
2000 -Tess, Lies and Videotape role: Tess Harding
1999 -Roswell role: Tess Harding / ...

Lejla Abbasová

28. prosince 2008 v 16:04 | Michal Všechovský
Lejla Abbasová je dcerou Súdáne a Češky. Vystudovala osmileté gymnázium a pokračovala ve studiu na vyšší odborné škole, kde se zabývala sociální prací a teologií. Studium však přerušila. Než zazářila v reality show Big Brother, tak prošla nekolika televizemi jako Galaxie, TV 3 a televizi Óčko, kde moderovala Českou hitparádu.

Leila také účinkovala v reklamách a videoklipech. Spolupracovala například s Danem Nekonečným. Byla také tiskovou mluvčí Ligy etnických menšin v České republice. V reality show Big Brother moderuje noční necenzurované sestřihy po jedenácté večer.

Jana Štefánková

28. prosince 2008 v 15:25 | Michal Všechovský
Jana Štefánková absolvovala gymnázium a až do dospělosti se věnovala závodnímu běhání.

Zkoušela dráhu modelky, ale zpočátku nebyla úspěšná. Po maturitě odešla do Brna, kde rok studovala němčinu na jazykové škole. V té době, v r. 94, se jí podařilo nafotit seriál pro časopis Playboy, který odstartoval její kariéru. Za seriál získala titul Dívka měsíce a posléze se stala první českou playmate roku. Začala cestovat po světě, studovala angličtinu v Honolulu a v Sydney na univerzitě.

Na společenské párty v Průhonicích se seznámila se svým stávajícím partnerem Zbyškem, s nímž odjela na Seychelské ostrovy, kde je honorárním konzulem. Na Seychelách se jí líbí slunné počasí, učí se kreolské řeči i kuchyni a hraje fotbal v Národní lize žen. U nás se proslavila hlavně moderováním tv erotického pořadu Peříčko, kam se dostala konkurzem.

Iva Kubelková

28. prosince 2008 v 7:26 | Michal Všechovský
Iva Kubelková se narodila 7. května 1977 v Písku.
Iva je vicemiss České republiky 1996, vítězka soutěže o nekrásnější česká ňadra, expřítelkyně Jaromíra Jágra a Martina Koloce, modelka, moderátorka a herečka.

Ve čtrnácti letech se s matkou odstěhovala do Prahy, kde dokončila střední soukromou ekonomickou školu. Poté pokračovala na vyšší odborné škole ekonomické v německém jazyce.

Ve druhém ročníku této školy ji matka přihlásila do soutěže MISS. Brala to především jako velkou zkušenost. O to více ji překvapilo, když bez jakýchkoliv problémů postupovala z jednoho kola do druhého. Přesto brala soutěž sportovně; dopadla pro ni však velmi úspěšně - stala se první vicemiss roku 1996. Během dalších měsíců dokončila studium a začala se věnovat povinnostem, vyplývajícím z vítězství v soutěži. Nebylo to pro ni nic nového - modelingu se věnovala od svých šestnácti let, takže pouze pokračovala. Po dvou letech plných přehlídek a pózování dostala nabídku hrát divadlo.

V Čechově prozatímně osvobozeném divadle hrála Iva Kubelková v komediích Dívčí válka, Loupežníci na Chlumu a Pravda o zkáze Titaniku. Další přelom v této oblasti nastal koncem roku 2002. Ve hře Jaroslava Dobiáše Noc s modelkou ztvárnila hlavní roli.

V listopadu 2004 se Ivě narodila dcera Natálka (otce prozatím úspěšně tají). Po krátké mateřské dovolené se na jaře 2005 opět vrhá do práce. Tentokrát jako moderátorka (Auto roku, VyVolení)

Nejoblíbenějším filmem Ivy Kubelkové je Kleopatra (s Elizabeth Taylor), nejoblíbenějšími herečkami Libuše Šafránková a Sharon Stone, herci Sean Connery a Nicolas Cage. Dalajlámovo dílo Radost ze života a umírání v pokoji je pro změnu nejoblíbenější kniha. Iva ráda poslouchá soul, funk, dále jmenovitě G. Michaela, W.Smithe a L. Kravitze.

Jako herečka
2007 -Velmi Křehké Vztahy role: Daniela Hartlová

Steven Seagal

28. prosince 2008 v 6:33 | Michal Všechovský
Steven se narodil v Lansingu v Michiganu. S bojovým uměním se poprvé seznámil jako malý kluk, když byl s otcem na fotbalovém zápase a o přestávce měl vystoupení mistr bojových umění, který zápasil proti mnohonásobné přesile. Výkon starého mistra, který si lehce poradil s přesilou, Stevena uchvátil. V šesti letech se spolu s rodinou přestěhoval do Kalifornie, kde se zapsal do školy karate. O několik let později začal navštěvovat školu aikido.

Bojová umění se mu natolik zalíbila, že se v sedmnácti letech rozhodl odcestovat do Japonska, aby se mohl učit od největších mistrů. Černý pás (první dan) získal v roce 1974 (mimo aikida získal černý pás v karate, judu a kendu). O rok později si otevírá jako první Američan v Japonsku školu aikida a žení se se svou první ženou Miyako (dcerou japonského učitele bojových umění). Navzdory tomu, že nebyl Japonec, tak on i jeho škola získala všeobecné uznání.

Steven pracoval jako ochranka mocných lidí a podle neověřených zdrojů také pro CIA. Po patnácti letech pobytu v Japonsku se vrátil zpět do USA, kde si v Los Angeles si založil školu bojových umění. Škola si zanedlouho vybudovala skvělou pověst. Mezi Stevenovy žáky patřilo i mnoho hereckých hvězd a také majitel herecké agentury Michael Ovitz, který mu pomohl dostat se do filmu.

Steven se tak dostal do role tvrdého chicagského policisty ex-agenta CIA Nica ve filmu Nico, víc než zákon "Nico" (1988). Jeho filmovou ženou se stala tehdy ještě neznámá Sharon Stoneová. Film si získal poměrně slušný ohlas a komerční úspěch, což mu pomohlo k dalším rolím. Druhou rolí je agent Mason Storm v akčním filmu Těžko ho zabít "Hard to Kill" (1990), v němž odhalí spojení vysoce postavených politiků s mafií. Jeho filmová partnerka Kelly LeBrocková se mu stala partnerkou i v životě. Jejich vztah vydržel jen několik let a v roce 1996 se rozvedli.
Steven se mimo hraní podílí na financování většiny svých filmů vlastní produkční společností Streamroller Productions. Po dalším úspěšnějším klasickém akčním filmu s neohroženým policistou Muž s cejchem smrti "Marked for Death" (1990), přichází mírné pohoršení ve filmu Nemilosrdná spravedlnost "Out for Justice" (1991). Svou reputaci však napravuje ve veleúspěšném akčním filmu Přepadení v Pacifiku "Under Siege" (1994), který vydělal přes 80 milionů dolarů. Steven si zahrál kuchaře bojujícího proti teroristům na vojenské lodi USS Missouri.

O dva roky později měl Steven režijní debut s filmem Aljaška v plamenech "On Deadly Ground", kde si zahrál bývalého důstojníka CIA, bojujícího proti bezohledné ropné společnosti, která ničí krajinu na Aljašce. Film s ekologickou tématikou se však stal propadákem. Opět si napravuje reputaci v druhém pokračování Přepadení 2: Temné území "Under Siege 2: Dark Territory" (1995) v němž vystřídal válečnou loď za vlak, který unesl psychicky narušený génius snažící se zmocnit satelitního systému řízení zbraní.

Ve filmu Boeing 747 v ohrožení "Executive Decision" (1996) si Steven zahrál jen vedlejší roli po boku Kurta Russela, který se snaží zachránit unesený letoun. Do role neústupného policisty se opět vrátil po boku Keenena Ivoryho Wayanse ve filmu Glimmer Man (1996). Tento tah se mu velmi vyplatil, neboť film patří k jedněm z nejzdařilejších v jeho kariéře.

Následující dva filmy Tajný agent Jack T. "Fire Down Below" (1997) a Patriot (1998), kde Steven tolik nepoužívá své rychlé ruce se staly propadáky. Zdálo se, že vrchol své kariéry má definitivně za sebou. Steven se vždy ze svých chyb poučil a v roce 2001 přišel s dalším trhákem nazvaným Lovec policajtů "Exit Wounds" v roli policisty Orina Boyda, který pátrá jak se mohlo ztratil padesát kilo zabaveného heroinu. Ten stejný rok se ještě objevuje v roli Franka Glassa, experta na výbušniny, ve filmu Profesionál "Ticker". V roce 2002 natočil jeden z posledních snímků Na pokraji smrti "Half Past Dead", kde se spolu s bandou hrdlořezů snaží ubránit Nový Alcatraz před teroristy, kteří ho chtějí dobýt.

Steven má se svou první ženou Mijako dceru Ayako a syna Kentara.S druhou ženou Kelly LeBrockovou má tři dcery Annalizu, Dominiku a Arissu. Steven má v současnosti sedmý dan v aikido a patří celosvětově k nejvýznamnějším mistrům. Díky popularizaci v jeho akčních filmech se toto mladé bojové umění stalo velmi oblíbené také u nás.

Album
2006


2004


Jako herec
2008 -Smrtící zbraň (Pistol whipped) role: Matt
2007 -Zákon ulice (Urban justice) role: Simon
2006 -Síla úderu (Attack Force) role: Cmdr. Marshall Lawson
2006 -Žoldáci spravedlnosti (Mercenary for Justice) role: John Seeger
2005 -Černý úsvit (Black Dawn) role: Jonathan Cold
2005 -Země krvavého slunce (Into the Sun) role: Travis Hunter
2005 -Vnitřní nepřítel (Submerged) role: Chris Cody
2005 -Dnes zemřeš! (Today You Die) role: Harlan Banks
2003 -Bestie (Belly of the Beast) role: Jake Hopper
2003 -Cizinec (Foreigner, The) role: Jonathan Cold
2003 -Zabiják (Out for a Kill) role: Prof. Robert Burns
2002 -Na pokraji smrti (Half Past Dead) role: Sasha Petrosevitch
2001 -Lovec policajtů (Exit Wounds) role: Orin Boyd
2001 -Profesionál (Ticker) role: Frank Glass
1997 -Tajný agent Jack T. (Fire Down Below) role: Jack Taggart
1996 -Boeing 747 v ohrožení (Executive Decision) role: Lt. plukovník Austin Travis
1996 -Glimmer Man (The Glimmer Man) role: Lt. Jack Cole
1995 -Přepadení 2: Temné území (Under Siege 2) role: Casey Ryback
1994 -Aljaška v plamenech (On Deadly Ground) role: Forrest Taft
1992 -Přepadení v Pacifiku (Under Siege) role: Casey Ryback
1991 -Nemilosrdná spravedlnost (Out for justice) role: Det. Gino Felino
1990 -Těžko ho zabít (Hard To Kill) role: Mason Storm
1990 -Muž s cejchem smrti (Marked for Death) role: John Hatcher
1988 -Nico - víc než zákon (Above the Law) role: Nico Toscani


Jako režisér
1994 -Aljaška v plamenech (On Deadly Ground)


Jako scénárista
2006 -Síla úderu (Attack Force)
2006 -Žoldáci spravedlnosti (Mercenary for Justice)
2005 -Země krvavého slunce (Into the Sun)
2003 -Bestie (Belly of the Beast)
1988 -Nico - víc než zákon (Above the Law)


Jako producent
2007 -Zákon ulice (Urban justice)
2006 -Síla úderu (Attack Force)
2006 -Žoldáci spravedlnosti (Mercenary for Justice)
2005 -Černý úsvit (Black Dawn)
2005 -Země krvavého slunce (Into the Sun)
2005 -Vnitřní nepřítel (Submerged)
2005 -Dnes zemřeš! (Today You Die)
2003 -Bestie (Belly of the Beast)
2003 -Cizinec (Foreigner, The)
2003 -Zabiják (Out for a Kill)
2002 -Na pokraji smrti (Half Past Dead)
1997 -Tajný agent Jack T. (Fire Down Below)
1996 -Glimmer Man (The Glimmer Man)
1995 -Přepadení 2: Temné území (Under Siege 2)
1994 -Aljaška v plamenech (On Deadly Ground)
1992 -Přepadení v Pacifiku (Under Siege)
1991 -Nemilosrdná spravedlnost (Out for justice)
1990 -Muž s cejchem smrti (Marked for Death)
1988 -Nico - víc než zákon (Above the Law)

Helena Houdová

27. prosince 2008 v 18:53 | Michal Všechovský

Po gymnáziu studuje sociální a kulturní antropologii na Fakultě humanitních studií Západočeské univerzity v Plzni. Do povědomí veřejnosti vstoupila nejen jako nejkrásnější dívka Čech, ale také jako bojovnice za lepší životní prostředí. Sama však říká, že proti ničemu nebojuje - pouze se snaží nebýt lhostejná. Věnuje se modelingu - především v zahraničí - a u nás vede projekt vybudování bezbariérového letního tábora na Benešovsku, který bude určen dětem z dětských domovů. Za tímto účelem založila na poč. roku 2000 nadační fond Slunečnice.

Ne-Yo

27. prosince 2008 v 16:24 | Michal Všechovský
Ne-Yo se na prahu nového století ještě pod svým občanským jménem Shaffer Smith uvedl řadou skladeb pro hvězdy formátu Mary J. Blige či Faith Evans. Proto až tolik nepřekvapí, že jeho prvotina In My Own Words představuje ryze (spolu)autorskou záležitost, na které nenajdete příliš mnoho vypůjčených samplů, ani hostů. Dvanáct skladeb v čele se singlovým hitem So Sick charakterizují silné melodické nápady, současný hudební jazyk, ale rovněž občasné reminiscence sedmdesátých a osmdesátých let, jež vyvolávají téměř lehkou nostalgii. Ne-Yo je víc invenční autor nežli výrazný zpěvák, ale svůj poněkud omezený rozsah i témbr dohání neomylným feelingem. Každopádně máme tu čest možná s vůbec nejvýraznějším r&b debutem letošního roku.
V roce 2007 vydal svou druhou studiovou desku, která nese název Because Of You. První singl Because Of You se stal velkým hitem nejen v Americe, ale také u nás v ČR.

Vašo Patejdl

26. prosince 2008 v 6:45 | Michal Všechovský
Legenda slovenské populární hudby, zpěvák, skladatel, autor mnoha hitů, hráč na klávesové nástroje. Roku 1968 zakládá skupinu, ze které v průběhu následujících dvou let vznikne jádro budoucího Elánu.

Vystudoval obor kompozice na VŠMU v Bratislavě. Do roku 1985 je člen skupiny Elán, po té nastupuje na svou sólovou dráhu. Koncertuje a vydává několik úspěšných sólových alb, skládá hudbu k filmům, produkuje alba svým pěveckým kolegům. V roce 1996 objevuje spolupráci se skupinou Elán.

Během své profesionální kariery se Vašo Patejdl kromě tvorby pro Elán podílel na projektech snad všech hudebních žánrů včetně muzikálů a vážné hudby. Od roku 2001 se navíc věnuje přípravám a natáčení svého pravidelného týdenního hudebního rozhlasového pořadu o slovenské hudbě, který pod názvem Sme tu vysílají vybraná česká rádia. Vašo Patejdl stále tvoří jak pro skupinu Elán tak pro své sólové projekty a stejně tomu je i s koncertní činností

Leona Machálková

25. prosince 2008 v 17:57 | Michal Všechovský
Leona Machálková pochází z Moravy, narodila se ve Zlíně, ale a s rodiči žila v Přerově. Tam také chodila do základní školy a na gymnázium. Již od dětství ráda zpívala, hrála na housle a recitovala básničky. V letech 1985 - 1990 vystudovala FF UP v Olomouci obor český jazyk a dějepis. Zároveň také zpívala s kapelami Damiján a Znamení dechu. Vystupovala po klubech, na různých festivalech a přehlídkách.

Od roku 1991 hrála v divadle Semafor s Jiřím Suchým. V této době také moderovala na Evropě 2 a uváděla na České televizi písničkový pořad Telerezonance. Od roku 1993 účinkovala ve velkých muzikálech: jako Anita v Bernsteinově West Side Story (1993-1994 jako host v Hudebním divadle Karlín), Máří Magdaléna v Jesus Christ Superstar (1994-1995 DivadloSpirála), Adriana a Sandra, později také Lorrein v Draculovi (1995-1999 v Praze, Bratislavě a Prešově) a Norma v Misi (1998 divadlo Pyramida). Spolupracovala s Ondřejem Soukupem a Ivanem Hlasem na nahrávkách pro film Šakalí léta, se Zdeňkem Mertou a Jurajem Jakubiskem na snímku pro Laternu Magiku "Casanova".

Namluvila a nazpívala roli Esmeraldy v české verzi amerického kresleného filmu Zvoník u Matky boží. Na konci roku 1996 přijala pozvání Karla Gotta na jeho velké vánoční turné. V tomto roce jí vyšla první sólová deska "Leona", za kterou ji Akademie populární hudby nominovala na Výroční hudební cenu v kategorii Objev roku. V letech 1995-1998 se podílí na nahrávkách původního českého muzikálu Dracula, které vydává gramofonová společnost Monitor EMI.

Od roku 1998 vydává Leona svá sólová alba u Warner Music Czech Republic: v roce 1998 vychází v produkci Karla Svobody Film a Muzikál, oceněný za prodej téměř 90 tisíc nosičů Zlatou a Platinovou deskou (singly Lásko má, já stůňu, Galaxie přání, Zatmění,Žízeň lásky). V roce 1999 vydala album Film a Muzikál II (singly Kometa, Dej zpátky čas, Schází mi ten den), které podpořilo velmi úspěšné koncertní turné na podzim téhož roku. Na turné pozvala jako hosty Damiens a Petra Kotvalda. Koncert doprovodil Boom Band Jiřího Dvořáka a roztancovala taneční skupina Q. Vše režíroval a choreografiemi vybavil jeden ze stálých spolupracovníků Leony - Richard Hes.

Turné produkoval Pro Vox Music Publishing, vydavatelství Karla Svobody. Koncerty vyústily slavnostním benefičním koncertem pro nadaci Vize manželů Havlových (výtěžek 1 milion korun) 22. 12. 1999 ve Španělském sále na Pražském hradě. Koncert snímala TV Nova a odvysílala jej 1. 1. 2000 (Leona 2000). Její poslední album bylo rovněž oceněno Zlatou deskou. Úspěšné hity Leony vyšly rovněž na kompilacích Formule Pop, Bravo Hity či CZ Hity. Na jaře 2000 byla za svoji práci za rok 1999 nominována v Gramy v kategorii Zpěvačka roku. Leona se také v posledních letech úspěšně umísťuje v anketách popularity Český slavík (1997 - 7.místo, 1998 - 5. místo, 1999 - 4. místo, 2000 - 4. místo ) a Týtý (1999 - 4. místo, 2000 - 4.místo). Leona velmi aktivně spolupracuje s rádii, ČT, TV Nova, Prima.
Album

2005
2005
2005


20052004

Muzikal

2008


Dan Bárta

25. prosince 2008 v 7:16 | Michal Všechovský
Z klokotu devadesátých let se Dan Bárta vynořil jako osobnost, která vnímá a tvoří muziku všemi smysly. Cit, emoce a rozum se v jeho písních vyvažují. A jestli má někdo přirozenou autoritu, pak je to právě zpěvák Dan Bárta, držitel celé letky zlatých andělů (pět cen Akademie populární hudby). Česká populární hudba v něm našla přirozený idol, respektovaný kritikou a uznávaný posluchači.

Na přelomu tisíciletí Dan Bárta, věrný jen sám sobě a hudbě, zavedl posluchače do světa Illustratosphere. Nyní nabízí další výpravu do Entropicture. Nové album Dan Bárta & Illustratosphere: Entropicture se dá přirovnat k obrazárně krajin nebo snů, vtělených do písní s nadhledem a smyslem pro jemnou rovnováhu tónů.

Přitom muzika, se kterou Dan Bárta vstupoval na scénu, byla drsně rocková. "Poprvé jsme se potkali někdy ve čtyřiaosmdesátém. Já v té době nosil odbarvené vlasy a měl somračku, na které bylo napsáno Duran Duran. On nebyl odbarvený, byl vlasáč a na somračce měl napsáno AC/DC. On se mi posmíval, že jsem nějakej divnej, prostě nějakej diskofil. To bylo v Douhé vsi u Sušice, kde Dan vyrůstal. Stejně jako já," vzpomínal Roman Holý.

Než se potkali v hudbě, uplynulo deset let. Dan Bárta mezitím zpíval rock v kapele Tom Sawyer, zformované v Plzni, kde absolvoval nástavbové studium pro rentgenové laboranty. Až "jeho" další skupina Alice, která poprvé vystoupila v dubnu 1991, prorazila hranice regionu. Skupina natočila demosnímky, které přehrála Davidu Kollerovi. Ten nezaváhal, pozval Alici jako předkapelu Lucie a produkoval Bártovi a spol. první album Yeah! (1992, Gang Records/Popron). "S Alicí jsme udělali tři desky, ale po té třetí jsme řešili, co dál. Mezi námi už byly různice, protože já začal dělat s J.A.R. a natočil jsem pro sebe zásadní desku se skupinou & Die El. Eleffant!?," bilancoval Bárta. Od rozpadající se Alice vedla jeho cesta k širšímu společenství lidí kolem Romana Holého, Oty Klempíře nebo kytaristy Miroslava Chyšky. To byl svět funku, rapu či jazzu, který zvídavému zpěvákovi vyhovoval, protože mu poskytoval spoustu výrazových možností.

V polovině devadesátých let byl Dan Bárta známý jako hvězda muzikálu Jesus Christ Superstar ("na gymplu jsme ho poslouchali z desky, znal jsem to nazpaměť"), ve kterém zpíval Ježíše i Jidáše. Kývl ještě na nabídku do muzikálu Evita, ve kterém byl Che Guevarou. Ta role ho lákala. Byla náročná a dala mu možnost zpívat oblíbenou latinu. Pak se Dan Bárta s muzikály rozloučil. Vzpomínkou zůstala i popová a taneční kapela Sexy Dancers, nastartovaná Romanem Holým a spol., ve které se zaskvěla rovněž Darina Rolincová. Sexy Dancers se dobrovolně rozešli poté, co vydali cenné album Butcher´s On The Road (1998, Bonton) a slíbili, že možná někdy příště... Nechali za sebou také hit Slim Jim, který zabral i u táborových ohňů.

"Kluci ze skupiny J.A.R. mi ukázali strašně moc jiné muziky. Jestli mám celé kvantum nových a pro mě důležitých informací zpracovat a nechat je v sobě uzrát, potřebuju čas a klid
," odrážel Dan Bárta otázku, kdy konečně vydá sólovou desku.

V roce 1999 ji nahradilo bilanční album Dan Bárta & .... Je to jeho cestovní mapa od Alice k J.A.R. či jazzu, která potvrzuje slova Bártova textařského učitele Oty Klempíře: "Dan Bárta stále přetváří ustálené tvůrčí procesy, studuje náročnější pěvecké formy, nekompromisně se probíjí k nedostupným vrcholům muzikálů a do knedlíkářských dílen současné české pop hudby zasévá nepokoj."

Deset let tedy Dan Bárta zrál a hledal, než přišlo album Illustratosphere (2000, Sony Music/Bonton), které zpěvák uchopil i textařsky. A posluchači šli znovu za ním, nadšeni jazzovou muzikou, lehkostí a obrazností nových písní. Z projektu vyrostla vyhledávaná koncertní kapela Illustratosphere s kytaristou Miroslavem Chyškou (posléze ho nahradil Jaroslav Friedl), hráčem na klávesy Filipem Jelínkem, pianistou Stanislavem Máchou, basistou Robertem Balzarem a bubeníkem Jiřím Slavíčkem.

Tato sestava vytvořila nové album Entropicture, které vychází 5. listopadu. Na pódiu se písně z Entropicture představí na pražském dvojkoncertu 29. a 30
. listopadu 2003, kde bude album oficiálně pokřtěno. Turné k Entropicture se poté naplno rozjede 5. února 2004.


Album
2003


2002


2000

Live


2005


2004


Anna K

24. prosince 2008 v 10:36 | Michal Všechovský
Anna K. vlastním jménem Lucianna Krecarová je česká zpěvačka a skladatelka.

Do podvědomí českého publika se uvedla rolí Pacholete ve hře Kytice divadla Semafor Jiřího Suchého již v osmi letech.

Přestože její první deska Já nezapomínám (jejíž titulní duet nazpívala s Láďou Křížkem) nebyla přijata kritikou příliš pozitivně, měla velký komerční úspěch (prodalo se jí 20 000 kusů).

Na desce Amulet se autorsky podíleli P.B.CH (Wanastowi Vjecy), Oskar Petr a na některých písních se spolupodílela i Anna K. Pro natáčení desky pak byl vybrán kolektiv vynikajících hudebníků - Davida Kollera z kapely Lucie, Bradley Strattona z kapely Cirkus Praha a dalších. Toto album bylo přijato kritikou mnohem pozitivněji, nemělo však komerční úspěch předešlé desky.

Nebe, v pořadí třetí deska Anny K. a stejnojmenný hit, znamenala podstatnou změnu pro hudební vývoj zpěvačky. Album natočené poprvé vlastní kapelou bylo kritikou pozitivně přijato a Anna K. získala tři nominace Gramy. Z této soutěže si Anna K nakonec odnesla vítězství v kategoriích Nejlepší zpěvačka a za titulní píseň Nejlepší píseň. V produkci Jana P. Muchowa se na desce autorsky podíleli Tomáš Vartecký (Kurtizány z 25. avenue) a Filip Horáček (Prohrála v kartách).

V roce 2005 podnikla své první hudební turné po 13 českých a moravských městech v rámci svého alba Noc na Zemi.
Album
2007


2006


2004


2002


2001


1999


1995


1993

Jožo Ráž

23. prosince 2008 v 14:33 | Michal Všechovský
Jožo Ráž je frontman slovenské skupiny Elán, kde vystupuje jako baskytarista a zpěvák.

Kromě hudby má rád motorky, na což málem doplatil životem - v červnu 1999 byl účastníkem vážné dopravní nehody, kterou nezavinil. Po dvou měsících se probral z komatu. Po jeho uzdravení se opět zvedla vlna zájmu o Elán.

Píseň Voda, čo ma drží nad vodou pro film Fontána pre Zuzanu 3, kterou natočil jako poslední píseň před nehodou, je největší hit skupiny.

Jožo Ráž vystudoval psychologii na UK v Bratislavě.

Johnny Depp

22. prosince 2008 v 17:48 | Michal Všechovský
Johnny Depp, jeho plné jméno je John Christopher Depp II. Má tři starší sourozence, sestru Christie Dembrowski, která pracuje jako jeho osobní manažerka, sestru Debbie a bratra Dannyho Deppa, který se živí psaním scénářů. Jeho máma Betty Sue pracovala jako číšnice a otec John musel jako inženýr cestovat za prací, takže rodina opustila Johnnyho rodné Kentucky a vydala se na cesty. Stěhovali se tak často, že si ani nevybavuje, kde všude bydlel. Rodiče měli navíc výbušný vztah. Před tím vším se snažil utéct, takže propadl drogám. Ve dvanácti dostal Johnny kytaru, aby svůj volný čas věnoval něčemu lepšímu, než byli drogy. Když mu bylo patnáct, rodiče se rozvedli.

Johnny Depp se školou skoncoval v 16 letech, a rozhodl věnovat hudební kariéře. Založil kapelu The Kids a vydal se s ní do Los Angeles. Jenže nakonec bylo všechno jinak: potkal svoji ženu Lori Allisonovou s níž se ve svých dvaceti letech oženil. Manželství sice vydrželo s bídou dva roky (rozvedli se v roce 1985), ale Lori filmová maskérka seznámila svého muže s Nicolasem Cagem. Ten jej vzal na schůzku se svým agentem a z Johnnyho se tak stal herec. Johnnyho první film byla "Noční můra v Elm Street/A Nightmare on Elm Street". Roli dostal díky náhodě - režisér filmu se zeptal své dcery, koho by do oné role obsadila a ta si vybrala Johnnyho. Co se týče Johnnyho kapely The Kids, tak jsou stále úspěšní a občas uspořádají koncert i dnes.

Další role, kterou nejprve nechtěl byla role Toma Hansona v seriálu "21 Jump Street". Z Johnnyho se díky postavě detektiva Hansona okamžitě stala hvězda. Další role následovaly velmi rychle. Filmy Střihoruký Edward, Co žere Gillberta Grapea, Ed Wood či Donnie Brasco jen potvrdily jeho talent a za tři z nich získal nominace na Zlatý Glóbus ("Střihoruký Edward/Edward Scissorhands", "Benny and Joon", "Ed Wood").

Během natáčení Střihorukého Edwarda poznal i svou lásku herečku Winonu Ryderovou. Zamiloval se tak, že si nechal na ruku vytetovat "Winona forever" (Winona navždy). Po třech letech, ale přišel rozchod, a tak i změna "Wino forever" (opilec navždy). Johnny chodil i s Kate Moss i když spíš střídavě. Ve 20 letech se oženil s filmovou maskérkou Lori Anne Allyson, ale o dva roky později se rozvedli. Také nějakou dobu žil s Jeniffer Grey.

Měl problémy s drogami, ale všechno vyvrcholilo tím, když se herec River Phoenix v roce 1994 předávkoval heroinem přímo před Jonnyho klubem Viper´s Room v Los Angeles. To ho naprosto odradilo a rozhodl se přestat.

V roce 1996 měl svůj režijní debut ("The Brave") a v roce 1999 se stal spoluvlastníkem francouzské restaurace "Man Ray".

Dne 27. 5. 1999 se mu v 8:25 večer v americké nemocnici nedaleko Paříže narodila jeho a Vanessina dcera Lily-Rose Melody Depp. Jeho přítelkyně je francouzská herečka a zpěvačka Vanessa Paradisová. Vanessa Paradis je ve Francii velmi oblíbená, vydala mnoho alb a zatím poslední je album Divinidylle (2007), za které doslata několik cen. S Johnnym Deppem žije od roku 1998 a jsou poklánáni za nejzamilovanější pár Hollywoodu. S Vanessou žije Johnny ve Francii, i když mají i domy v Los Angeles, v Londýně, spoluvlastní restauraci v Paříži a vlastní ostrov v Karibiku. Když byly jejich dcerce Lily 3 roky, tak se jejich rodina rozrostla o dalšího člena. 9. dubna 2002 se jim v 1:30 v noci narodil syn, který se jmenuje po svém otci, tedy John Christopher Depp III, ale říkají mu Jack. Obě jména svých dětí si nechal Johnny vytetovat na tělo, nápis : "Lily-Rose" má vytetovaný na hrudi u srdce a: "Jack" má na levé ruce pod letícím vrabčákem (vzpomínka na Piráty z Karibiku). V roce 2001 se objevil ve snímku Z pekla v němž si zahrál policejního komisaře Freda Abberlina, odhalujícího podivné souvislosti v příběhu Jacka rozparovače.

S režisérem Timem Burtonem spolupracoval kromě filmů Střihoruký Edward a Ed Wood také v roce 2005 když se objevil v jeho diváckém hitu Karlík a továrna na čokoládu nebo když propůjčil svůj hlas postavě Viktora v animovaném horrorovém příběhu Mrtvá nevěsta Tima Burtona.

Johnny Depp získal nominaci na Oscara, Zlatý globus, cenu Screen Actor's Guild a nominaci na televizní cenu BAFTA za roli J. M. Barrieho ve filmu režiséra Marca Fostera Hledání Země nezemě (2004), kde hrál s Kate Winslet a Freddie Highmorem. Depp také získal nominaci na Oscara, BAFTA a Screen Actor's Guild za roli kapitána Jacka Sparrowa v akčním dobrodružství Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2001). Roku 2006 se opět objevil v roli Jacka Sparrowa ve snímku Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže V roce 2007 se objevil v posledním díle Pirátů z Karibiku - Piráti z Karibiku: Na konci svět

Další jeho snímkem je Libertine (2004) od Laurence Dunmorea, kde si zahrál básníka ze 17. století se slabostí pro ženy. Jeho hereckými partnery mu jsou John Malkovich a Samantha Morton. Z dalších jeho filmů jmenujme např.Tajemné okno Davida Koeppa nebo Tenkrát v Mexiku od Roberta Rodrigueze. Velmi úspěšný byl i Johnnyho další film: Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, za ketrý byl nominován na Oscara a získal Zlatý Globus. Film režíroval Tim Burton, a co se týče spolupráce Tima a Johnnyho, tak kromě toho, že je pojí dlouholeté přátelství, spolu natočili už šest filmů a točí další. Johnnyho další filmy jsou Public Enemies (2009) a Alenka v říši divů (2010).

Zajímavost:
Na levé ruce má osm jizev, protože řezáním do vlastního těla si zaznamenává různé životní události.

Jako herec
2007 -Piráti z Karibiku - Na konci světa (Pirates of the Caribbean: At World's End) role: Jack Sparrow
2007 -Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street) role: Sweeney Todd
2006 -Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže (Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest) role: Jack Sparrow
2005 -Mrtvá nevěsta Tima Burtona (Corpse Bride, The) role: Victor Van Dort
2005 -Karlík a továrna na čokoládu (Charlie and the Chocolate Factory) role: Willy Wonka
2004 -Hledání Země Nezemě (Finding Neverland) role: Sir James Matthew Barrie
2004 -Libertin (Libertine, The) role: Rochester
2004 -Tajemné okno (Secret Window) role: Mort Rainey
2003 -Tenkrát v Mexiku (Once Upon a Time in Mexico) role: Sands
2003 -Piráti z Karibiku - Prokletí Černé Perly (Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl) role: Jack Sparrow
2002 -Ztracen v La Mancha (Lost In La Mancha) role: sám sebe
2001 -Kokain (Blow) role: George Jung
2001 -Z pekla (From Hell) role: Inspector Frederick Abberline
2000 -Než se setmí (Before Night Falls) role: Lt. Victor
2000 -Čokoláda (Chocolat) role: Roux
2000 -Muž, který plakal (Man who cried) role: Cesar
1999 -Astronautova žena (Astronaut's Wife, The) role: Commander Spencer Armacost
1999 -Ospalá díra (Sleepy Hollow) role: Ichabod Crane
1999 -Astronautova žena (The Astronaut s Wife) role: Commander Spencer Armacost
1999 -Devátá brána (The Ninth gate) role: Dean Corso
1998 -Strach a hnus v Las Vegas (Fear and Loathing in Las Vegas) role: Raoul Duke
1998 -Strach a hnus v Las Vegas (L.A. Without a Map) role: sám sebe
1997 -Bojovník (Brave, The) role: Raphael
1997 -Krycí jméno Donnie Brasco (Donnie Brasco) role: Donnie Brasco / Joseph D. 'Joe' Pistone
1995 -Mrtvý muž (Dead Man) role: William Blake
1995 -Don Juan DeMarco role: Don Juan
1995 -V poslední chvíli (Nick of Time) role: Gene Watson
1994 -Ed Wood role: Ed Wood
1993 -Arizona Dream role: Axel Blackmar
1993 -Benny a Joon (Benny & Joon) role: Sam
1993 -Co žere Gilberta Grapea (What's Eating Gilbert Grape) role: Gilbert Grape
1991 -Freddyho smrt - Poslední noční můra (Freddy's Dead: The Final Nightmare) role: Guy on TV
1990 -Awomp-Bomp-Aloobomb, Aloop Bamboom role: důstojník Tom Hanson
1990 -Uplakánek (Cry-Baby) role: Wade "Cry-Baby" Walker
1990 -Střihoruký Edward (Edward Scissorhands) role: Edward Scissorhands
1988 -Hell Week role: důstojník Tom Hanson
1987 -Jump Street 21 (21 Jump Street) role: důstojník Tom Hanson
1986 -Četa (Platoon) role: Private Gator Lerner
1985 -Soukromý víkend (Private Resort) role: Jack
1984 -Noční můra v Elm Street (Nightmare On Elm Street, A) role: Glen Lantz

Jako režisér
1997 -Bojovník (Brave, The)

Jako scénárista
1997 -Bojovník (Brave, The)


Jordin Sparks

22. prosince 2008 v 9:34 | Michal Všechovský
Zpěvačka Jordin Sparks byla 23. května 2007 oficiálně prohlášena za výtěze 6. řady amerického populárního pořadu American Idol. Vyhrála již v sedmnácti letech tuto soutěž a proto byla nazvána jako nejmladším vítězem této show.

Jordin otevřela svá víčka v nemocnici Phoneix v Arizoně. Narodila se Jodi Wiedmann a Phillippi Sparksovi, který byl mimochodem bývalý fotbalový hráč, který hrál za New Yorské obry a Dallaské kovboje. Ale to není vše. Čas od času si zahrál i v Arizonském státě slunečních ďáblíků.

Jordin má i mladšího bratra Phillippi Sparkse.
Jordin žila v Ridgewood v Ney Jersey a navštěvovala základní školu se zájmem o rostliny a poté navštěvovala střední školu jménem: Sandra Day O´ Connor, ale pro větší soustředění na svém zpívání roku 2006 tuto střední školu ukončila, a rozhodla se, že se bude učit doma.
Album

2007

Jackie Chan

21. prosince 2008 v 15:04 | Michal VšechovskýJackie se narodil jako Chan Kong-Sang služebné a kuchaři, jenž pracovali u francouzského konzula. Když jeho otec přijal nabídku odjet pracovat na velvyslanectví v Austrálii, poslali sedmiletého Jackieho na deset let do Čínské operní školy. Ve škole prodělal velmi tvrdý trénink. Každý den musel vstával v 5 hodin ráno a do pozdního večera se učil tanec, zpěv, akrobacii a bojové umění. Pokud neodvedl dostatečně dobrý výkon dostal výprask nebo nedostal jídlo .

Teprve jako osmiletý se objevil v místním filmu "Big and Little Wong Tin Bar" (1962). Během studií se Jackie zúčastnil natáčení několika filmů jako komparsista. Po ukončení studia se živil jako kaskadér. Kaskadéra také dělal ve filmu "Fist of Fury /Jing wu men/" (1972), kde si hlavní roli zahrál Bruce Lee. S Brucem si zahrál ještě při natáčení akčního filmu Drak přichází "Enter the Dragon" (1973).

Po tragické smrti Bruceho v roce 1973 začal spolupracovat s Lo Weiem jedním z nejúspěšnějších hong kongských režisérů. Weiem z Jackieho chtěl udělat nového Bruce Leeho. Jejich spolupráce však nevyšla a Jackie se rozhodl pro vlastní charakter komediálního akčního herce.

Jeho prvním velkým hitem byl film "Snake in the Eagle's Shadow /She xing diao shou/" (1978). První úspěch přebyl ještě větším úspěchem v kung-fu komedii Mistrův syn "Drunken Master /Zui quan/". Po těchto úspěších se opět spojil s Lo Weiem a natočil velmi úspěšný film Odvážná hyena "Fearless Hyena /Hsiao chuan yi chao/" (1980). Lo Weiův přístup neumožňoval Jackiemu větší tvůrčí volnost a proto se spojil filmovou společností Golden Harvest, pro kterou pracoval jako kaskadér. Jejich prvním filmem byl "Young Master /Long xiao ye/" (1980).

Jackie se díky těmto všem úspěchům stal nejznámějším a nejlépe placeným hercem Asie. Pro celosvětovou popularitu mu scházelo prosadit se v Americe, proto v roce 1980 natočil svůj první americký film "The Big Brawl". O rok později si zahrál v menší roli s Burtem Reynoldsem v akční komedii Dělová koule "Cannonball Run" a v roce 1984 v jejím pokračování Dělová koule II "Cannonball Run II".

Po návratu zpět do Hong Kongu napsal scénáře a režíroval několik akčních komedií včetně "Project A /'A' gai waak juk jaap/" (1983), "Police Story /Ging chaat goo si/" (1985) a "Armor of God /Longxiong hudi/" (1986). Během natáčení Police Story se zranilo mnoho kaskadérů, a proto Jackie založil Asociaci kaskadérů Jackieho Chana "Jackie Chan Stuntman Association". Asociace se starala o účty za ošetření a Jackie osobně trénoval její členy. Sám Jackie si při natáčení Armor of God při pádu ze stromu poranil lebku a s poškozením mozku byl odvezen do nemocnice, kde podstoupil operaci.

Nikdo nevěřil, že se vrátí zpět do filmového průmyslu v kondici jakou měl předtím. Jackie to zvládl a navíc si v roce 1986 založil vlastní produkční společnost Golden Way a agenturu Jackie's Angels, pro obsazování talentů do svých filmů. V roce 1993 natočil jeden z mála filmů bez komických prvků "Crime Story /Zhong an zu/".

Druhé pokračování "Drunken Master II /Jui kuen II/" (1994) patří k jeho nejúspěšnějším filmům. Za svou celoživotní práci získal v roce 1995 cenu MTV "MTV's Lifetime Achievement Award". V USA se Jackiemu podařilo pořádně prorazit o rok později v akční komedii Rachot v Bronxu "Rumble in the Bronx /Hong faan kui/". Film si za první víkend od uvedení do kin vydělal 10 miliónů dolarů.

Po dvou méně úspěšných filmech První rána "First Strike /Jing cha gu shi IV: Jian dan ren wu/" (1997) a Terč "Mr. Nice Guy /Yatgo ho yan/" (1998), přichází další obrovský hit Křižovatka smrti "Rush Hour" (1998). V akčním filmu si zahrál inspektora Leeho po boku Chrise Tuckera. V roce 2000 si s Owenem Wilsonem a Lucy Liu zahrál v akční westernové komedii Tenkrát na východe "Shanghai Noon".

Následující léto se Jackie opět spojil s Chrisem Tuckerem na pokračování Křižovatka smrti 2 "Rush Hour 2", který zopakoval úspěchy prvního dílu. S kráskou Jennifer Love Hewittovou si zahrál ve filmu "Tuxedo" (2002) a stejný rok se opět spojil s Owenem Wilsonem ve filmu Rytíři ze Šanghaje "Shanghai Knights".

V roce 2004 ztvárnil roli číňana z francouskou přezdívkou Passepartouta ve filmu Cesta kolem světa za 80. dní. Novou podobu starému příběhu dal režisér Frank Coraci; v jeho snímku se slavná dobrodružství spojují s komediálními a akčními prvky v jedinečnou podívanou pro celou rodinu.

Jackie má jednoho syna J.C. s tchajwanskou herečkou Lin Feng-Chiao, se kterou se roku 1983 oženil.
Ostatni

1985


1985


1983

Album

2002


1985


1985


1981


0


0

Jako herec
2008 -Zakázané království (Forbidden Kingdom, The) role: Lu Yan / Old Hop
2008 -Kung Fu Panda role: Monkey
2007 -Křižovatka smrti 3 - Tentokráte v Paříži (Rush Hour 3) role: Chief Inspector Lee
2005 -Mýtus (San wa) role: General Meng Yi / Dr Jack Chan
2004 -Cesta kolem světa za 80 dní (Around the World in 80 Days) role: Passepartout / Lau Xing
2003 -Krotitelé upírů (Chin gei bin) role: Jackie
2003 -Rytíři ze Šanghaje (Shanghai Knights) role: Chon Wang
2003 -Medalion (The Medallion) role: Eddie Yang
2002 -Tuxedo (Tuxedo, The) role: Jimmy Tong
2001 -Agent z Hongkongu (Dak miu mai shing) role: Buck Yuen / Jackie Chan
2001 -Křižovatka smrti 2 (Rush Hour 2) role: Chief Inspector Lee
2000 -Bruce Lee: Cesta bojovníka (Bruce Lee: A Warrior's Journey) role:
2000 -Tenkrát na východě (Shanghai Noon) role: Chon Wang
1999 -Instinkt lovce (Bor lei jun) role: C.N. Chan
1999 -Gen-X Cops (Tejing xinrenlei) role: Poor Fisherman
1998 -Křižovatka smrti (Rush Hour) role: Chief Inspector Lee
1998 -Mstitel beze jména (Wo shi shei) role: Who Am I?
1996 -První rána (Jing cha gu shi IV: Jian dan ren wu) role: Insp. Chan Ka Kui
1995 -Rachot v Bronxu (Hong faan kui) role: Keung
1994 -Legenda o opilém Mistrovi (Jui kuen II) role: Wong Fei-hung
1991 -Božská relikvie 2 (Fei ying gai wak) role: Jackie Condor
1990 -Huo shao dao role: Lung / Steve Tong
1987 -Božská relikvie (Long xiong hu di) role: Jackie
1985 -Police Story (Ging chaat goo si) role: Chan Ka Kui
1984 -Velký závod 2 (Cannonball Run II) role: Jackie Chan, Mitsubishi Engineer
1981 -Tajný závod (Cannonball Run, The) role: Jackie Chan, Subaru Driver
1974 -Mladý tygr (Ru jing cha) role: Gang Leader
1973 -Drak přichází (Enter the Dragon) role: Thug in Prison
1972 -Pěst plná hněvu (Jing wu men) role: Jing Wu student
1966 -Spojení Shaolinů (Da zui xia) role:

Jako režisér
1998 -Mstitel beze jména (Wo shi shei)
1994 -Legenda o opilém Mistrovi (Jui kuen II)
1991 -Božská relikvie 2 (Fei ying gai wak)
1987 -Božská relikvie (Long xiong hu di)
1985 -Police Story (Ging chaat goo si)

Jako scénárista
1999 -Instinkt lovce (Bor lei jun)
1998 -Mstitel beze jména (Wo shi shei)
1991 -Božská relikvie 2 (Fei ying gai wak)
1987 -Božská relikvie (Long xiong hu di)

Jako producent
2005 -Zuřivost v krvi (Jing mo gaa ting)
2005 -Mýtus (San wa)
2004 -Cesta kolem světa za 80 dní (Around the World in 80 Days)
2003 -Rytíři ze Šanghaje (Shanghai Knights)
2003 -Medalion (The Medallion)
2001 -Agent z Hongkongu (Dak miu mai shing)
2000 -Tenkrát na východě (Shanghai Noon)
1999 -Instinkt lovce (Bor lei jun)
1999 -